Někteří tučňáci jsou gayové, srovnejte se s tím, vyzývá londýnská ZOO. U kterých dalších zvířat je homosexualita běžná?

Červen je celosvětově považován za měsíc hrdosti, i proto v předchozích dnech probíhalo nespočet tematických akcí, které různými způsoby upozorňovaly na problematiku rovnosti LGBT lidí. Vlastní cestu, jak originálně upozornit na rozmanitost sexuality, pak ale našla i londýnská ZOO, kterou obývá několik stejnopohlavních párů tučňáků. Gay/les vztahy a styk přitom ani mezi zvířaty není ničím neobvyklým…

Měsíc hrdosti slavili celosvětově statisíce lidí, díky londýnské ZOO však stranou nezůstala ani zvířata. Právě v této ZOO totiž žijí hned tří stejnopohlavní páry tučňáků, kteří si již získali srdce návštěvníků. „Naši tučňáci Ronnie a Reggie se dali dohromady v roce 2014 a také skvěle přijali vejce, které jiní tučňáci v předešlém roce opustili. Pár svědomitě plnil své rodičovské povinnosti a staral se o vyvedeného malého tučňáka Kytona až do chvíle, než opustil své hnízdo,“ uvedl na adresu jedné z tučňáčích dvojic mluvčí londýnské ZOO.

Dan Krejčík se ve světové premiéře Dánské dívky stane ženou. „Nikdo by se neměl bát ukázat své pravé já,“ tvrdí15. 7. 2019

Právě tučnáci se tak stali předmětem červnové kampaně související s rovnými právy pro LGBT komunitu. Ronnie a Reggie totiž žijí společně s dalšími 91 tučňáky, mezi nimiž jsou ještě další dva stejnopohlavní páry tvořené samičkami Nadjou a Zimmer a také samečky Devem a Martinem. ZOO tak kromě informace, že i tučňáci mohou být homosexuálíní, v mini banneru v jejich výběhu použila slogan historicky spojovaný s emancipačním hnutím, jehož aktivity jsou spojovány se stonewallskými událostmi – Get Over It. Všichni se tak na transparentu mohli dozvědět, že „někteří tučňáci jsou homosexuální – srovnejte se s tím“. Londýnská ZOO obecně velmi dbá různorodost mezi svými „chovanci“, mládě tučňáka, které se narodilo loni právě během pochodu hrdosti, dostalo jméno „Rainbow“, tedy duha, což je odkaz na duhovou vlajku LGBR komunity.

ZOO také každoročně pořádá speciální Pride-tematickou prohlídku, ZOO Night, během níž se návštěvníci dozví vše o pohlavích, soužití a partnerském životě stejnopohlavních zvířecích párů. Letos je tato speciální prohlídka naplánována na 5. července. O dva dny později pak ZOO organizuje Den pro duhové rodiny, který je pro změnu určen duhovým rodinám z „lidské říše“.

Homosexualita v přírodě

Stejnopohlavní soužití a sex, včetně výchovy potomků, přírodovědci zaznamenali u více jak 450 druhů zvířat. Konkrétně u tučňáků se jedná o docela běžnou věc, jak konstatuje již v roce 1995 zoolog Konrad Lorenz, který mapoval sexuální chování 1500 živočišných druhů. Právě 450 z nich dle jeho bádání provozuje stejnopohlavní styk, námluvy, vykazuje také stejnopohlavní emociální vazby, partnerství a ničím neobvyklým dle Lorenze není ani výchova potomstva zvířecími partnery stejného pohlaví.

O deset let později, v roce 2005, výsledky Lorenzova výzkumu potvrdila další rozsáhlá studie dr. Nathana Baileyho, která dokonce shrnula, že homosexuální chování lze pozorovat napříč všemi živočišnými druhy. Ačkoliv podoba tohoto chování se s ohledem na jednotlivé živočišné druhy různila, většinově se dle Baileyho jedná o výhodný evoluční mechanismus. Např. delfíni tak využívají stejnopohlavní sex k utváření samčích aliancí, octomilky a hmyz obecně pak homosexuální sex provozuje z úplně prostého důvodu – jedinci totiž nejsou schopni mezi pohlavími rozlišovat.

Husí love story

Husy jsou konkrétně hojně zmiňovaným druhem, a to proto, že jeho příslušníci jsou drtivě monogamní – svůj život stráví po boku jednoho vybraného druha/družky, přičemž někteří zoologové uvádějí, že až 30 % těchto husích partnerství je stejnopohlavních. Podle Lorenze je pak i v tomto případě homosexualita pro housery výhodná – houseří dvojice totiž mají větší šanci dobýt si významnější pozici v husím společenství, tím se také zvyšuje jich šance na oplodnění většího počtu samiček. Ano, ty sice oplodní, ale dál žijí bok po boku dva houseři…

Nedostatek fyzického kontaktu se projevuje podobně jako hlad – jak se s „dotykovým hladověním“ vypořádat?24. 7. 2020

Další zvířecí gay/les milovníci

Zvířecí homosexualita obecně vědce velmi zajímá. Doložili tak již homosexuální chování např. mezi samci i samicemi amerického bizona, tchoře či slona. V případě žiraf pak mezi stejnopohlavními dvojicemi drtivě převažují samci, kteří tvoří 9 z 10 párů stejného pohlaví. To šimpanzi Bonobo pro změnu utváří ryze matriarchální společenství, i proto se mezi samicemi v 60 % případů vyskytují také homosexuální vztahy. U lvů je pak zaznamenáno cca 8 % pozorovaných „páření“ výhradně mezi samci, vzorce homosexuálního chování pak byly zaznamenány i mezi psy.  

Homosexualita je však běžná i mezi ptáky, všechny druhy, které tvoří rodičovské dvojice, v různé míře vykazují tyto vztahy jen mezi samci a také jen mezi samicemi. Až čtvrtina černých labutí je pak homosexuálních a 85 % populace západních racků je tvořena samičími dvojicemi.

Podtrženo – sečteno, všechna tato i výše zmiňovaná zvířata, ptáky počínaje, opicemi konče, dokazují, že homosexualita je věc přirozená a rozhodně není jen a pouze „lidskou manýrou“. Srovnejte se s tím…

Zdroj: pinknews.co.uk, zooportraits.com, bbc.com