V době hlouposti slaví internetová satira vítězství! Podívejte se na ty nejlepší stránky „zaručeného zpravodajství“ z domova i ze světa!

Dnes už je na internetu opravdu těžké rozpoznat, co kdo myslí opravdu vážně. Existuje na to dokonce internetový zákon, který říká, že je již takřka nemožné rozlišit sofistikovaný trolling od nefalšované hlouposti. Vezměte si třeba skutečného a falešného hradního mluvčího Ovčáčka – jejich profily na Facebooku působí jako jednovaječná dvojčata oddělená při porodu. Právě proto jsme se vám rozhodli představit ty nejlepší satirické a parodické weby z domova i ze světa.

AZ247.cz

Web s názvem, který připomíná známý konspirační a proruský clickbaitový web AC24, nachytal spousty pobouřených slušných Čechů a voličů Mariána Kotleby. Nejúspěšnější byl pravděpodobně článek o tom, že Evropská unie nás nutí přejmenovat Karlův most na Most Václava Havla. Svého času byl právě tento text hitem na prozemanovských stránkách či na stránkách příznivců SPD.

Slunce, jazz a dobré jídlo. Takový je podzimní Madrid11. 10. 2021

Nachytat některé vrstvy české společnosti není vůbec těžké. Svědčí o tom třeba reakce na články, jako je ten, že tradiční česká káva je vytlačována uprchlickou arabikou či že Petřínská rozhledna bude zbourána a nahrazena obří mešitou.

Web se ale rád strefuje i do konspiračních teoretiků, třeba s články o tom, že psi jsou bioroboti, kteří nás ovládají, nebo že zlí výrobci toaletního papíru nám zabraňují vykadit rakovinu. Velmi často se tu setkáte se starými dobrými „víčky“ jako univerzálním platidlem a Georgem Sorosem a Miroslavem Kalouskem jako původci všeho zla, i kdybyste si jen ukopli palec o roh postele.

The Onion

Psát o internetové satiře a nezmínit The Onion by bylo jako psát o koktejlech a nezmínit gin&tonic. Klasikové žánrů s nádherným latinským heslem „tu stultus es“ („jsi hloupý“, pozn. redakce) začali se satirou už v roce 1988 v podobě tištěných novin, dnešní doba ale bohužel printu nepřeje.

The Onion většinou pálí nalevo i napravo a nic mu není svaté. V době největšího rozruchu okolo gorily Harambeho jste si zde třeba mohli přečíst článek o tom, že slavný wrestler Big Show byl zastřelen ochrankou, když k němu do ringu spadl sedmiletý chlapec, případně že CIA si teprve až po letech uvědomila, že ve svých dokumentech ke zvýrazňování nejdůležitějších pasáží používala černou fixku. Za zmínku stojí i nejrůznější videa z produkce „cibulářů“, třeba dokument o tom, jak je příroda strašná.  

Do stáje Onionu patří perfektní parodie na clickbait jménem Clickhole, kde se můžete dočíst například to, že G. R. R. Martina při natáčení Hry o trůny zajímaly jen nahé scény, či že se v Africe objevili nosorožci s kůží ze vzácných baseballových kartiček.

The Hard Times

Vezměte si ta nejabsurdnější témata z Vice, podívejte se na ně optikou satirika a oproti Onionu přidejte ještě více jízlivosti a nadsázky. Stránka The Hard Times jsou satirou 2.0  - „punkovým zpravodajem, kterého byste neměli ignorovat“.  The Hard Times vzešly z undergroundu a hudební „scény“, ale nevyhýbají se ani politice či počítačovým hrám.

Queer hvězda The Crown Emma Corrin promluvila o svých zkušenostech16. 8. 2021

Kdo se někdy pohyboval na hudební scéně, jistě ocení články o tom, že rozhodnutí místního bubeníka přesunout se na post kytaristy dalo stopku pěti punkovým, třem hardcorovým a jedné bluesrockové kapele, či o srazu hardcorové konkláve za cílem usnést se, které pop punkové kapely je možno poslouchat neironicky.

Jak ale bylo řečeno, Hard Times si zdaleka nedělají legraci jen z punku. Mafiáni z řad mileniálů dnes podle něj místo koňských hlav posílají jako varování emoji, progresivní rodiny zase mají problém zahrát si klasickou deskovku „Hádej, kdo jsem“, aniž by se nedopustily objektifikace a genderových předsudkům (zatímco alt-right rodina dokáže vyhrát Cluedo během jednoho tahu, vrah je určen podle barvy figurky).

Zdroj: Az247, The Hard Toiimes, Onion, ClickHole, Youtube