Francie chce umožnit umělé oplodnění lesbickým párům i single ženám. Děti mají právo na otce, zní z opozice

Měly by mít lesby a svobodné ženy možnost počít dítě prostřednictvím řízeného umělého oplodnění? To je otázka, který nyní hýbe Francií. Podaří se prezidentu Macronovi naplnit jeden ze svých předvolebních slibů, nebo narazí na odpor opozice konzervativců?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: reuters.com / 2. 8. 2019

Diskuse o tom, zda by stejnopohlavní páry měly vychovávat děti, dokáže doslova rozdělit společnost. Zatímco sama výchova dětí gayi či lesbami je již v mnoha zemích běžnou praxí, další levelem je umožnění vlastního početí – minimálně v případě párů lesbických. Právě to – tedy umělé oplodnění leseb – ale i sigle žen, je nyní otázkou, kterou řeší ve Francii. Před pár dny totiž zaslala vláda francouzskému parlamentu nový návrh zákona týkající se změn v pravidlech umělého oplodnění, což byl ostatně jeden ze slibů, který dal prezident Macron svým voličům.

27. 12. 2019„Mužská chřipka“ je skutečná nemoc. Proč i při „rýmičce“ muži trpí více než ženy?

Právo na děti?

Již před šesti lety, když se Francie – tehdy ještě pod vedením prezidenta Francoise Hollanda – rozhodla umožnit lesbám a gayům vstup do manželství, rozpoutala se na toto téma poměrně ostrá diskuse. Navzdory tomu, že se předpokládalo, že vliv katolické církve v zemi klesl, opozice se vůči této myšlence poměrně hlasitě bránila. Dnes se však situace změnila. „Všechny studie ukazují, že děti narozené homosexuálním párům nebo vychovávané svobodnými ženami, nemají žádné specifické potíže,“ uvedla francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzyn, dle níž tak nelze předpokládat, že by se podobný odpor vzedmul i vůči další plánované změně legislativy. Ta by měla lesbickým párům a také svobodným ženám umožnit přístup k umělému oplodnění.

Navzdory predikcím ministryně zdravotnictví, dle níž již umělé oplodnění „není problém, o který by se Francouzi chtěli přít,“ se však i v tomto případě ozývá především krajně pravicové Národní sdružení v čele s Marine Le Pen. Ta dokonce požaduje, aby návrh zákona byl předložen veřejnosti a realizováno referendum. „Neexistuje žádné právo na děti. Děti mají právo na otce a maku. Tento zákon by ale přiváděl na svět děti bez otců,“ prohlásil místopředseda Národního sdružení, Jordan Bardella.

Zatímco na poli politickém to vře, názory veřejnosti ukazují, že od doby uzákonění stejnopohlavního manželství se francouzská společnost stala liberálnější. Podle průzkumu publikovaného ve francouzském gay magazínu Tetu by 61 % všech Francouzů změnu legislativy – tedy zrušení zákazu umělého oplodnění leseb žijících v páru – podpořilo. V roce 2015 přitom toto číslo bylo o 15 procentních bodů nižší.

9. 1. 2020Nejpopulárnější koláže a memy, které mapují události poslední doby nejen v Česku

O návrhu zákona by měli zákonodárci začít debatovat již v září. Navzdory hlasům odpůrců se však předpokládá, že zákon nakonec projde, a to zejména díky většinové podpoře ze strany politické základny prezidenta Macrona. Ostatně, jedná se o prezidentovu první prosazovanou významnou společenskou reformu, ta by měla umožnit ženám zmrazit vajíčka i z jiných než jen zdravotních důvodů – a v důsledku tak zvýšit jejich šance na početí.

Umělé oplodnění by v těchto případech mělo být žadatelkám plně hrazeno, stejně jako tomu je u párů heterosexuálních. Gay dvojice i nadále zůstanou vyloučeny – vláda toto téma označila za příliš kontroverní a vedoucí dle slov Buzyn „k otázce komercionalizace ženských těl“. Dle predikcí v případě, že zákon bude přijat, lze očekávat nárůst žádostí o umělé oplodnění v řádech několika tisíc ke stávajícím cca 150 000 realizovaným umělým oplodněním.