"Chceme stromy, ne migranty! Zastavte přelidnění" křičí někteří šílení ekologové. Pomohou planetě?

Ekologie, to je jedno z hlavních témat dneška. Dávno už se nejedná o něco, čím by se zabývali jen vědci anebo hipíci v batikovaných tričkách. Dnes, když na každém kroku člověk čte o hrozbě globálního oteplování, které může způsobit celosvětový kolaps, není divu, že se k ekologickým myšlenkám hlásí leckdo. Možná vás ale překvapí, že svůj podivný výklad ekologického jednání má i hnutí alt-right. Seznamte se s ekofašismem.

Ekofašismus už dávno není jen prázdná nálepka pro jednání ekologů, které se nám nelíbí. Myšlenka přelidněné planety a lidstva, které plýtvá všemi možnými zdroji, se "zalíbila" i některým příslušníkům krajní pravice.

V jejich podání situace vypadá následovně. Planeta je na pokraji zkázy, zejména kvůli přílivu migrantů s obří porodností, krajně neekologickými návyky a tendencí týrat zvířata. Guru tohoto hnutí, finský ornitolog a rybář Pentti Linkola svět vidí jako přeplněný záchranný člun. „Pokud uvidíte další ruce, jak se sápají na palubu, je čas vzít sekeru. Pokud byste je pustili do člunu, potopíte se i s nimi,“ říká. Právě proto je třeba odříznout jakoukoliv rozvojovou pomoc, či pomoc migrantům, a nechat všechny napospas přírodě.

„Gayové se na ulicích moc neprojevují, ale srbský noční život je bohatší než v Česku,“ říká Srb žijící v Praze22. 5. 2020

Osud planety je podle ekofašistů třeba vzít do svých rukou a klidně i silou. Je potřeba najít silného vůdce, který donutí národy i "pronárody", aby se chovaly ekologičtěji a v souladu s přírodou. Ekofašisté také navazují na dílo německých nacistů a jejich doktrínu krve a země, tedy národů spojených se svou domovinou. Zde rozhodně migrant nemá co dělat. Právě proto je načase ho v lepším případě vrátit domů, v horším rovnou zabít pro dobro všech.

Pro ekofašistické hnutí je celkově typický nihilismus, co se týče lidských životů. Jejich myšlenkou je vlastně to, že černí, žlutí, hnědí a další nám dýchají náš kyslík a nestoudně plýtvají našimi zdroji Proto je třeba zajistit, aby se tyto "kobylky" dále nemnožily. Na vině je též světové židovstvo, globalismus a multikulturalismus, který jim umožnil pohyb po celém světě. U západního bílého člověka pak způsobil jeho vykořenění a ztrátu kontaktu s domovskou půdou čili „lebensraumem“. Právě proto se ekofašisté často stěhují do chat na venkově či v lesích a zde se snaží žít v co největším souladu s přírodou.

Podobný přístup k životu a životnímu prostředí nehlásal jen Linkola. Další důležitou postavu pro členy ekofašistického hnutí je Ted Kaczynski, terorista známý jako Unabomber. Kaczynski byl natolik znechucen devastací životního prostředí, že utekl do lesní chaty. Zde pak vyráběl výbušniny, které zasílal americkým vládním institucím a univerzitám. Také zdesepsal svůj manifest, ve kterém zemi považoval za takřka zničenou a tupé lidské stádo za hlavního škůdce.

Dalším zdrojem inspirace pro moderní ekofašisty je Savitra Devi, netradiční postava nacistického hnutí z dob druhé světové války. Jednalo se o řecko-francouzskou hinduistku a ekoložku, která ovšem v Adolfu Hitlerovi viděla vtělení boha Višnu. Devi hlásala nutnost veganství a hlubokou ekologii, při které se odhlíží od toho, jakou hodnotu má dané zvíře či rostlina pro člověka, a je třeba dívat se na přírodu jako celek. Devi také byla zastánkyní trestu smrti pro každého, kdo by jakkoliv ublížil zvířeti, a též bojovnicí proti cirkusům, kožichům a jatečnímu průmyslu.

Hudebník Martin Hujas (19): „Babiš se k LGBT menšině staví pozitivně, za což bychom měli být rádi. I tak ale musíme stále hájit naše zájmy“30. 6. 2020

Pokud je ekologie vnímána jako hra s nulovým součtem, je jasné, že lidé začnou hledat toho, kdo jim kazí jejich snahu. Lidé jiných národností se pak nabízí jako jednoduchý terč, jako ti „ONI“, kteří mohou za všechny naše problémy. Ekofašisté zatím nejsou početní a jejich aktivity jsou k vidění zejména na internetu (nejčastěji pod hashtagy #makeecologydeepagain, #treesnotrefugees či #ecofash). Není však těžké představit si, že se současná podoba ekologie překlopí v nacionalistické hnutí, které bude hledat toho, „kdo nám škodí nejvíce“.

Zdroj: Vice, Guardian, JacobiteMag, Rationalwiki, Tammi Lehto,