Festival Prague Pride bude zelenější – bojuje tak nejen za práva LGBT komunity, ale také za lepší přírodu

Všichni víme, že bez deště duha nebude. A přesně tohle povedené heslo přiřadil festival Prague Pride svému novému crowdfundingovému projektu, který pomůže udělat duhový festival víc zelený.

Festival Prague Pride se blíží mílovými kroky a ačkoliv právě červen je „oficiálním“ pride měsícem, kdy se festivaly konají ve většině částí světa, a to v reakci na Stonewallské nepokoje (více zde), v Praze se Prague Pride tradičně koná začátkem druhého týdne v srpnu (letos to bude 5. až 11. srpna). Aktuální klimatická krize se však dotýká i tohoto největšího českého LGBT+ festivalu, a tak se jeho organizátoři rozhodli učinit konkrétní kroky, které by mohly dopady Prague Pride na životní prostředí minimalizovat. Proto si chtějí nechat vypracovat hloubkový environmentální audit od společnosti Envirostyl s cílem zjistit, co všechno se dá pro větší udržitelnost akce udělat.

Karel Janeček a Lilia Khousnoutdinová16. 5. 2019

Cílem kampaně (crowdfundingového projektu) „Bez deště duha nebude“ je tedy získat 36 288 Kč na zaplacení auditu. V případě, že se podaří vybrat vyšší částku, budou některá zelená opatření zavedena již letos. Sbírka probíhá na crowdfundingovém portálu Nadace Karla Janečka.

Prague Pride se v minulých letech např. stal helium-free akcí nebo vyměnil klasické kelímky za zálohované, čímž snížil produkci odpadu v sobotu na Letné o 6 tun oproti předchozímu roku. Festival se však chce svým dopadem na planetu zabývat více do hloubky.

„Prague Pride roste a je na čase začít přemýšlet o naší ekologické stopě systematicky, mít plán a strategii. To je velký úkol a sami na něj nemáme dost zkušeností. Řada opatření, která se dají najít na internetu, při hlubším pohledu neobstojí. Například zavést bambusové nádobí sice zní krásně, ale pokud se po vyhození odveze do spalovny, nemělo to celé vůbec smysl,“ vysvětluje organizátorka festivalu Prague Pride Tereza Pelechová.

Proto Prague Pride oslovil Janu Půlpánovou a její společnost Envirostyl. Ta se zabývá poradenstvím pro firmy, které chtějí snížit svou ekologickou stopu. V průběhu letošního ročníku zanalyzuje Envirostyl všechny aktivity festivalu a navrhne konkrétní opatření, která mají být v roce 2020 uvedena do praxe.

Kampaň „Bez deště duha nebude“ podpořil známý slamer a politický aktivista Anatol Svahilec, kterého můžete vidět v kampaňovém videu. Sbírka začala 3. června a poběží do 3. července. Za všechny příspěvky Prague Pride svým příznivcům předem děkuje.

 

Zdroj: JW; PP