FOTO: Aktuální krize bydlení v Hongkongu. Lidé bydlí v malých „klecích“, ve kterých často ani nenatáhnou nohy

Krizi a nedostupnost bydlení neřešíme jen v české metropoli, daleko větším problémem je bydlení třeba v prosperujícím Hongkongu. Někteří lidé zde bydlí v tzv. „coffin cubicles“, kterým se také přezdívá „rakve“, což jsou mini bytové jednotky nepřesahující rozlohu 12 metrů čtverečních.

V jedné místnosti záchod, hned vedle kuchyň a o pár centimetrů dál postel, ve které často ani nemůžete pořádně natáhnout nohy. Sprcha zde není a hygiena probíhá za pomoci hadříku a lavoru s vodou. Přesně takhle žije více než 200 tisíc obyvatel Hongkongu, protože si jiné bydlení zkrátka nemohou dovolit.

„Tantra masáže nejsou jen o sexu, dokážou vás naučit daleko více,“ říká profesionální masér David Ondřej22. 5. 2020

V Hongkongu žije přes sedm milionů obyvatel a jeho kapacita bydlení je doslova vyčerpaná. V metropoli totiž již není prostor, kde by bylo možné další byty postavit. To je příčinou neustálého růstu cen nemovitostí. Množství lidí tak na vlastní bydlení jednoduše nemá finanční prostředky. 

Podle posledních dat seženete v Hongkongu byt o rozloze čtyřicet metrů čtverečních za průměrnou cenu 12,5 milionů Kč. Co se týče pronájmů, tak jednopokojový byt (mimo centrum) vychází na průměrných 32 000 Kč měsíčně.

Tzv. „coffin cubicles“ či „rakve“, které většinou nepřesahují rozlohu 12 metrů čtverečních, se pak pronajímají za zhruba šest tisíc korun měsíčně.

Na jedné straně se „prosperující“ Hongkong pyšní třpytivým a luxusním vzhledem, na druhou stranu však bojuje s chudobou, která se týká velké části obyvatel. Právě tyto obyvatele ve svých snímcích zachytil fotograf Benny Lam v galerii níže.

Jsme víc doma, máme víc volna a víc spíme, přesto jsme unavenější a „groggy“. Vědci radí, jak to změnit24. 4. 2020

Existuje nějaké řešení?

Celou situací ohledně krize s bydlením se samozřejmě zabývá také hongkongská vláda. Ta přišla s ambiciózním nápadem a chce postavit nové umělé ostrovy, na kterých by svůj domov mohlo najít více než milion obyvatel. Tyto ostrovy by měly vyrůst na východě od hongkongského ostrova Lantau, se kterým by měly být spojeny. První lidé by se však dle odhadů mohli nastěhovat až někdy po roce 2030.

Zdroj: JW; Foto: Benny Lam