Francouzský polibek ve Francii neznají. Jak tento způsob líbání vznikl a proč se stal populárním až před 100 lety?

Dlouhý pohled do očí, bušící srdce, polibek. Francouzský. Takový, kterým vrcholí romantické příběhy, takový, který je na počátku touhy. Proč se ale francouzskému polibku říká francouzský, když Francouzi pro něj ještě donedávna vůbec neměli označení?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: cnn.com, people.howstuffworks.com / 10. 7. 2019

Polibek může být počátkem vztahu, počátkem sexuální touhy. Zejména ten francouzský, během nějž jsou „v akci“ jazyky zúčastněných. Ovšem zrovna tento způsob líbání nebyl vždy tak populární jako dnes a už vůbec nemá nic společného s Francií, ačkoliv právě ta – či přímo Paříž – je považována za mekku všech zamilovaných. Termín „francouzský polibek“ (kterému se v minulosti říkalo také „Florentinský“) má na svědomí angličtina, resp. američtí a britští vojáci, v anglickém slovníku se poprvé objevil v roce 1923, populárním se totiž stal v období po první světové válce.

8. 1. 2020Doba drogová: proč mileniálové propadají depresím, drogám a alkoholu více než kterákoliv jiná generace?

Americký francouzský polibek

Ačkoliv když se řekne „francouzský polibek“, pravděpodobně každý bude vědět, oč se jedná, nikdo dnes přesně neví, jak toto označení vzniklo. Jedna z teorií říká, že jej začali užívat Američané, kteří cestovali do Francie a líbali se s Francouzkami, které měly ve srovnání s Američankami rády trošku více vzrušení. Samozřejmě také chvíli trvalo než se označení, ale také typ líbání jako takový, začal více šířit. Teprve po druhé světové válce se francouzský polibek v USA dočkal přijetí. O to se podle Sheril Kirchenbaum, autorky knihy "The Science of Kissing", zasadili především američtí vojáci, kteří sloužili v Evropě, a francouzský polibek se díky nim dostal i za oceán.

Je do jisté míry paradoxní, že pro daný styl líbání s jazyky Francouzi dlouhá léta vůbec žádný název neměli. Teprve v roce 2014 Petit Robert dictionary uvádí nové sloveso: „galocher“. To doslova znamená „líbat se s jazyky“.

Jak vznikl francouzský polibek?

Ačkoliv samo označení je dílem britských a amerických vojáků, líbání s využitím jazyka samozřejmě lidé „nevynalezli“ až počátkem 20. století. Odkazy na tento typ polibku se objevují napříč mnoha starověkými texty, a to již 1500 let př. n. l. Stejně tak francouzské polibky neopomíjí ani „Bible sexu“ – Kámasútra, ta mezi místa vhodná pro líbání řadí kromě rtů také ústa jako taková. Stejně tak jsou dochované důkazy, že v době vzniku Kámasútry lidé v Indii běžně líbání s jazykem praktikovali.

Je však třeba dodat, že francouzský polibek se rozhodně nerozšířil úplně po celém světě, ačkoliv tato praxe byla v mnoha společnostech přijata, v jiných o francouzském polibku lidé dodnes neslyšeli, příp. jím byli znechuceni. My v Evropě tak můžeme poděkovat především Římanům, kteří se líbání věnovali nejen prakticky, ale také teoreticky. Popsali dokonce trojici polibků – osculum, tedy přátelský polibek na tvář, basium, erotický polibek na rty, a také savium, tedy nejvášnivější polibek na ústa. Právě v římské společnosti bylo nejen místo, ale také způsob a konkrétní příležitost polibku velmi důležitým ukazatelem společenského postavení.   

Dnes se francouzské líbání stalo dokonce tak populárním, že tým japonských výzkumníků vynalezl stoj na francouzské polibky, k němuž se páry, jež k sobě mají daleko, mohou online připojit a užívat si své virtuální blízkosti…

15. 1. 2020Inhalací ke zdraví: díky unikátním inhalátorům můžete tělu zajistit vitamíny, energii i klidný spánek

Líbejte se, s kým je libo

Bez ohledu na to, jak přesně konkrétní typ líbání nazýváme, faktem je, že polibek může být zásadním životním milníkem. Zatímco dobrý polibek může stát na počátku celoživotní partnerské romantiky, polibek špatný může způsobit úplný opak a jakékoliv šance na nový vztah zabít už v zárodku. Líbání má přitom také mnohé zdravotní přínosy – podle mnoha studií pomáhá snižovat krevní tlak, zvyšuje hladinu „hormonů štěstí“ (serotonin, dopamin, oxytocin), ale také spaluje kalorie a zvyšuje sebevědomí. V prvé řadě je to ale zábava...