Je James Bond sexista? Rozsáhlý průzkum o agentovi 007 ukázal, že je idolem žen i mužů, zato Bond Girls schytaly tvrdou kritiku

S blížícím se termínem premiéry v pořadí již 25. Bondovky se začínají množit také materiály, které se celým fenoménem Jamese Bonda zabývají. Poměrně unikátní je pak anketní projekt, který napříč britskou populací mapuje nejen filmy s Jamesem Bondem, ale i postavu jeho samotného. Jaký má Bond vztah k ženám? Proč všichni na Bond Girls hází špínu? A kdo by měl být dalším představitelem legendárního agenta?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: askmen.com, mylotto24.co.uk / 4. 7. 2019

Ačkoliv 25. Bondovka ještě nemá název, premiéra je naplánována na rok 2020. Naposledy se také v roli agenta 007 představí Daniel Craig, který se již dříve nechal slyšet, že s Bondem nechce mít už nic společného. Nakonec ale podlehl lákavé nabídce. Je však jasné, že pro příští film tvůrci budou muset najít představitele nového. Zatímco tedy celý svět spekuluje o tom, jestli nový Bond bude Afroameričan, gay, nebo žena, v Británii již mají jasno. A nejen v tom, kdo by se této do jisté míry prestižní role měl zhostit. Rozsáhlý průzkum napříč britskou veřejností totiž zmapoval téma od A až do Z.

23. 1. 2020Holit, či neholit? Vousy vůbec nejsou tak sexy, jak se muži domnívají. Čistotou je totiž předčí i psi

Bond: mužský vzor

Možná se to někomu bude zdát překvapivé, ale nejen ženy Bonda skutečně milují. Jistě, kdo z mužů by nechtěl jezdit luxusními auty, nosit hodinky věhlasných značek…a třeba i resuscitovat sám sebe…Jak ale naznačil zmiňovaný průzkum realizovaný mezi více jak 2000 lidí, Bond rozhodně není mužským idolem jen kvůli tomu, že je obklopen rozsáhlým vozovým parkem a dalším superdrahým zbožím. I muži totiž známého agenta obdivují a považují jej za svůj vzor. A to dokonce v 81 % případů.

Je Bond sexista?

Ačkoliv hrdina z pera Iana Fleminga byl nesčetněkrát vystaven feministické kritice kvůli sexismu, s ohledem na anketu se zdá, že ani dnešní diváci 21. století, pro nějž je typická hyperkorektnost, nemají s britským agentem prakticky žádný problém. I když se tedy přibližně třetina dotazovaného vzorku ztotožnila s tvrzením, že Bond je sexista, na druhou stranu 76 % dotazovaných mužů a 69 % žen odmítlo tvrzení, že by tajný agent Jejího veličenstva „ztělesňoval škodlivé stereotypy o mužnosti“.

Bond Girls jako terč kritiky

Zatímco samotný James Bond je evidentně idolem mužů i žen, na Bond Girls nenechala britská veřejnost nit suchou. Téměř polovina vzorku totiž uvedla, že členky „Bondova harému“ jsou pouze sexuálními objekty, dalších 28 % dotazovaných souhlasilo s tvrzením, že Bond Girls rozhodně nejsou dobrým příkladem pro dnešní mladé ženy. A ať už si o Bondovi a jeho vztahu k ženám myslíme cokoliv, více jak třetina dotazovaných usuzuje, že všechny Bond Girls jsou vyobrazovány jako méně inteligentní než Bond. Z tohoto výčtu se tak zdá, že hrát bond Girl vlastně není taková výhra, jak to na první pohled vypadá…

James Bond od A do Z

Kromě samotné postavy Jamese Bonda respondenti také volili nejlepší Bondovku, nejlepšího představitele legendárního agenta, nejlepší soundtack…a samozřejmě se vyjadřovali také k novému představiteli královnina agenta.

Zatímco nejoblíbenějším filmem dotazovaní zvolili Skyfall (2012) následovaný Golfingerem (1964) a Casinem Royale (2006), nejméně bodoval snímek z roku 1983 – Never Say Never Again. Žebříček herecké popularity pak vede Bond Seana Conneryho následovaný Danielem Craigem a Rogerem Moorem. V oblasti hudební se největšího ohlasu dostalo Adele (Skyfall), Paulu McCartneymu + Wings (Live and Let Die) a Shirley Bassey (Diamonds Are Forever).

21. 10. 2019Život končí v 50? Stárnutí prožívají gayové mnohem hůře než zbytek populace

Mrs. Bond?

A jak je to s představami o novém Bondovi? O tom, že agent by měl zůstat mužem, je přesvědčeno na 69 % dotazovaných, ti mají dokonce i představu o tom, kdo by se role měl zhostit. Aktuálně je favorizován Idris Elba (dle průzkumu 60 % respondentů nemá problém s tím, když Bond bude Afroameričan) následovaný Tomem Hardym a Ewanem McGregorem. Velkým tématem je však také sexuální orientace a genderová identita představitele Jamese Bonda. Aby  agenta 007 ztvárnil gay, si přímo přeje 18 % respondentů, dalším 47 % by homosexualita herce nevadila. O trošku zdrženlivější byli dotazovaní s ohledem na transsexualitu, kdy transsexuálního herce by si jako Bonda přálo 13 % dotazovaných a 35 % by tento fakt nijak nevadil.

Abychom ale téma pokryli kompletně, je třeba dodat, že na přetřes přišla také otázka ženské představitelky Jamese Bonda. Tu by si přímo přálo 28 % dotazovaných, 51 % by s touto představou dokázalo žít. A kdo jsou žhavé kandidátky na roli „Mrs. Bond“? V prvé řadě Angelina Jolie, dále Olivia Colman, Charlize Theron a Margot Robbie…