Tlačenka se špagetami, slanina smažená na žehličce a koktejl "Vodníkovo sperma". Vítejte na Blaf Food Festivalu

Snad neuplyne víkend, kdy by se nekonal žádný food festival. Nejen v Praze tak může člověk ochutnat kuchyně ze všech koutů světa, pochutnat si na sladkém i slaném, nebo třeba vyzkoušet nejrůznější bláznivosti, třeba smažené cvrčky. Je tu ale jeden festival, který se tak trochu vymyká. Dámy a pánové, držte si žaludky, je čas podívat se na Blaf Food Fest.

Blaf Food Fest se už několikátým rokem koná v Plechárně na Černém mostě. Jeho cílem je návštěvníkům přiblížit, co se děje v kuchyních a dílnách manžů, čvachtalů a jiných návštěvníků Mimibazaru či maminkovských skupin na Facebooku, a zejména, co se takovým lidem honí hlavou

Obrazy mazlíčků jako nový hit i vašeho obydlí. Lukášovi se uprostřed pandemie podařilo rozjet firmu, jejíž výrobky zákazníci doslova milují22. 3. 2021

Nabídka jídel je zde tradičně pestrá. Zatímco loni mohli návštěvníci degustovat třeba „čočko-párko-nanuky“ nebo tlačenku v trojobalu, letos byly na menu třeba knedlíkové hranolky, chlebová polévka či špagety s tlačenkou, nebo míchanými vajíčky.

Ochutnávat místní dobroty, to je něco pro masochisty. Knedlíkové smažené hranolky jsou totiž takřka nepoživatelné, i když je člověk utopí v kečupu. Chlebová polévka připomínala hodně nepovedený pokus o kyselo s konzistencí plivanců, snad jen „rohlique gordon bleu“ nebyl úplně špatný. Přeci jen smažený rohlík se sýrem a šunkou nemá tak daleko k obyčejným toustům.

Návštěvníci netrpěli ani žízní. Evergreenem této akce jsou „rumídci“, aneb česká varianta „jello-shots“ z gumových medvídků a tuzemáku. Jsou slaďoučcí, dobroučcí – a pokud jich stejně jako autor tohoto článku loni sníte plný kelímek, připravte se na to, že vám pořádně vlezou do hlavy.

Ale i letos přijel na Blaf Food Fest také Alexandr Guha se svými tradičními českými míchačkami. Že nevíte, co to je? Říkají vám něco názvy jako „Semafor“, „Vodníkovo sperma“ či „Krvavý mozek“? Prostě a jednoduše, dříve, než jsme se my opíjeli Manhattany, Tomy Collinsy či Bloody Mary, naši tátové měli také své oblíbené míchané nápoje.

Jednou jsem míchal nápoje pro Francouze na ambasádě. Když přišla řada na Vodníkovo sperma, měl překladatel problém. Ne, že by francouzština neznala sperma, problém byl s vodníkem. Ale i tohle jsme vyřešili. Tak jsem pro Francouze namíchal Sperma fotra mořských víl,“ pochlubil se Alexandr svým zážitkem.

Některé koktejly byly zcela zběsilé, jednou z hlavních ingrediencí v nich totiž byla Alpa. „Vichr z hor“ se zelenou připomínal ústní vodu, „Krámy Yettiho mámy“ s griotkou zase kloktadlo na chřipku. Ale i takový „Železobeton“ tedy, becherovka a tonic plus „ferrum“, čili fernet a rum, to je něco, co vám asi ve vašem oblíbeném koktejl baru nenamíchají.

Venku byla k vidění ještě show v duchu Horsta Fuchse se smažením vajíček na kapotě, uvnitř zase bylo možné prohlédnout si výtvory českých kutilů. I pro ně platilo to samé, co pro jídlo. Na jeden dobrý nápad připadalo deset naprosto šílených.  Označit si klíče lakem na nehty? Proč ne. Ale takové dámské lodičky s figurkami zvířátek místo podpatku či slanina smažená na žehličce, to jsou nápady hodné uznání jejich autorů za nesvéprávné. A autor těchto řádek také doufá, že zde vystavované závěsy ze střívek od špekáčků v Praze vlastní snad jen Lakomá Barka z Werichovy pohádky.

Nahoře v patře nad výstavou pak na všechny tvořily a tvořilky čekal netradiční workshop. Taška z Ikey totiž nemusí být jen společník na nákupy. Tak proč si z ní neušít třeba ledvinku, penál či peněženku? I takový trendsetter, jako je Kapitán Demo, přece nosí oblek z Ikey…

Coober Pedy a ikonický The Ghan: poznejte drsnou australskou divočinu, život pod zemí a nejdelší dopravní vlak na světě14. 4. 2019

To vše doplňovala ještě výstava uměleckých výrobků z PET lahví – od nejrůznějších stojánků, přes koště až po podprsenku. Že se lahve recyklují a vyrábí se z nich spodní prádlo, to není nic nového. Autor těchto řádků ovšem předem lituje slečny, které by si chtěly pod triko vzít špatně ostříhané PET lahve včetně víček…

Letošní ročník skončil. A autora by velice zajímalo, s čím přijdou v Plechárně zase příští rok.

Zdroj: Blaf Food Fest