FOTO: České matky budou dnes kojit v bance. Londýn je o krok dál – na podporu kojení se ve městě objevila gigantická prsa

Zatímco českou společností aktuálně rezonuje kauza z konce března, kdy byla kojící matka vyvedena ochrankou Raiffeisenbank z jejích prostor, jelikož se „nevhodně odhalovala“, Anglie si problém, na který u nás musí upozornit poměrně bizarní story, již uvědomuje. A tak se v Londýně na mnoha budovách objevila obrovská prsa…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: thisisinsider.com, womenintheworld.com, independent.ie, WHO, ÚZIS, MZ ČR / 15. 4. 2019

Kojím, kojíš, kojíme

Pětice doslova gigantických nafukovacích prsou různých barev, velikostí (3 až 6 metrů!) a tvarů (protože i diverzita je samozřejmě důležitá) byla umístěna na střechy vybraných londýnských budov 31. března, právě tehdy totiž Britové slaví Den matek. Ňadra pak doslova shlížela na obyvatele i návštěvníky britské metropole. To vše pod taktovkou technologické firmy Elvie věnující se inovacím využitelným pro ženské zdraví a v rámci osvětové kampaně  #FreeTheFeed, která je zaměřena na podporu kojení matek na veřejnosti.

15. 5. 2019Víte, proč nám nesmrdí naše vlastní prdy? Může za to genetika i instinkt pro přežití v divočině!

Británie si je totiž vědoma faktu, že v míře kojení (obecně, tedy v soukromí, nejen na veřejných prostranstvích) Britky výrazně zaostávají za celoevropským průměrem. Iniciátoři akce tak chtěli zvýšit povědomí o právu ženy na kojení na veřejnosti a umožnit ženám, aby se cítily bezpečně a pohodlně při kojení kdykoliv a kdekoliv. Je zároveň třeba zdůraznit, že je samozřejmě na volbě každé matky, zda se rozhodne své dítě kojit veřejně, či nikoliv, ovšem nečiní-li jí kojení na veřejnosti problém, neměla by být od tohoto záměru odrazována následnými pátravými (a nezřídka odsuzujícími) pohledy okolí.

Osvětová londýnská kampaň – ač by ji jistě mnozí mohli označit za do jisté míry až příliš „intenzivní“ – přitom zároveň upozorňuje obecně na důležitost kojení jako takového. A to je fakt, který se úplně stejně týká i českých matek.

Jak upozorňuje ve svých oficiálních materiálech Ministerstvo zdravotnictví, nejenže mateřské mléko obsahuje důležité protilátky, které děti chrání před rozličnými infekcemi, ale zároveň funguje také jako prevence vzniku cukrovky, obezity,  alergií, syndromu náhlého úmrtí a dokonce pozitivně působí i na rozvoj rozumových funkcí. Vedle toho však kojení prospívá i matkám – ty zase do jisté míry chrání před vznikem rakoviny prsu a vaječníků či kardiovaskulárních onemocnění a je také prevencí před poporodními depresemi. Dle doporučení Světové zdravotnicé organizace (WHO) by pak ženy měly intenzivně kojit minimálně 6 měsíců po porodu dítěte a následně s kojením pokračovat až do dvou let jeho věku.

Česká realita: matky – exhibicionistky!

Pokud bychom za výchozí ideál považovali tvrzení WHO, museli bychom konstatovat, že české matky jej bohužel nenaplňují. Alespoň šest měsíců totiž své potomky kojí pouze necelá polovina všech matek. Jak dále uvádějí data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jen necelých 39 % všech narozených dětí jejich matky kojí 6 a více měsíců. Celých 15 % dětí jejich matky dokonce přestanou plně kojit již v období šestinedělí.

Aktuální tuzemská „bankovní kauza“, která plní stránky novin, se již stala také předmětem poměrně bouřlivých diskuzí pod jednotlivými online články i na sociálních sítích. Zatímco někteří vyjadřují kojícím matkám pochopení, jiní neskrývají nelibost a pohoršení. Anketa realizovaná na portále TV Nova zahrnující 11 000 respondentů navíc ukázala, že tábory příznivců a odpůrců veřejného kojení jsou celkem početně vyvážené. A někteří radikálnější pak ani neváhají volit ani ostřejší výrazivo – označují tak na veřejnosti kojící matky např. za nesoudné exhibicionistky, jiní se přímo pohoršují nad jejich obnažováním (tak to v Londýně by je asi trefil šlak...).

11. 6. 2019Celebrity a známé osobnosti, které zemřely podobným bizarním způsobem

(Veřejně) kojit, či nekojit? Ptá se celý svět

A faktem je, že kojení na veřejnosti se stává velkým tématem napříč zeměmi. Jen před měsícem bylo jedné kojící dánské poslankyni řečeno, že s touto „praktikou“ není v parlamentu vítaná. A to je pouze jeden příběh z milionu – ostatně aktuální česká kauza, která vyústila v plánovaný hromadný protest, kdy se matky chystají jít kojit své děti do poboček Raiffeisenbank po celé České republice, je toho důkazem. Ženy kojící své děti na veřejnosti se tak často cítí zahanbeny a uchylují se s nimi do diskomfortních zón, jako jsou např. toalety nebo kabinky v obchodních domech apod. 

I proto se ona londýnská kampaň (která by v českém prostředí vzbudila jistě parádní povyk) zdá jako zcela adekvátní způsob, jak na tento přehlížený problém stigmatizace kojících matek upozornit. „Je nám jasné, že nad obrovskými obnaženými prsy mnozí pozvednou obočí, ale chceme se ujistit v tom, že nikdo nebude přehlížet stigmata vedoucí k utlačování žen,“ uzavírá Tania Boler, generální ředitelka společnosti Elvie.

Odpověď „kojit“ pak rozhodně prosazují i české matky, které se na Facebooku zorganizovaly k happeningu s názvem „Kojit kdekoli (i v Raiffeisen bance)“, ten se odehraje právě dnes od 11.00 v pobočkách této banky v rámci celé České republiky.