Bude nový americký prezident gay? Dost možná ano. Pete Buttigieg, který se netají manželstvím s mužem, je žhavým kandidátem

Stejně jako se nečekaným favoritem a nakonec vítězem amerických voleb stal Donald Trump, jehož kandidaturu mnozí dlouho brali na lehkou váhu, dnes – po třech letech – se v první fázi příprav na prezidentské volby v roce 2020 objevila nová „hvězda“. Pete Buttigieg. Je mladý, je starostou poměrně malého města South Bend, je otevřený gay a stal se nečekaně žhavým kandidátem z demokratického tábora.

Buttigieg  – demokratická superstar

Jeden měsíc. Právě taková doba stačila Petu Buttigiegovi k tomu, aby se tento 37letý starosta z amerického středozápadu stal legitimním uchazečem o post v Bílém domě. V případě úspěchu by se tak stal nejen historicky nejmladším prezidentem USA, ale také (ač na této skutečnosti nijak politicky nestaví) prvním otevřeným gayem v tomto úřadu (i když se lze setkat s kuloárními tvrzeními, že k mužům měl blízko i James Buchanan a dokonce i Abraham Lincoln).

Buttigieg toho má přitom jako syn dvou uznávaných akademiků a sám jako absolvent Harvardu a příjemce stipendijního programu Oxfordské univerzity mnoho, co nabídnout - mluví francouzsky, španělsky, italsky, maltsky (je totiž synem maltského přistěhovalce), arabsky, norsky a „darí“ (afghánská perština), starostou stotisícového indianského města South Bend je od roku 2012, působil však také v americkém námořnictvu a je veteránem z války v Afghánistánu. To, že je gay, veřejně oznámil v roce 2015, když byla v USA plošně uzákoněna stejnopohlavní manželství. V červnu 2018 si pak za manžela vzal svého partnera Chastena. I ten jej v jeho (zatím oficiálně neoznámené) kandidatuře podporuje.

Trans žena Andrea (23): „Trans lidé mají v Česku větší práva než gayové a lesby. Jsem vděčná za to, jaké u nás máme podmínky“25. 5. 2021

Buttigieg vs. Trump

Velmi důležitá je také podpora veřejnosti, jíž se Buttigiemu dostává – jen za první tři měsíce roku 2019 vzrostly příspěvky na jeho účtu o 7 milionů dolarů. Aktuálně tak po finanční stránce zaostává mezi demokraty, kteří oznámili stav svých kont, jen za Berniem Sandersem, Kamalou Harris a Betem O´ Rourkem.

Podle Andrewa Sullivana z New York Magazine však právě Buttigieg může být nejlepším možným demokratickým kandidátem proti Donaldu Trumpovi. „Ve stylu, chování i se svým profesním pozadím je Buttigieg téměř dokonalým způsobem, jak zastínit Trumpovu všudypřítomnost, temperament i jeho privilegia,“ píše přímo.

„Starosta Pete“ prezidentem?

Ačkoliv v americké politice jsou podobné situace s kometovým vzestupem a rychlým vyhořením poměrně časté, minimálně v souladu s moderními politickými standardy je konkrétně Buttigieg hodně netradičním kandidátem, možná by tedy mohl konvence jednoduše zbořit. Ostatně – pouze dva z amerických prezidentů, Grover Cleveland a Calvin Coolidge, vzešli ze svých předchozích starostovských postů. A historicky se žádný aktivní starosta o boj o Bílý dům nepokusil. Úspěšná prezidentská kandidatura totiž vyžaduje peníze, viditelnost, což obecně politický profil zaměřený na konkrétní oblast omezuje. I když ale „starosta Pete“, jak jej jeho fandové označují, možná nemá dostatek politických zkušeností, v jeho kandidatuře silně rezonuje veškerý jeho osobní a pracovní background.

Většině Američanů představa prezidenta – gaye nevadí

Do karet Buttigiegovi do jisté míry hraje i fakt, jak moc se za posledních skoro 15 let proměnilo myšlení Američanů. V roce 2006 totiž drtivá většina z nich v rozsáhlém průzkumu uváděla, že prezident – gay by jim vadil. Ostatně, kandidatura George Bushe byla mj. postavena na výzvě voličů, aby podpořili ústavní změnu, která by zabránila sňatkům osob stejného pohlaví. Dnes, v roce 2019, se ukazuje, že Američanům nejenže tato představa nevadí (54 % případů), ale někteří jsou jí dokonce nadšení (14 %).

Časy se skutečně změnily. Homosexualita totiž již nevypovídá jen o sexuální orientaci, ale je koherentní identitou – na tom pak Buttigieg může stavět podobně, jako to učinil ve své kampani Barack Obama, který pracoval s faktem, že je Afroameričan. I kdyby nakonec Buttigieg neuspěl, lze předpokládat, že jeho kandidatura (jejíž oficiální oznámení se očekává v neděli tento týden) přinejmenším otevře nová témata v rovině politické a povede k navýšení zájmu LGBTQ lidí o politiku, podobně jako se po prezidentské  kandidatuře Hillary Clinton zvýšil obecně zájem žen o rozličné politické posty.

Mléčná čokoláda v poměrně velkém množství pomáhá hubnout i lépe spát. Klíčový je však čas její konzumace, tvrdí vědci16. 7. 2021

Touha po změně

Sám Buttigieg si je pak své odlišnosti, která je do jisté míry jeho velkou výhodou, vědom. Naznačil to i na Twitteru, kde zmiňuje, že Američané touží po tom, aby se jejich země začala ubírat jiným směrem než v současné chvíli. Ačkoliv tedy sám Buttigieg kolem sebe nemetá žádnými nabotnalými hesly a de facto nenabízí nic příliš objevného, v kontrastu s Trumpem a také v kontextu vlastní osobní story je vlastně hodně nadějným kandidátem, který má šanci na to oslovit masy. Zda šance promění ve vítězství, samozřejmě ukáží až nadcházející měsíce, nakročeno má však „starosta Pete“ hodně slibně.

Zdroj: nbcnews.com, nytimes.com, washingtonpost.com, bbc.com