Dlouhodobé vztahy již nejsou in, nový žargon ukazuje, jak moc se lidé změnili. Po orbitingu a curvingu přichází „hra na vztah“

Pro oblast partnerského soužití, ale také hledání partnera, se v poslední době objevují stále nové termíny, které vystihují aktuální trendy. Tím nejnovějším jsou „situační vztahy“, které se de facto zříkají základní podstaty „vztahu“, jak jsme jej doposud znali.

Milostný žargon

Pro randění a navazování blízkých vztahů se dnes a denně vynořují další nové bizarní termíny. Polo-nočními akcemi počínaje, orbitingem (tj. ačkoliv protějšek v online prostředí ukončil komunikaci i nadále sleduje každé vaše kliknutí, příspěvek, fotku…), curvingem (vyhýbání se partnerovi – zejména v online prostředí kroužení kolem termínu schůzky apod.) a tzv serendipidatingem (tedy navazování vztahů v rámci filozofie „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše) konče. Zbrusu novým konceptem však je v angličtině tzv. „situationship“, což by bylo možné volné přeložit jako „situační vztah“ či „situační láska“. Ten se od vztahu klasického odlišuje tím, že nemá jeho „vážnou“ podobu. A vlastně je to taková hra na vztah...

Vojta (18) je předsedou Satanovy komunity: „Nejsme žádná zfanatizovaná sekta, jak si lidé myslí. Podporujeme organizaci, která loví pedofilní kněží“25. 6. 2020

„Situační vztah je romantické spojení, které ve většině případů slouží k naplnění krátkodobé potřeby jednoho či obou zúčastněných. Může – ale nemusí – se vyvinou v něco stabilnějšího a smysluplnějšího,“ upřesňuje Damona Hoffman, seznamovací koučka. „Je to jako předstírat, že máte vztah, to vše bez jakékoliv konzistence, závislosti či zodpovědnosti,“ doplňuje. Podobně „situationship“ definuje i Samantha Burns, další specialistka na vztahy, dle níž tento koncept postrádá tradiční principy vztahu či klasický závazek monogamie. „Můžete dělat úplně běžné věci, které dělají zamilovaní. Může to být velmi matoucí a člověk je pak velmi nejistý v tom, v jaké situaci se zrovna nachází a kam směřuje,“ dodává.

A zase ty online seznamky…

Mnozí si pak situační vztahy spojují zejména s miléniály, kteří se systémově snaží vyhýbat tradičním romantickým vztahům. Podle Hoffman se pak poprvé pozornost tomuto nezávaznému ne-partnerskému kroužení dostala přibližně před třemi – čtyřmi lety a dle ní tato nová vztahová dynamika jasně reflektuje stále vyšší popularitu rozličných seznamovacích aplikací.

„Ještě před deseti lety, když jsme se s někým novým chtěli setkat, museli jsme vynaložit velké úsilí. Jít do baru, na akci, požádat o seznámení přátele. Návratnost vynaložených sil byla navíc poměrně nízká. Dnešní seznamovací aplikace mají přitom velmi nízkou vstupní bariéru. Profil vytvoříte během pár minut, shodu zjistíte jedním přejetím prstem. Lidé tak začali chodit na více náhodných schůzek a upadli do módu ´počkáme a uvidíme´ – buď přišel někdo lepší, nebo ne. A právě proto lidé začali praktikovat i situační vztahy,“ shrnuje celý problém Hoffman.

Situační vztahy se přitom zdají být do jisté míry řešením, jak si ponechat dostupné všechny možnosti – což odpovídá i principu před uzavřením jasného závazku vše důkladně vyzkoušet. Na druhou stranu se jedná také o bezpečnou vztahovou variantu pro ty, co úplně přesně nevědí, co chtějí, nebo se cítí citově zranitelní. Podle psychologa Setha Meyerse jsou situační vztahy nejnovějším způsobem, jak definovat netradiční romantický vztah a bylo by možné do této kategorie řadit třeba ta přátelství s výhodami apod.

Nízkosacharidová strava může vašemu tělu pomoct. Navíc je výhodná i pro ty, kdo trpí nedostatkem času9. 6. 2020

Plusy a mínusy

Situační vztahy nesporně mohou lidem pomoci v tom, aby si uvědomili vlastní city vůči protějšku, ale také svou sexualitu a obecně i chování v rámci jakéhokoliv vztahu, a to včetně toho dlouhodobého. Podle Meyerse ti, kdo se příliš rychle neusadí a spíše se budou zaměřovat na netradiční vztahy, v praxi mohou efektivně nabytých zkušeností využít při hledání partnera dlouhodobého – budou totiž již přesně vědět, co od něj očekávají a potřebují. Stejně tak ze situačních vztahů mohou těžit ti, co prostě a jednoduše na závazky (třeba kvůli kariéře) nemají čas. A jak se odborníéci shodují, situační vztah může být – jsou-li s jeho povahou důkladně srozuměny obě strany –   velmi uspokojivý a pohodlný.

Bohužel právě poslední řečené může být také problémem. Hra na vztah totiž skutečně není pro každého – pokud jeden ze dvojice začně chtít situaci měnit ve vztah plnohodnotný, zatímco druhý bude chtít v původním rozložení stervat,  může to vést v nejistotu, frustraci, zmatek i ublížení. „Lidé mohou v tomto typu vztahového limbu uvíznut příliš dlouho a nedokáží se z něj vymanit,“ dodáva koučka Neely Steinberg. Podle ní navíc tyto situační vztahy jeho účastníky ochuzují o cenné zkušenosti partnerských konfrontací, dělání kompromisů, ale o nabytí vlastní sebeúcty a vymezení hranic. „Situační vztahy jsou vlastně stavem falešného pohodlí, postrádají skutečnost důvěrnost. Je to snadný způsob randění, které ovšem probíhá jen tak na oko,“ uzavírá Burns.

Zdroj: health.com, huffpost.com