Tomáš Vintr – český skateboardista, který by mohl ČR poprvé reprezentovat na olympiádě

Tomáš Vintr je členem reprezentace ČR ve skateboardingu, zakladatel akce GrandPrix Beroun, pořádané pod záštitou sportovních svazů ČAS a ČUKS. V roce 2020 bude Česko reprezentovat na olympijských hrách v Japonsku, kde je skateboarding zařazen mezi olympijské sporty vůbec poprvé.

V roce 2020 bude skateboarding na olympiádě v Tokiu, nikdy předtím na olympijské hry zařazen nebyl?

Nebyl. I když je pravda, že menší premiéru měl skateboarding v roce 2014 v čínském Nanjingu, a to v rámci YOG (Youth Olympic Games – Olympijské hry mládeže), kterých jsem byl jako jeden ze šesti vybraných skateboardistů součástí. A už tady to bylo naprosto velkolepé.

V Tokiu 2020 bude ale skateboarding zařazen jako oficiální olympijský sport opravdu poprvé. Bude se závodit ve dvou skateboardových disciplínách, a to STREET (jízda ve skateparku) a PARK (jízda v takzvaných bazénech a rampách). V každé disciplíně poté nastoupí nejlepších dvacet mužů a dvacet žen z průběžného světového žebříčku. 

Barbie s pleší, vitiligem a protézou: Výrobce panenek chce dětem ukázat, že být jiný je normální23. 5. 2020

Vy se tedy chystáte utkat se s nejlepšími už příští rok do Tokiu...

Nejbližší olympiáda je Tokio 2020, další olympijské hry se budou konat v Paříži v roce 2024. Momentálně se rozebíhají kvalifikační závody, kterých se pojede zhruba pět pro každou disciplínu v letošním roce a dalších pět na začátku roku 2020, než se kvalifikace 31. 5. 2020 ukončí a určí se finálové pořadí světového žebříčku. 

Jak probíhá příprava na olympiádu?

Hodně času v posilovně, hodně času ve skateparku a hodně cestování po kvalifikačních závodech. V reálu se ale skateboarding skládá z mnohem více částí. Jako člověk, který začal na skateboardu jezdit už v roce 1996 (tedy 23 let zpět), jsem na skatu začal jezdit hlavně kvůli té volnosti a životnímu stylu, který představoval. To mi zůstalo až dosud a největší radost z ježdění mám právě ve chvílích, kdy můžu jít jezdit nebo natáčet na street, tedy být zpátky v ulicích.

Dá se nějak ve zkratce popsat, v čem přesně se soutěží a co se hodnotí?

Jak jsem již krátce zmiňoval, závodí se ve dvou disciplínách. Disciplína street, kterou jezdím já, imituje právě "ulici". V postaveném areálu, kde jsou schody, zábradlí, nakloněné nájezdy a dalších mnoho překážek jezdec představuje svou 45sekundovou jízdu a několik best tricků, ze kterých se poté součtem dělá finálové skóre. V disciplíně park se jezdí v imitaci vypuštěných betonových bazénů, kde skateboarding v USA vlastně vznikl. V těchto bazénech mají jezdci několik 45sekundových jízd, které jsou hodnoceny na škále 1-100 a nejlepší jízda určuje výsledné skóre.

Kromě profesionálního skateboardisty s mezinárodními úspěchy jste také zakladatelem akce GrandPrix Beroun, jak dlouho se taková akce připravuje a kolik lidí čítá organizační team?

Na GrandPrix Beroun se reálně začíná pracovat hned následující týden po skončení předchozího ročníku. Ale hlavní přípravy začínají zhruba pět měsíců před akcí. A kolik na akci pracuje lidí? Řekl bych, že určitě přes 100.

Kolikátý ročník akce letos pořádáte a jak se akce vyvíjela do své současné podoby?

GrandPrix Beroun začala jako malá akce při otevření našeho areálu. Během pár let se nám podařilo akci dotáhnout až do České televize a v letech 2015, 2016 a 2017 jsme byli zastávkou série Světového poháru, od roku 2018 jsme se stali jednou z oficiálních akcí velmi prestižní série americké agentury TheBoardr, což pokládám za největší úspěch, neboť se jedná o velice prestižní americkou agenturu. V roce 2020 jde skateboarding na Olympiádu a zmiňovaná série světového poháru bohužel nesplňuje kvalifikační status pro OH, proto jsme se po zvážení rozhodli závod s návštěvností 6000 diváků a pozvanými závodníky z více než 15 zemí světa osamostatnit s vidinou splnění kvalifikačních požadavků a potenciálního budoucího zařazení do kvalifikací pro zmíněné OH v Tokiu v roce 2020, nebo reálněji Paříže 2024.

