Whitney Houston vyrazí na turné a vydá album. Hvězdy vstávají z mrtvých a brzy budou koncertovat i u vás doma

Smrt v uměleckém světě přináší peníze. Díla se stanou více cennými, jelikož je zde již (celkem logický) předpoklad, že daný umělec již nic nového nevytvoří. Jak se zdá, i tato základní premisa však může být celkem mylná. Např. Whitney Houston, která zemřela v roce 2012, se chystá na turné, dokonce s novými hity. Žádný strach, nikoliv jako zombie, ale jako hologram. A rozhodně není sama.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: cnn.com, theguardian.com, independent.co.uk, slate.com / 24. 5. 2019

Whitney znovu „ožívá“…

Ačkoliv turné Whitney Houston bylo avizováno již v roce 2016, teprve tento týden dali dědicové světoznámé zpěvačky zelenou novým obchodním aktivitám, na nichž by se sama Houston měla podílet, a to jako 3D hologram. „Whitney zbožňovala své publikum, proto víme, že by se jí líbil i tento holografický koncertní koncept,“ uvedla při oficiální prezentaci turné Pat Houston, zpěvaččina švagrová, která jí dříve dělala managerku a nyní je hlavní správkyní jejího dědictví.

Na připravovaném koncertním turné budou využity vokály, které zpěvačka sama v minulosti nazpívala, podpořeny budou živou kapelou. „Holografické vystoupení je naprosto autentické a respektující umělce. Nadcházející turné umožní divákům vychutnat si úžasný hlas a vášeň pro hudbu, kterou Whitney měla, a zároveň pomůže sdílet tuto magii také s budoucími generacemi,“ dodala Pat Houston. Společnost Primary Wave Music, která se s rodinou Houston spojila, pak plánuje vydat také doposud nevydané Whitneyiny nahrávky od počátku její kariéry v roce 1985, debatuje se také o vytvoření muzikálu a show v Las Vegas…

20. 1. 2020„Lidé mají dnes fobii z tuků a kvůli tomu všichni trpíme,“ říká zakladatelka hnutí bojovníků proti dietám

„Mrtví znovu z hrobů nevstávají….“

Houston přitom rozhodně není první z hvězd, která své fanoušky potěší v digitální podobě. Vzpomenout bychom mohli na vystoupení rappera Tupaca na festivalu Coachella v roce 2012 či „účast“ Michaela Jackson na předávání cen magazínu Billboard v roce 2014. Před nedávnem své digi-tour dokončil Frank Zappa (zemřel před 26 lety), v podobě hologramu se v předchozím roce fanouškům ukázal také Roy Orbison, a dokonce i Maria Callas, která zazpívala mj. části Verdiho opera Macbeth, v níž do jisté míry paradoxně zazněla i slova „Mrtví znovu z hrobů nevstávají…“

Společnost, která vyrábí hologramy, navíc uvedla, že získala autorská práva na „digitalizaci“ dalších velkých jmen hudebního světa – již je tedy jen otázkou času, kdy se na turné vydají také Bob Marley, Smokey Robinson či Paul Anka. Údajně je v plánu také turné kanadského pianisty Glenna Goulda, a to navzdory tomu, že i za života koncerty doslova nenáviděl.

Pepperův duch v akci

Ačkoliv by se mohlo zdát, že holografické show jsou výdobytkem moderních technologií, faktem je, že se vlastně vůbec nejedná o žádné supertajemné sci-fi. Hologram totiž vychází z poměrně starého a známého triku, který již v dávné minulosti používali iluzionisté. Již v roce 1862 jej pak John Pepper zpopularizoval v rámci divadelního představení o duchovi zjevujícím se v době vánočních svátků. A tak se pro něj vžilo označení „Pepperův duch“.

Principiálně se ale jedná „jen“ o šikovnou práci světla a odrazů za užití nakloněných skel, která na jeviště v minulosti odrážela obraz z místnosti pod podiem. Dnes se místo toho užívá stropní projektor promítající pod konkrétním úhlem 3D obraz na speciální projekční fólii.  

Byznys na prvním místě?

Bez ohledu na to, co si kdo o holografických tour myslí, pravdou je, že smrt skutečně solidně sype. V případě hudebníků jsou vydávána remasterovaná alba, výběry z hitů či nikdy nevydané nahrávky. Stejně tak jsou populární filmové podoby zachycení životů těch, kteří během kariéry okusili nejen vzestupy, ale i pády (vzpomeňme např. na Amy Winehouse, její holografické turné však bylo zatím odloženo). Ovšem holografická show jde ještě dál a „život po smrti“ tak nabývá zcela nových – minimálně v určitém směru děsivých – rozměrů.

Ačkoliv však nezřídka fanoušci skutečně touží po tom ještě jednou vidět svůj idol vystupovat, klasickým argumentem proti holografickým koncertním show je, že se tak jen blízcí snaží na smrti příbuzného vydělat. Pravdou ale je, že i již zesnulé hvězdy musí na svém portfoliu „pracovat“. A tak se skutečně vystoupení v podobě hologramu jeví jako klasická ukázka win-win situace, kdy z ní profitují všichni zapojení. Fanoušci si užijí vystoupení oblíbené hvězdy, držitelé autorských práv vydělají.

14. 1. 2020Ideál mužské krásy dnes dostává na frak. Jak se měnil v čase?

Hologram v obýváku – hudba budoucnosti

Ať už se to tedy někomu líbí, či ne, právě holografické show jsou dle mnohých odborníků předzvěstí dění, které bude nevyhnutelně následovat. Ruku v ruce s postupujícími technologiemi tak bude možné oživit prakticky kteroukoliv z legend. A pokud bychom se drželi určité sci-fi linie, jistě není vyloučeno, že časem si každý z nás bude moci holografické vystoupení své/ho oblíbené/ho zpěváka/zpěvačky užít i ve vlastním obýváku.