Ilustrátor celý život kreslil komiksy týkající se LGBT lidí. V obrázcích zmapoval 50 let – od AIDS krize až po stejnopohlavní sňatky

Historie by neměla být zapomenuta. Toho si je vědom také David Shenton, ilustrátor a otevřený gay, který již od 70. let minulého století pravidelně na satirických kresbách zachycuje posuny v postavení LGBT komunity ve společnosti.

Svým specifickým procesem emancipace prošly v dějinách lidstva mnohé minoritní skupiny, ne každé se však podařilo dosáhnout rovných práv během jednoho půlstoletí, jako se tomu stalo v případě LGBT komunity. Pokud bychom ale za počátek emancipace LGBT lidí považovali tzv. „stonewallské nepokoje“ (1969), reagující na útlak sexuálních minorit, při pohledu na veškeré dění, které se od roku ´69 až dodnes odehrálo, je zřejmé, jak moc se smýšlení lidí (alespoň v některých částech světa) proměnilo.

Přesto by však ani dnešní mladá LGBT generace neměla na rozličné milníky zapomínat. Protože jen díky generacím předchozím mohou dnes lesby, gayové, translidé a mnozí další otevřeně hovořit o tom, kým jsou, a nemusí se bát postihů a represí. Celých 50 let LGBT emancipace pak zachycují satirické obrázky z pera britského ilustrátora Davida Shentona, který na všechny důležité události týkající se změn v postavení LGBT lidí ve společnosti reagoval po svém – komiksy.

Maserati MC20 aneb Sexy novinka, která vás zaujme na první pohled15. 1. 2021

„Jsem moc hrdý, že lidé se dnes ke své orientaci mohou otevřeně hlásit a užívat si skvělé časy,“ tvrdí Shenton i s odkazem na celosvětově konané pochody hrdosti. Sám přitom pamatuje mnohem temnější časy, ve kterých se především gay komunita ocitla v souvislosti s šířením viru HIV. Jelikož  náměty na své kresby sbíral Shenton ve svém bezprostředním okolí, je jasné, že epidemie AIDS se do jeho kreseb promítla ve velmi osobní rovině.

Shenton pochází z města Norwich – to bylo dle jeho slov podobně jako mnoho jiných zasaženo AIDS krizí a jednou z prvních obětí byl právě Shentonův blízký přítel. „Zemřel, když mu bylo 36 let. Jmenoval se Martyn. Další z mých přátel, který kvůli AIDS přišel o život, se jmenoval Nicholas a další Jim. A tak jsem se rozhodl namalovat komiks, ne o AIDS krizi, ale o konkrétních lidech. Je to asi jeden z nejosobnějších komiksů, které jsem kdy nakreslil. Ukazuje, co si tito mí přátelé přáli, když jsem je navštívil v nemocnici,“ popisuje jedno ze svých děl (viz galerie) dnes sedmdesátiletý ilustrátor.

„David Shenton je dnes už opravdu starý a jeho karikatury se objevily za posledních čtyřicet let v mnoha britských novinách, časopisech, zinech, na tričkách, v barech, a dokonce i na jednom náhrobním kameni na hřbitově v Highgate. Začínal jako svěží a vtipný mladík, ale časem se stal mnohem záludnějším, věnuje se satiře, miluje sarkasmus a nezřídka si utahuje z politiky. Každý den nakreslí alespoň jeden obrázek a má Facebookovou stránku, která to dokazuje. Je šťastným manželem partnera Johna, s nímž žije mnohem déle, než se vůbec mohly gay svatby konat,“ píše o sobě sám ilustrátor s notnou dávkou nadsázky na svém webu.

Párový terapeut Jan Vojtko radí, jak pečovat o partnerský vztah nejen v době lockdownu1. 11. 2020

Právě gay/les svatby jsou přitom dle Shentona tématem, které zahlcovalo veřejný prostor (minimálně v Británii, kde již lesby a gayové mohou od roku 2014 uzavírat klasické manželství) především mezi lety 2000 – 2010. I proto nakreslil také jeden z komiksů na toto téma – v něm se jeden muž ptá druhého, zda ví, co je nejlepší na stejnopohlavních sňatcích. Druhý odpovídá, že rovnost. Tazatel však nesouhlasí a dodává, že nejlepší jsou svatební dary (mezi kterými na obrázku neschází např. francouzská provinční máselnice). „Je to tak moc gay,“ směje se přitom Shenton, když tento strip popisuje v rozhovoru pro BBC. Níže v galerii si můžete prohlédnout některá z jeho děl, příp. navštívit jeho webové stránky.

Zdroj: bbc.co.uk