Eurovolby jsou tu. Proti tradičním stranám bojují recesisté. Zaboduje "expertka na šimering", youtuberka Sejroška?

Dnes startují další volby do Evropského parlamentu. V Bruselu by se tak mělo obměnit 21 zástupců Česka. I letos se kromě „tradičních“ stran boje účastní i několik „bizarních subjektů", některé jsou však výsledkem nepokryté recese.

Ačkoliv patříme mezi země s nejvyšším počtem kandidujících stran a uskupení (v prvenství nás v tomto případě jen lehce přeskočilo Německo), volební účast je u nás velmi slabá – jedna z nejnižších v celé EU. A to i přesto, že jsme také jedinou zemí, ve které mohou voliči k volbám využít dva dny (pátek a sobotu).

„Gayové se na ulicích moc neprojevují, ale srbský noční život je bohatší než v Česku,“ říká Srb žijící v Praze22. 5. 2020

Během posledních voleb do Evropského parlamentu, které proběhly v roce 2014, přišlo v Česku k urnám jen 18,2 procent oprávněných voličů. Nicméně o moc lepší účast nezaznamenaly volby do europarlamentu ani v rámci celé Evropy. V celé Evropské unii totiž k volbám v roce 2014 přišlo jen 42,5 % voličů. Nejvíce jich bylo v Belgii, kde jsou volby povinné. Česko se například spolu se Slovenskem ocitlo právě na druhém konci.

Vzhledem k tak malé účasti je pak často možné, že se do europarlamentu dostanou i kuriózní kandidáti, kteří se mezi kandidujícími stranami a uskupeními během každých eurovoleb objeví. Ani Česko v tomto není žádnou výjimkou a pár velmi zajímavých „případů“ se u nás našlo. Každý oprávněný volič by tak měl přemýšlet, zda bude riskovat to, že nás v rámci Evropského parlamentu bude reprezentovat někdo, kdo k tomu pravděpodobně není úplně kompetentní.

ANO, vytrollíme europarlament

Nejvýraznějším mezi recesistickými subjekty, které o křesla v europarlamentu bojují, je nesporně ANO, vytrollíme europarlament, uskupení vtipálků, které vede známá youtuberka Sejroška (Lucie Schejbalová). Pokud jste o ní ještě nikdy neslyšeli, proslavila se hlavně díky videím, ve kterých paroduje líčení a používání kosmetiky.

Co přesně stojí za jejím rozhodnutím do Evropského parlamentu kandidovat? Jak všude veřejně přiznává, dělá to jen kvůli platu a v Evropském parlamentu nechce dělat vlastně vůbec nic. Kromě Sejrošky se na kandidátní listině tohoto uskupení objevuje třeba také kouzelník, kryptobaron či imitátor Václava Halva.

Může něco takového zabrat? Mají podobní kandidáti šanci dostat se do Evropského parlamentu? Odborníci tvrdí, že ano. Češi mají rádi humor a recesi, a to jsou důvody, proč právě uskupení „Ano, vytrollíme europarlament“ může nakonec ve volbách uspět. Podobnou zkušenost totiž měli i v sousedním Německu, ve kterém dříve kandidovala recesistická strana „Die Partei“ (Ta strana) a podařilo se ji jednoho europoslance do Štrasburku dostat.

Sejroška v rozhovoru pro ČT24:

Důkazem toho, že něco podobného funguje, je také úspěch kandidátky v proběhlých studentských volbách, kde Sejroška a její kolegové skončili na třetím místě a připsali si více než deset procent hlasů. Dočkáme se něčeho podobného i v reálu?

Tvůj kandidát

Další bizarní kandidátku tvoří také „Tvůj kandidát“, který vlastně představuje jen jednoho kandidáta. Tím je Daniel Konečný. Ten by chtěl v Evropském parlamentu prosadit třeba dotace na shopping, dotace na získání dotací, připojení Marsu k EU či zavedení manželství pro pejsky a kočičky.

Podívejte se na jeden z volebních spotů Daniela Konečného:

Funkce Evropského parlamentu

Ačkoliv mnoha lidem funkce Evropského parlamentu může přijít nepodstatná, europoslanci spolurozhodují o všech nařízeních, směrnicích či návrzích unijního rozpočtu a dalších aktech, které se přijímají na unijní úrovni.

Z toho důvodu jsou tak i tyto volby pro Česko rozhodující a určitým způsobem zásadní, a proto by bylo určitě dobré, kdyby volební účast byla vyšší než tomu bylo v předešlých letech. Lehce se také může stát, že nás v Evropském parlamentu bude reprezentovat někdo jako Sejroška či Daniel Konečný. Na druhou stanu, možná budou lepší reprezentanti se zdravým smyslem pro recesi než zástupci jiných kandidujících uskupení, která smrtelně vážně bojují za "národní suverenitu", jsou "rozumní" (a nechtějí euro a migraci) či prostě a jednoduše chtějí "lepší Česko"...

„Anální sex nemusí být jen výsadou homosexuálních mužů,“ říká sexuolog Radim Uzel10. 3. 2020

Volit se bude v pátek a v sobotu, finální výsledky se dozvíme až v pondělí

K volbám můžete přijít dnes od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin. Vybrat si můžete z celkem 39 kandidátních listin a 842 kandidátů. Výsledky budou známy v neděli pozdě večer. I když v Česku budeme výsledky znát již o den dříve (po sečtení všech hlasů), k jejich zveřejnění dochází až po uzavření posledních volebních místností v EU, což bude v Itálii. Celkové finální výsledky tak lze očekávat pravděpodobně až v průběhu pondělí.

Zdroj: JW