„Dva tátové“, kteří bourají tabu kolem stejnopohlavního rodičovství, získali cenu za přínos české LGBT komunitě

Prestižní ceny za přínos LGBT komunitě se letos nesly v duchu stejnopohlavního manželství a rodiny. Zvítězili „Dva tátové“, partneři David a Michal Vaníčkovi, kteří spolu vychovávají dvě dcerky, a také Koalice za manželství, tedy uskupení subjektů bojujících za uzákonění stejnopohlavního manželství.

Jako již tradičně v předvečer Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii (IDAHOT) byly včera uděleny ceny bePROUD. Jedná se o prestižní tuzemské ocenění přínosu LGBT komunitě, a to v kategoriích Počin roku, Mediální cena a také Celoživotní přínos. Zatímco počinem roku se stala právě Koalice za manželství, tedy uskupení subjektů bojujících za legislativní ukotvení stejnopohlavního manželství veřejně vystupující pod názvem Jsme fér, mediální cenu získali David a Michal Vaníčkovi, partneři, kteří svůj rodinný život a výchovu dvou malých dcer medializují prostřednictvím fotek a videí jako „Dva tátové“.

„Syndrom předměstského taťky“ drtí čím dál více mužů. Jak poznat, že se týká i vás?7. 9. 2021

Nominovat kandidáty v jednotlivých kategoriích mohla veřejnost prostřednictvím webových stránek PROUDu. Konkrétně „Dva tátové“ pak nepochybně přispívají k normalizaci stejnopohlavního rodičovství, a to jak prostřednictvím fotek, tak i videí z rodinného života. Jak uvádí např. jeden z „nominačních příspěvků“, „myslím, že Dva tátové jsou skvělí rodiče. Líbí se mi, že se rozhodli bořit tabu o homosexuálních rodičích, a to tak, že nechávají nahlédnout do svého soukromí a věnují tomu hodně času. Zároveň to ale dělají s rozumem a inspirují ostatní rodiče – tipy na hračka, knihy, místa a výlety, kroužky…Myslím, že David s Michalem jsou moc fajn a za hodně věcí je obdivuju.“

Také při přebírání ceny David a Michal Vaníčkovi přečetli některé zprávy, které jim poslali jejich fanoušci, jichž na sociálních sítích mají již téměř 100 tisíc. „Myslím, že i naše mamka vás ráda sleduje a už se nebojí, že by brácha nemohl mít děti, když je bude chtít,” zněla jedna z nich. Partnerům se tak evidentně daří nejen bourat tabu, ale také měnit názor na rodičovství stejnopohlavních párů. Jak ale dodal Jiří Procházka, člen výkonného výboru PROUDu a rodinný psycholog, „na těchto cenách nejde jen o oceněné. Úžasné je, že každý rok je tolik nominovaných. Nemusí to být vidět, ale bez nich všech by ta cena a ocenění neexistovaly a neměly by takovou hodnotu.”

Kromě „Dvou tátů“ tak byli mezi nominovanými na Mediální cenu např. režisérka Eva Lammelová za dokument zachycující problematiku života asexuálů, AsexuaLOVE či organizace Trans*parent za snahu o zviditelňování trans problematiky, které se v poslední době dostává stále více pozornosti, a to zejména s procesem (a požadavky) pojícími se ke změně pohlaví.   

Cena za celoživotní přínos 2018 připadla Richardu Sehnalovi, který již od roku 1983 organizoval setkávání gayů v Brně. Jak navíc během slavnostního večera poznamenal Jiří Hromada, kvůli svým aktivitám čelil Sehnal mnoha problémům, a to jak ze strany obyvatel Brna, tak i tamní policie. Nakonec pak Sehnal doslova „vykopal na zahradě“ gay klub Richard a byl také jedním ze spoluzakladatelů organizace Lambda Brno.

Méně žen, místo zábavných pořadů náboženská propaganda. Jak se mění afghánská média po nástupu Tálibánu24. 8. 2021

Předáváním cen proveli moderátorka Ester Janečková a člen organizujícího PROUDu Zdeněk Sloboda. O zvukové podbarvení ceremoniálu se postaral barbershopový kvartet The Boaters a po skončení k poslechu, tanci zahrál skvělý Live Band Milana Kroky.

 

Zdroj: PROUD