Lidská sexualita se vyvíjí a mění až do 30 let – a tři základní orientace jsou málo, myslí si vědci. Navrhují jich devět. Jakých?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Lidská sexualita se vyvíjí a mění až do 30 let – a tři základní orientace jsou málo, myslí si vědci. Navrhují jich devět. Jakých?

Donedávna v oblasti lidské sexuality platila jistá binarita, buď je člověk heterosexuál, nebo homosexuál (gay/lesba). Pomineme-li bisexualita (tedy nezřídka třetí často zmiňovanou orientaci) a další formy možné minoritní sebeidentifikace, dalo by se říci, že karty byly docela jasně rozdány. Jak ovšem naznačuje nejnovější výzkum, nic není tak snadné, jak se zdá. Nejenže lidská sexualita rozhodně není neměnná, ale navíc se jí čím dál častěji nedaří „trefit“ do jedné z mála pojmenovaných „škatulek“.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
26. 4. 2023

„Umělé“ kategorie týkající se sexuality

Je vám pod třicet a myslíte si, že ve své sexualitě máte naprosto jasno? Omyl. Jak totiž ukázala data shromážděná od více jak 12 000 osob ve věku do 30 let, sexualita, sexuální přitažlivost i identita se během lidského života dynamicky vyvíjí. A tento vývoj končí právě až kolem třicítky!

Podle vedoucí studie Christine Kaestle, profesorky z Virginia Tech, se doposud vědci zaměřovali na sexuální orientaci jen jako na samostatný problém, nikoliv však v kontextu toho, kým se lidé cítí být přitahováni, s kým mají reálně sex a jak se následně identifikují. Tato praxe tak vedla k přílišnému zjednodušování celé problematiky. „Vždy se samozřejmě budeme potýkat s určitými kategoriemi spojovanými se sexuální orientací. Jelikož však sexuální orientace zahrnuje řadu různých životních zkušeností odehrávajících se v průběhu času, definované kategorie vždy budou víceméně umělé a statické,“ tvrdí Kaestle.

<Path> „Nechci jít s chlapem na večeři ani od něj dostat kytky, chci jen sex,“ popisuje Martin. Heterosexuálů, kteří spí s jinými muži, přibýváZdroj: Redakce, news.ubc.ca, psychologytoday.com, journals.sagepub.com, thecut.com, mic.com, webmd.com

Zapomeňte na hetero- a homosexualitu, možností je více!

Doposud bylo běžnou praxí ztotožňovat se buď s heterosexualitou, nebo homosexualitou. To, že konkrétně tyto „kategorie“ nevyhovují úplně všem, snad ani není třeba dodávat. Aby bylo možné do jisté míry naplnit sexuální touhy dalekoho většího spektra lidí, představili vědci hned devět možných kategorií, do nichž je možné zkusit se „napasovat“. Všechny jsou šity na míru lidem do 30 let, tedy do doby, než se jejich sexualita ustálí.

Tipy redakce

Čtyři kategorie jsou určeny pro muže a jedná se o „hetero“, „většinou hetero nebo bisexuální“, „nastávající gay“ a „muž s minimálním sexuálním zájmem“. Pětici kategorií pro ženy pak tvoří „hetero“, „většinově hetero“, „nastávající bisexuálka“, „nastávající lesba“ a „žena s minimálním sexuálním zájmem“. V této souvislosti je zároveň třeba dodat, že nejvíce mužů, konkrétně devět z deseti, se řadilo kategorie „hetero“, s níž se však na druhou stranu ztotožňují méně než dvě třetiny žen.

Bez ohledu na popsané kategorie (a také na to, zda - či nakolik - se s nimi ztotožníme), je tedy jasné, že tradiční členění lidí na heterosexuální, homosexuální a příp. bisexuální nezachycuje celou škálu lidské sexuality. Navíc jak výzkum naznačil, to, ke komu je člověk sexuálně přitahován, se v průběhu času může měnit.

Heterosexuálové „mají jasno“

Ačkoliv sexualita a sexuální chování se v průběhu času mění, podle popisované studie nejméně změn v sexuálních preferencích v rámci sledovaného období vykazovali právě ti, kteří se hned v počátku výzkumu sebeidentifikovali jako heterosexuální. Naopak nejvíce změn zaznamenali vědci u těch respondentů, kteří se hned v úvodu zařadili do středu spektra, stejně jako u těch, kteří o sobě hovořili jako „nastávajících lesbách/gayích“.

„V okrajových skupinách, v nichž o sobě lidé hovořili jako o nevyhraněných, se prokázalo, že pohlaví partnerů těchto lidí variovala v souvislosti s pubertou a dalším dospíváním,“ uvedla Kaestle. Podle ní se pak jejich sexualita vyvíjela přibližně až do třiceti let věku, kdy se ustálila. Dle názoru Kaestle se tak především jedná o důkaz, že sexualita výrazně variuje ještě v době kolem 20 let, kdy lidé teprve začínají plně experimentovat, čímž zároveň padá teorie o klasickém sexuálním vývoji, jehož ukončení jde ruku v ruce s koncem puberty.

Zdroj: medicalxpress.com, sciencealert.com, dazeddigital.com, eurekalert.org

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop