Pocta muži, který zachránil miliony životů, kvůli homosexualitě však zemřel v zapomnění. Podobizna Alana Turinga míří na bankovky

Alan Turing, vědec, matematik, jeden z průkopníků počítačové vědy a především muž, jenž stál u prolomení tajných kódů, které užívali nacisté, by měl být nesporně oslavován. Přesto se mu však za života přílišného uznání nedostalo – kvůli sexuální orientaci. Po nucené chemické kastraci a vyloučení ze společenského života Turing v pouhých 41 letech raději spáchal sebevraždu. Nyní bude jeho tvář na britské padesátilibrové bankovce.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: bbc.co.uk, cnn.com / 17. 7. 2019

Krátkých 41 let Alana Turinga

Turing, který během druhé světové války pracoval na prolomení nacistického kódu Enigma, se bohužel v rodné Británii za života mnoha poct nedočkal. Ba naopak. Ačkoliv ani jeho přínos vědě a fakt, že položil základy moderní výpočetní techniky, jsou jistě nezanedbatelné, život (obrazně i prakticky) Turinga stála jeho homosexualita. Když totiž vešlo ve známost, že udržuje intimní vztah s mužem, byl v roce 1952 odsouzen za „hrubou neslušnost“. Přišel o práci a dostal na výběr – buď vězení, nebo chemickou kastraci.

Turing zvolil druhou variantu a souhlasil s tím, že bude užívat ženské hormony, které ho měly z homosexuality vyléčit. Namísto toho však geniální vědec a matematik nabyl na váze a také mu začala růst prsa. Dva roky od vyneseného rozsudku, v červnu 1954, tak Turinga nalezla mrtvého v posteli jeho hospodyně. Vedle něj leželo nakousnuté jablko namočené v kyanidu (a prý se také jedná o jeden z důvodů, proč logo spol. Apple vypadá tak, jak vypadá...)

18. 6. 2019Snídaně ve světě: Jakým jídlem většinou začínají den v jiných zemích?

Veškeré Turingovy zásluhy tak zastínila jeho sexuální orientace. Ačkoliv za jeho odkaz a Turingovo posmrtné omilostnění mnozí bojovali – např. gay aktivista John Leech – královské milosti se Turing „dočkal“ až v roce 2013 (již v roce 2009 se však tehdejší britský premiér Gordon Brown omluvil za „hrůzostrašnou a naprosto nepravedlivou léčbu“, kterou Británie Turinga donutila podstupovat). V roce 2014 se kino hitem stal životopisný snímek Kód Enigmy, v němž postavu Turinga ztvárnil Benedict Cumberbatch. Veškeré posmrtné omluvy a pocty však nejsou dostatečnou omluvou za zmaření lidského života. Nyní proto Británie přichází s dalším aktem omluvy. Podobizna Alana Turinga míří na padesátilibrovou bankovku.

Pocta hrdinovi

Již samotné oznámení Bank of England dokazuje, že i měna je skvělým prostředkem k napravení chyb a omylů, jichž se na mnoha LGBT hrdinech země dopustila. Ačkoliv posmrtně, i tak lze prostřednictvím jedné tváře deklarovat, že Británie si je vědoma nesprávnosti svého jednání vůči všem LGBT lidem, kteří byli kvůli své sexuální orientaci stíháni a trestáni, nezřídka pak – stejně jako Turing – za dvou odlišnost zaplatili životem.

Oficiální oznámení Bank of England tak přitpomíná, že Alan Turing byl homosexuál a že se mu v roce 2013 dostalo královské milosti. Bankovka, na níž bude kromě Turingovy tváře také nákres jeho dešifrovacího stroje, však nese i mnohem hlubí poselství, ukazuje, že Turing sám a jeho práce byl (nejen) ve své době neocenitelný a neměl by být zapomenut.

„Toto je vhodná a vítaná pocta skutečnému hrdinovi Manchesteru. Doufám, že bude sloužil jako bolestná vzpomínka na to, co jsme v Turingovi ztratili, a také připomínka toho, co riskujeme, když dovolíme zvítězit nenávistné ideologie,“ uvedl k plánované obměně tváří na padesátilibrovce John Leech.

23. 6. 2019Vědci zřejmě objevili vakcínu proti stresu. Odpověď na mnoho psychických problémů našli v přírodě

Turing přitom rozhodně nebyl jediný, jehož tvář byla potenciálně zvažována britskou bankou v souvislosti s uvedením nové podoby padesátilibrové bankovky. Podněty mohla posílat široká veřejnost a za šest týdnů banka dostala téměř čtvrt milionů tipů na 989 osobností z oblasti vědy (což byla podmínka). Do užšího výběru pak postoupila např. Mary Anning (britská paleontoložka), William a Caroline Herschel (sourozenci, kteří se věnovali astronomii), Ernest Rutherford (zakladatel jaderné fyziky), ale i Stephen Hawking.