Unikátní fotografie Černobylu před a po katastrofě

Katastrofa, která se odehrála v jaderné elektrárně Černobyl, jako by v posledních dnech znovu ožila. Za vše může nyní jeden z nejoblíbenějších seriálů Černobyl.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: Philip Grossman / 5. 6. 2019

My se na Černobyl podíváme očima známého fotografa Philipa Grossmana, který se touto katastrofou a okolní “vyloučenou krajinou” zabývá již více než deset let.

9. 7. 2019Mistry impulzivních nákupů jsou muži, utratí při nich víc peněz než ženy. Jak se nákupního zlozvyku zbavit?

Díky jeho snímkům se tak můžete podívat na místa v okolí katastrofy, která se odehrála 26. dubna 1986, kdy bylo kvůli výbuchu reaktoru v černobylské nukleární elektrárně vypuštěno do ovzduší velké množství radioaktivních látek. Z mapy Ukrajiny tak bylo doslova vymazáno 4,000 kilometrů čtverečních, které se proměnily v no-go zónu.

Dlouho předtím, než navštívil Černobyl, byl fotograf Philip Grossman svědkem jaderné katastrofy na vlastní kůži: "Vyrůstal jsem necelých 20 kilometrů od jaderné elektrárny Three Mile Island v Pensylvánii. Byl jsem ve třetí třídě, když se tam stala nehoda, a živě si to pamatuji."

28. 11. 2019FOBO: utrpení z blahobytu, které dnes postihuje prakticky každého. Pokud máte problémy s rozhodováním, tak i vás

Zatímco Grossman studoval na vysoké škole architekturu a stavební inženýrství, vždy ho zajímalo hlavně fotografování. V roce 2010 se rozhodl zabývat se také dokumentací Černobylu, kam se během deseti let vydal na spoustu expedic.

Jako jeden z mála se podíval přímo do kontrolní místnosti 4. bloku, jež se považuje za jakési epicentrum celé katastrofy. Jeho snímky však zachycují i okolí elektrárny a přilehlé město Pripjať. Pro lepší srovnání vám přinášíme také snímky, které pochází z doby, kdy na místě ještě panoval život.