Jak se vám podařilo přilákat do malého města, jako je Beroun, světovou elitu skateboardingu?

Díky tomu, že již více než 15 let závodím ve většině z těch největších skateboardových akcí po celém světě, si troufnu říci, že drtivá většina profesionálních jezdců jsou moji velmi blízcí přátelé. Samozřejmě zmíním i to, že Beroun má ideální polohu, neboť je vzdálen pouhých 20 km od mezinárodního letiště v Praze, kam létají spoje z celého světa, a celý berounský okres je jedním z nejhezčích v celé České republice.

Na co se nejvíce těšíte na letošní GrandPrix Beroun?

Asi na novinky, které připravujeme, progres ve skateboardingu a s tím přicházející posouvání hranic možného a nemožného a také na neuvěřitelnou atmosféru při finále závodu. Jedná se o jubilejní, 10. ročník akce, proto se těším na oslavy tohoto kulatého výročí.

Tomáš Vintr

GrandPrix Beroun však není jen o skateboardingu. Zaslechl jsem, že zde vystoupí i hudební hvězdy...

To máte pravdu. Po závodě přichází na řadu ještě hiphop hudební festival, na kterém vystoupí dva známí interpreti a kapely a poté samozřejmě legendární GrandPrix Beroun afterparty, která je každoročně nezapomenutelná. Hlavními letošními hosty jsou KAPITÁN DEMO a headlinerem večera slovenská superstar EGO. Večerní program završí již legendární GrandPrix Beroun afterparty s DJs AKVAMEN, LU2 a LUCKYBOY.

Jaké jsou šance českých závodníků a komu dáváte největší naději?

Minulý rok se našemu, téměř domácímu, Rišovi Turymu podařilo na GrandPrix Beroun skončit na 2. místě a Maximovi Habancovi na místě 3. a troufám si říci, že domácí jezdci mají obrovskou šanci na medailové pozice i v letošním roce. Mým osobním tipem je letos Rišo Tury ze Slovenska, neboť jeho skateboardové dovednosti jsou vskutku na světové extra úrovni a věřím mu i pro olympiádu v Tokiu již v červnu 2020.

Je zde nějaká možnost soutěžení také pro amatéry?

Soutěží se v několika kategoriích. Letos se například firma Excelent, která je zároveň hlavním partnerem akce, rozhodla toto "X" výročí podpořit velkolepou cenou pro jednoho z jezdců v kategorii AM (amatéři) a právě vítězi tohoto Excelent Race splnit sen v podobě natočení prvního profesionálního videa, nebo dokumentu v nějaké exotické destinaci, včetně realizačního teamu.

Kde jste se s celým teamem připravovali na závodní sezonu?

Od začátku roku jsme byli již na mnoha mezinárodních závodech a několika skateboardových cestách, kde jsme se mimo jiné připravovali právě na GrandPrix Beroun 2019. Věřím, že jsme přípravy nepodcenili a dali jsme tomu všechno, co jsme mohli.

Martin Doležal (30): Příběh policisty, který začínal jako hulič, alkoholik a grázl, jehož všichni šikanovali, vás zcela určitě inspiruje24. 5. 2020

Jak byste zhodnotil českou skateboardovou scénu? Myslíte, že i díky olympiádě se ještě více rozroste?

Určitě. Díky olympiádě se ke skateboardingu přiblíží veřejnost, konzervativnější rodiče a lidé, žijící v menších městech a na venkově, kteří zatím skateboarding neměli kde vidět, proto ho brali jako okrajovou aktivitu. Díky televizi, medializaci a olympiádě se i k těmto lidem náš sport dostane a věřím, že právě díky volnosti, kterou představuje, v něm najde zalíbení široká veřejnost. Uvidíme už za rok, protože Tokio 2020 je téměř přesně rok od nás.

Sledujte Instagram a Facebook @grandprixberoun a žádné informace vám neutečou.

Zdroj: JW