Lidská sexualita se vyvíjí a mění až do 30 let – a tři základní orientace jsou málo, myslí si vědci. Navrhují jich devět. Jakých?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Lidská sexualita se vyvíjí a mění až do 30 let – a tři základní orientace jsou málo, myslí si vědci. Navrhují jich devět. Jakých?

Donedávna v oblasti lidské sexuality platila jistá binarita, buď je člověk heterosexuál, nebo homosexuál (gay/lesba). Pomineme-li bisexualita (tedy nezřídka třetí často zmiňovanou orientaci) a další formy možné minoritní sebeidentifikace, dalo by se říci, že karty byly docela jasně rozdány. Jak ovšem naznačuje nejnovější výzkum, nic není tak snadné, jak se zdá. Nejenže lidská sexualita rozhodně není neměnná, ale navíc se jí čím dál častěji nedaří „trefit“ do jedné z mála pojmenovaných „škatulek“.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
26. 4. 2023

„Umělé“ kategorie týkající se sexuality

Je vám pod třicet a myslíte si, že ve své sexualitě máte naprosto jasno? Omyl. Jak totiž ukázala data shromážděná od více jak 12 000 osob ve věku do 30 let, sexualita, sexuální přitažlivost i identita se během lidského života dynamicky vyvíjí. A tento vývoj končí právě až kolem třicítky!

Podle vedoucí studie Christine Kaestle, profesorky z Virginia Tech, se doposud vědci zaměřovali na sexuální orientaci jen jako na samostatný problém, nikoliv však v kontextu toho, kým se lidé cítí být přitahováni, s kým mají reálně sex a jak se následně identifikují. Tato praxe tak vedla k přílišnému zjednodušování celé problematiky. „Vždy se samozřejmě budeme potýkat s určitými kategoriemi spojovanými se sexuální orientací. Jelikož však sexuální orientace zahrnuje řadu různých životních zkušeností odehrávajících se v průběhu času, definované kategorie vždy budou víceméně umělé a statické,“ tvrdí Kaestle.

<Path> „Progresivní“ generace Z má jasno: v partnerských vztazích má dominovat muž, žena patří k dětem a plotně. Je to návrat k „tradičním“ modelům soužití?Zdroj: jstor.org, ft.com, joincake.com, news.stanford.edu, bumble.com, cnbc.com, 96krock.com, insidehook.com

Zapomeňte na hetero- a homosexualitu, možností je více!

Doposud bylo běžnou praxí ztotožňovat se buď s heterosexualitou, nebo homosexualitou. To, že konkrétně tyto „kategorie“ nevyhovují úplně všem, snad ani není třeba dodávat. Aby bylo možné do jisté míry naplnit sexuální touhy dalekoho většího spektra lidí, představili vědci hned devět možných kategorií, do nichž je možné zkusit se „napasovat“. Všechny jsou šity na míru lidem do 30 let, tedy do doby, než se jejich sexualita ustálí.

Tipy redakce

Čtyři kategorie jsou určeny pro muže a jedná se o „hetero“, „většinou hetero nebo bisexuální“, „nastávající gay“ a „muž s minimálním sexuálním zájmem“. Pětici kategorií pro ženy pak tvoří „hetero“, „většinově hetero“, „nastávající bisexuálka“, „nastávající lesba“ a „žena s minimálním sexuálním zájmem“. V této souvislosti je zároveň třeba dodat, že nejvíce mužů, konkrétně devět z deseti, se řadilo kategorie „hetero“, s níž se však na druhou stranu ztotožňují méně než dvě třetiny žen.

Bez ohledu na popsané kategorie (a také na to, zda - či nakolik - se s nimi ztotožníme), je tedy jasné, že tradiční členění lidí na heterosexuální, homosexuální a příp. bisexuální nezachycuje celou škálu lidské sexuality. Navíc jak výzkum naznačil, to, ke komu je člověk sexuálně přitahován, se v průběhu času může měnit.

Heterosexuálové „mají jasno“

Ačkoliv sexualita a sexuální chování se v průběhu času mění, podle popisované studie nejméně změn v sexuálních preferencích v rámci sledovaného období vykazovali právě ti, kteří se hned v počátku výzkumu sebeidentifikovali jako heterosexuální. Naopak nejvíce změn zaznamenali vědci u těch respondentů, kteří se hned v úvodu zařadili do středu spektra, stejně jako u těch, kteří o sobě hovořili jako „nastávajících lesbách/gayích“.

„V okrajových skupinách, v nichž o sobě lidé hovořili jako o nevyhraněných, se prokázalo, že pohlaví partnerů těchto lidí variovala v souvislosti s pubertou a dalším dospíváním,“ uvedla Kaestle. Podle ní se pak jejich sexualita vyvíjela přibližně až do třiceti let věku, kdy se ustálila. Dle názoru Kaestle se tak především jedná o důkaz, že sexualita výrazně variuje ještě v době kolem 20 let, kdy lidé teprve začínají plně experimentovat, čímž zároveň padá teorie o klasickém sexuálním vývoji, jehož ukončení jde ruku v ruce s koncem puberty.

Zdroj: medicalxpress.com, sciencealert.com, dazeddigital.com, eurekalert.org

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop