Unikátní fotografie Černobylu před a po katastrofě

Katastrofa, která se odehrála v jaderné elektrárně Černobyl, jako by v posledních dnech znovu ožila. Za vše může nyní jeden z nejoblíbenějších seriálů Černobyl.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: Philip Grossman / 5. 6. 2019

My se na Černobyl podíváme očima známého fotografa Philipa Grossmana, který se touto katastrofou a okolní “vyloučenou krajinou” zabývá již více než deset let.

3. 6. 2019Lexus UX: Lexus má ve svých řadách nový luxusní crossover

Díky jeho snímkům se tak můžete podívat na místa v okolí katastrofy, která se odehrála 26. dubna 1986, kdy bylo kvůli výbuchu reaktoru v černobylské nukleární elektrárně vypuštěno do ovzduší velké množství radioaktivních látek. Z mapy Ukrajiny tak bylo doslova vymazáno 4,000 kilometrů čtverečních, které se proměnily v no-go zónu.

Dlouho předtím, než navštívil Černobyl, byl fotograf Philip Grossman svědkem jaderné katastrofy na vlastní kůži: "Vyrůstal jsem necelých 20 kilometrů od jaderné elektrárny Three Mile Island v Pensylvánii. Byl jsem ve třetí třídě, když se tam stala nehoda, a živě si to pamatuji."

20. 6. 2019Vědci našli cestu k „léčbě“ celulitidy. Je překvapivě snadná a pomůže jak ženám, tak i mužům

Zatímco Grossman studoval na vysoké škole architekturu a stavební inženýrství, vždy ho zajímalo hlavně fotografování. V roce 2010 se rozhodl zabývat se také dokumentací Černobylu, kam se během deseti let vydal na spoustu expedic.

Jako jeden z mála se podíval přímo do kontrolní místnosti 4. bloku, jež se považuje za jakési epicentrum celé katastrofy. Jeho snímky však zachycují i okolí elektrárny a přilehlé město Pripjať. Pro lepší srovnání vám přinášíme také snímky, které pochází z doby, kdy na místě ještě panoval život.