Manželství má řadu výhod, ale jen pro muže. Ženám se naopak daleko lépe a zdravěji žije bez manžela a dětí
Straight friendly
Zdroj: iStock

Manželství má řadu výhod, ale jen pro muže. Ženám se naopak daleko lépe a zdravěji žije bez manžela a dětí

Institut manželství má nepochybně pro ty, kdo jsou v něm zainteresování, řadu výhod. Ostatně, manželství je prý i hlavním faktorem, který ovlivňuje lidské štěstí. Ovšem jak se ukazuje, ze společného soužití nebenefitují partneři stejně. Zatímco sezdaní muži jsou spokojenější a zdravější, ženám se mnohem lépe žije bez partnera a dokonce i bez dětí.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
25. 11. 2022

Recept na štěstí – bez muže a bez dětí

Společenský narativ, v němž je život ženy ohraničen mezníky, jako je nalezení partnera, svatba, vybudování společné domácnosti a zplození a výchova dětí, je všeobecně znám a většinově akceptován (ostatně, jedná se o zcela klasický „scénář“ užívaný také např. v rámci romantických komedií). Jenže realita je na hony vzdálená. Pokud totiž žena skutečně touží žít „šťastně až do smrti“, učiní nejlépe, když se nevdá a plození dětí nechá na jiných.

Modelka Péťa Nitka: Život trans lidí je strašně těžký, měla jsem štěstí na vzhled i rodinu15. 12. 2022

Svobodné a bezdětné ženy jsou totiž dle rozsáhlého průzkumu nejšťastnější podskupinou v populaci, jak navíc naznačují statistické modely, v kondici se dožijí dokonce vyššího věku než ženy vdané a vychovávající děti. Tématu se podrobně věnuje profesor behaviorální vědy Paul Dolan z London School of Economics, který nejenže je autorem zmiňovaného výzkumu, ale také publikoval knihu Happy Ever After, kde pracuje s daty American Time Use Survey (ATUS) srovnávajícími míru spokojenosti a nespokojenosti mezi dvojicemi sezdanými, rozvedenými a také mezi lidmi, kteří žijí jako singles či jsou vdovy/vdovci. Zároveň se pak snaží naznačit, že existují poměrně nečekané cesty k trvalému životnímu naplnění.

„Máme shromážděné vypovídající údaje, které mluví jasně. Mohu je shrnout slovy – pokud jste muž, měl byste se oženit, pokud jste žena, tak se sňatkem neobtěžujte,“ tvrdí  Paul Dolan. A dodává, že „manželé jsou šťastnější než jiné podskupiny obyvatelstva, ale pouze tehdy, když je jejich protějšek v místnosti. V momentě, kdy zmizí, cítí se všichni fakt mizerně.“ To ostatně prokázala i zmiňovaná stude ATUS. Úroveň štěstí sezdaných dvojic byla sice vyšší než spokojenost lidí, kteří žijí sami, ovšem jen do chvíle, než druhý z partnerů zmizel z doslechu…

Stigma: žádný muž a žádné děti

Velmi zajímavá je pak Dolanova interpretace podoby ženského štěstí – jak totiž naznačují statistická data, bezdětný životní styl obecně ženám prospívá mnohem více. Jelikož je však rodinný život v manželství (a nejen s partnerem, ale i s dítětem/dětmi) považován za určitý standard, ale nezřídka i za známku „úspěchu“, mnohé svobodné a bezdětné ženy se kvůli těmto „stigmatům“ mohou poměrně paradoxně cítit nešťastné. Lidé totiž přirozeně inklinují k porovnávání se s ostatními – z toho však plynou negativní důsledky v momentě, kdy mají pocit, že okolím nastavený standard nenaplňují.

„Když potkáte svobodnou a bezdětnou čtyřicátnici, obvykle si řeknete – ach, jaká škoda. Možná ještě narazí na toho pravého a vše změní. Ano, změní, potká muže, kterého si vezme a bude více nešťastná a méně zdravá nebo dokonce zemře dříve,“ shrnuje lakonicky Dolan.

Rodičovství může vypadat různě, i dvě mámy nebo dva tátové mohou dát dětem plno lásky. Slavné duhové rodiny to dokazují6. 1. 2023

Manželství pro muže

Zatímco by se mohlo zdát, že těmi, kdo prahnou po vdavkách, jsou ženy, opak je pravdou. Resp. ženy sice mohou toužit po svém pohádkovém dni v bílých šatech, ovšem co se důsledků sňatku pro jejich další život týká, rozhodně to není žádná hitparáda. Ačkoliv samozřejmě existují určité přínosy manželství i pro ženy, nejvíce ze sňatku těží muži. Podle Dolana jsou ženatí muži zdravější, jelikož jsou vystaveni méně rizikům, což je paradoxně situace zcela opačná než v případě žen. Ty jsou naopak v souvislosti se sňatkem vystaveny vyšším rizikům vzniku fyzických i duševních onemocnění než jejich mužské protějšky.

V základní rovině pak je manželství hlavní výhodou pro muže proto, že se v jeho důsledku „uklidní“ (ve smyslu určitého usazení se). „Ženatí muži podstupují nižší rizika, vydělávají více peněz a žijí déle,“ uzavírá Dolan.

Zdroj: theguardian.com, independent.co.uk, people.com, businessinsider.com, psychologytoday.com

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop