Opravdu mrkev zlepšuje zrak a do pusy nám v noci lezou pavouci? Výmyslů, jimž od dětství věříme, je řada. Které to jsou?
Cukr zvyšuje hyperaktivitu dětí
Naši rodiče se bezpochyby mýlili a ten dortík na snídani by určitě ničemu nevadil. Dobrá, není to zrovna nejzdravější jídlo, ale určitě vás nic s větším množstvím cukru neudělalo hyperaktivními. Díky mnoha studiím bylo prokázáno, že cukr nemá vliv na vývoj dětí, co se hyperaktivity týče.
Žvýkačka zůstane v našem žaludku několik let
Tohle také není pravda. Tělo sice žvýkačku netráví tak dobře jako jiné potraviny, ale to neznamená, že by žvýkačky postupně plnily váš žaludek. I přes to, že má žvýkačka zanedbatelné nutriční hodnoty a tělo ji úplně nestráví, projde jím stejně jako kterákoliv jiná pevná potrava. Z vašeho těla se tak dostane nejpozději do sedmi dnů.
Neměli byste plavat minimálně hodinu po jídle
Tohle jste jako dítě určitě slyšeli nesčetněkrát. Vše se údajně odvíjí od toho, že tělo po jídle posílá krev do žaludku (a daleko od vašich končetin), a zatímco trávíte jídlo, vaše končetiny se rychleji unaví. V nejlepším případě byste mohli dostat křeče a v nejhorším případě byste se mohli utopit. Naštěstí pro všechny vášnivé plavce bylo potvrzeno, že neexistuje žádná vědecká studie, která by tuto teorii potvrzovala. Dejte si k jídlu, co chcete, a skočte zpět do vody!
„Prokřupávání“ kloubů vám způsobí artritidu
Také patříte mezi lidi, kteří si pravidelně „prokřupnou“ klouby za účelem uvolnění? Také vám bylo řečeno, že vám něco podobného může způsobit artritidu? Je to holá lež. Vědci z Harvardu dokázali, že žádná spojitost v tomto případě neexistuje, takže v „křupání“ můžete směle pokračovat dál.
Jeskynní lidé žili v jeskynních
Abychom tuto lež mohli zcela vyvrátit, musíme trochu lépe definovat, co jsou to „jeskynní lidé“. Ve skutečnosti je to zastaralý termín, který lidé používají, když je řeč o lidech z doby kamenné. Je jasné, že jeskyně byly v době paleolitu používány jako pohřebiště a jeskynní zdi využívány pro umělecká díla. Existují však důkazy, že jeskyně byly používány také jako úkryty během bouří, a to i pro divoká zvířata, takže spát a žít v jeskyních, když se zde zároveň schovávají nebezpečná divoká zvířata, by nebyl úplně dobrý nápad. Lidé z doby kamenné častěji žili v jakýchsi „chatách“ z lískového dřeva ohnutého do kruhů a pokrytého zvířecí kůží.
Koukáním na televizi zblízka si ničíte zrak
Další věc, která není úplně pravdou. Ve skutečnosti se můžete posadit tak blízko, jak jen chcete. Několik expertů dokázalo, že sledování televize nemá vliv na vznik jakýchkoliv očních vad. Modré světlo vycházející z obrazovky může způsobit jen únavu očí, což je pouze dočasný stav. Modré světlo ovlivní vaše oči v přesně stejném množství bez ohledu na to, jak daleko od obrazovky sedíte.
Lidé mají jen pět smyslů
Tahle věc je samozřejmě trochu sporná, ale odjakživa jsme se všichni učili, že mezi základní smysly patří zrak, sluch, čich, chuť a hmat. Nicméně tento poznatek je zde od dob Aristotela, který žil cca 300 let před naším letopočtem. Proto mnoho dnešních odborníků tvrdí, že lidé mají smyslů daleko více. Někteří říkají, že jich je kolem deseti a jiní klidně odhadují počet smyslů až na dvacet. Kromě těch základních by to tak měl být třeba pocit bolesti či smysl vnímání času.
Pojídání mrkve zlepší váš zrak
Pro lepší zrak nám pomáhá vitamín A a ten v mrkvi není. Mrkev obsahuje beta karoten, teprve ten tělo zpracovává na vitamin A. Nicméně beta karoten je obsažen také ve velké spoustě dalších potravin, jako jsou třeba sladké brambory, zelí, špenát, meruňky, meloun či dýně. Skvělým zdrojem vitaminu A je pak mléko a vejce. Takže proč zrovna mrkev?
Psi vidí černobíle
Čistá lež! Psi nejsou sice schopni vidět celé barevné spektrum, které vidí lidé, ale nejsou to pouze odstíny šedé. Psi ve větší míře vidí barevné spektrum zahrnující odstíny žluté, modré a šedé. Takže určitě uděláte lépe, když svému mazlíčkovi darujete jasně žlutou hračku než častější červenou a oranžovou. Psi mají také asi 20 až 40 procent zrakové ostrosti člověka, takže vše, co můžou lidé vidět na dálku, bude pro psy vypadat docela rozmazaně. Psi však naopak lépe vidí v tmavším světle a dokážou detekovat jakýkoliv pohyb lépe než my.
Velkou čínskou zeď můžete vidět z vesmíru
Další velká lež, kterou vám jistě sdělovali i učitelé ve škole. Dle NASA sice tuto zeď vidět můžete, ale jen za pomoci speciálních nástrojů či maximálně z nízké oběžné dráhy, ale z tohoto místa již můžete vidět i další objekty, které byly postaveny lidmi. „Jediné, co můžete vidět z Měsíce, je krásná sféra, většinou bílá s modrými, žlutými a zelenými skvrnami. Žádný lidmi postavený objekt není viditelný v tomto měřítku,“ prohlásil Alan Bean, astronaut na Apollo 12, NASA.
Během roku polknete až deset pavouků
Na závěr tady máme dobrou zprávu pro milovníky těchto osminohých krasavců. Je to lež jako věž. Pavouci nemají potřebu přibližovat se k vaší posteli, protože její okolí nenabízí žádnou kořist (pokud tedy nemáte štěnice). A pavouci se určitě nedostanou do vašich úst a nebudou čekat na svou smrt. Pravděpodobnost, že se to během vašeho života stane, je prakticky nulová, takže se o to můžete přestat starat.