Nová aplikace, která mluví o vaší smrti, prý činí lidi mnohem šťastnějšími bez ohledu na to, jaký mají život

Aplikaci, která vám spočítá kalorie, už máte, jiná vám najde nejbližší hajzlík v neznámém městě a další vám připomene třeba to, že to brzo dostanete. A teď už je tu i taková, která vám připomene, že umřete. Několikrát za den.

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: WeCroak, Shutterstock, Instagram / 12. 5. 2019

Člověk si někdy při pohledu na mediální prostor, sociální sítě i tu prachsprostou ulici říká, že modernímu člověku už vážně přeskočilo. Jdete takhle v pátek po náplavce a najednou tam mladík rybaří pod železničním mostem a rybu vytaženou (z řeky, či z batohu, těžko říci) si fotí na Instagram.

7. 1. 2020Které výrazy nejvíce hýbaly posledním desetiletím? „Klima“ i „MeToo“ pohořely, slovo dekády se týká nevyhraněné identity

Po příchodu domů si zapnete počítač a vyskočí na vás video, které obsahuje tutoriál na líčení pro muže určený prý pro situace, kdy chtějí vypadat svěže a načančaně i poté, co vyjdou z posilovny. Dnes tedy frajer místo toho, aby si šel zaběhat do lesa nebo parku, nasekal dřevo nebo třeba doma, já nevím, alespoň vyluxoval, abychom ho zase genderově moc nepřetížili, tak jde půl hodiny běhat proti zdi, pak se vyfotí a jde si na peck deck stlačovat packy k sobě, aby měl prs větší než jeho žena. Pak se zase odfotí a zauvažuje si, jestli vypadá dost svěže, odpočatě a šik a jestli by si neměl radši hodit nějakou tu tvářenku nebo rozjasňující něco.

A jeho stará (tedy mladá), ta ani neví, že ještě není doma, protože mezitím už si vybrala dvacátou kabelku online, protože je to tak snadné, začetovala si s dvaceti kamarádkami naráz, početla si o tom, že rakovinu jí může způsobit všechno od deodorantu po chlup ze psa a ještě u toho griluje lososa v páře a špenát napařuje dechem kouzelné lesní houby nesmrtelnosti. Ale ono to není dobou, to jen lidské vrtochy nabývají v různých dobách různých podob.

Aplikace, co ti říká: umřeš

Nicméně do světa současné podoby marnosti, kde na každou její složku máme vhodnou aplikaci, přichází revoluční věc. Appka WeCroak vám za dvacet sedm kaček pětkrát denně připomene, že umřete. Toto moderní memento mori vytvořili společně jistý brooklynský publicista a majitel PR agentury Hansa Bergwall a vývojář na volné noze Ian Thomas.

4. 2. 2020Strach z koronaviru nutí lidi kupovat „obličejové“ masky i pro čtyřnohé mazlíčky

Po nainstalování za mrzký obnos se vám pak pětkrát denně v nestřeženou chvíli objeví na displeji mobilu „Nezapomeň. Jednou umřeš.“ Jupí, tak za to chci platit a ideálně dvakrát, řeknete si. Ale ono vás to nemá nakrknout nebo deprimovat. Tato na první pohled debilní myšlenka má vlastně na rozdíl od možná praktičtějších aplikací měřících třicet věcí, které prostě nepotřebujete vědět, potenciál vést vás k zamyšlení a možná i drobné změně.

Aplikace je k dispozici pro Android i iOS

Netrapte se kravinami, vždyť stejně umřete

Jak tvůrci uvádějí na svém webu, WeCroak je inspirována bhútánským lidovým rčením, že abyste mohli být šťastným člověkem, musíte uvažovat o své smrtelnosti pětkrát za den. Pomoci vám má v tom, že si uvědomíte pomíjivost života (i díky tomu, že hláška se neobjevuje pravidelně, ale náhle a nahodile tak jako sama smrt) a díky tomu se více budete těšit obyčejnými věcmi v přítomném okamžiku a třeba se i na čas přestanete trápit podružnými věcmi, jako že vás kolega naštval a máte chuť ho srolovat do kopírky, že se vám nechce k zubaři nebo jste nervózní z nějakého úkolu. Co je potenciální ztrapnění se před skupinou posluchačů proti myšlence, že všechno jednou v okamžiku skončí (věřící prominou)...

Prostě si máte uvědomit, co je důležité, být hodnější na manželku a méně se trápit tím, co bylo v práci a co všechno není podle vašich představ.

Appku vyzkoušelo již několik redaktorů prestižních magazínů včetně newyorských Timesů a všichni si ji pochvalují, stejně jako velké množství „běžných“ uživatelů, kteří už si takto smrt a vzácnost života elektronicky zpřítomňují.

Zřejmě vás WeCroak přestane bavit za den. Ale i jeden bdělejší nebo šťastnější den, kdy se třeba pousmějete nad malicherností lidského bytí, stojí za to. Ostatně život sestává z malých a mnohdy i bizarních okamžiků, kterým se dokážeme zasmát, nebo kdy cítíme záblesky štěstí a radosti v přítomnosti blízkých či při běhu nebo jiné činnosti. Vždyť i jeden ze zakladatelů projektu prý sám nápad dostal tehdy, když začal mít pocit, že je závislý na hraní hry Candy Crush na mobilu a chtěl si nějak připomínat, že by limitovaný čas svého života měl trávit nějak lépe.

Aplikace vám nenabízí pouze sexy prognózy vašeho nevyhnutelného skonu, ale následují i zajímavé citáty na toto téma od více či méně známých spisovatelů a myslitelů všeho druhu. Docela hezký na závěr je třeba tento: „Smrt je zvuk vzdáleného hromu, který zaslechnete při pikniku.“ - W. H. Auden.