V Rusku brutálně zavraždili známou bojovnici za práva leseb a gayů. Byla na seznamu nepohodlných, které mohli Rusové „lovit“

Vraždy „nepohodlných“ osob jako by se v některých zemích stávaly běžnou praxí. Zatímco v Rusku byly donedávna tématem především vraždy novinářů, nyní na listinu těch, co se „nehodí“, přibyli také LGBT aktivisté. Známá bojovnice za práva leseb, gayů a translidí byla po mnoha předchozích výhrůžkách brutálně zavražděna.

Tělo jednačtyřicetileté Yeleny Grigoryevy bylo nalezeno v Petrohradě a dle výpovědi svědků byla žena brutálně pobodána a uškrcena. Grigoryeva se kromě boje za práva LGBT lidí aktivně zapojovala do upozorňování na problémy moderního Ruska a otevřeně bojovala také za svobodu ukrajinských politických vězňů, uvedl server Fontanka.

Mr. Bear Czechia 2020 Jaroslav Kaiser. Jaké to je, když vyhrajete medvědí „soutěž krásy“?8. 1. 2021

Aktivistka byla na fotografiích na Facebooku zachycena s transparenty na různých shromážděních a protestech, vyzývala přitom mimo jiné k tomu, „aby se lidé v Rusku nebáli, ale vzájemně se inspirovali,“ na jednom z transparentů pak přímo uváděla, že „v Rusku žije více než 5 milionů homosexuálů. Kvůli zaostalosti a nenávisti musí žít tajně.“ 

Podle dalšího opozičního aktivisty, Dinara Idrisova, byla Grigoryeva velmi liberální a ačkoliv zatím nebyl důvod vraždy oficiálními orgány (kterým ostatně také dva dny trvalo potvrzení ženiny identity) oznámen, lze předpokládat, že souvisí s její prací a aktivitami.

„V pátek večer byla nedaleko svého domu brutálně zavražděna demokratická protiválečná a LGBT aktivistka Yelena Grigoryeva,“ píše na sociální síti Idrisov. Ten zároveň informoval, že žena před nedávnem oznámila policii, že čelí mnoha výhružkám – online i offline, kompetentní orgány však nezahájily žádnou akci.

 

Kvůli sílícím hrozbám pak Grigoryeva prý dokonce požádala přítele, aby se postaral o její kočku, kdyby se jí samotné něco stalo. Aktivisté z LGBT střediska v Jekatěrinburgu zároveň v souvislosti s vraždou uvedli, že před nedávnem obdrželi výhružný dopis podepsaný „likvidátorem gayů“, který varoval, že pokud centrum neuzavřou, „může se stát něco velice špatného a smutného“.  

„Ulov si svého gaye,“ vyzýval web

Podle lokálních zdrojů figurovalo jméno Grigoryevy také na seznamu LGBT aktivistů zveřejněném na před pár dny zablokované webové stránce, která vyzývala lidi, aby vůči nim byli ostražití. Tento web byl inspirován filmovou sérií Saw, uživatelé byli tedy povzbuzována, aby homosexuály lovili a mučili. Na stránkách tak bylo možné naleznout veškeré podrobnosti o nepohodlných lidech (tedy nejen LGBT, ale i těch, kteří se staví na jejich podporu), a to včetně fotografií a adres. Podle informací Russian LGBT network tato webová stránka fungovala od roku 2018 a vybízela k zapojení se do operace „Chechnya´s comeback“ – a to s odkazem na čečenské zadržování, mučení a vraždění gayů, které čečenské úřady tajně zahájily již v roce 2017.  

Životu nebezpečný aktivismus

Smutnou pravdou bohužel je, že Grigoryeva rozhodně není ani první a pravděpodobně ani poslední obětí ruského rigidního režimu a smýšlení. V lednu loňského roku byl v Petrohradu nalezen zavražděný opoziční aktivista Konstantin Sinitsin, podle policie byl však útok loupežným přepadením. Loni v srpnu pak byly během zakázaného protestu v Petrohradě zatčeny také desítky aktivistů a bojovníků za práva sexuálních menšin. Již od roku 2013 v Rusku platí zákon zakazující „gay propagandu“, pod jehož hlavičku se úřadům nezřídka daří účelově řadit vše, co se lidově řečeno „nehodí do krámu“.

Podle zpravodajského  webu Fontanka policie údajně pachatele podezřelého z brutální vraždy Grigoryevy již zadržela. Otázkou však je, kdy – a s jakým výsledkem – bude vyšetřování uzavřeno.

Zdroj: theguardian.com, bbc.co.uk, pinknews.co.uk, Facebook