REPORT: První galerie skutečných nahých lidí na světě byla otevřena v Praze: Focení i doteky povoleny!

Česko se může pochlubit dalším světovým unikátem. Včera večer proběhlo slavnostní otevření VOAYER GALLERY, která se nachází v samém centru Prahy na Václavském náměstí. Jedná se o vůbec první galerii se stálou expozicí skutečných nahých lidí.

Možná už jste o výstavě nahých lidí slyšeli, několikrát v Česku a na Slovensku totiž již dříve proběhla, ale několikadenní událost se včerejším dnem proměnila ve stálou expozici, která zabírá celé čtvrté patro Domu módy.

Zvláštní pocit

Jelikož v LUI samozřejmě sledujeme veškeré dění, na otevření výstavy jsem nemohl chybět ani já. Výstavy jsem se zúčastnil úplně poprvé a musím říct, že to pro mě byl dost zvláštní pocit. Živé exponáty jsem si tak prohlížel spíše z větší vzdálenosti, protože mi nebylo úplně příjemné, když jsem se k „vystaveným lidem“ přiblížil a oni se mi zahleděli do očí. Nicméně i když bylo včerejší slavnostní otevření přizpůsobeno hlavně pro novináře a známé osobnosti, i mezi nimi se našli tací, kteří nasadili povinné gumové rukavice a exponátů se dotýkali. Pro mě by to však asi nebylo to pravé ořechové...

Do šití roušek se zapojil i návrhář Lukáš Macháček. Výtěžek z prodeje zamíří na konto FN Motol18. 3. 2020

Fotky i doteky povoleny

Focení je povoleno a některých exponátů se dokonce můžete dotknout. Na to vás vždy upozorní cedulka u každého exponátu a krabice s jednorázovými gumovými rukavicemi.

Ačkoliv tato výstava může vzbuzovat jistou dávku kontroverze, existuje mnoho lidí, které nahota zajímá, a to jak z řad návštěvníků, tak i samotných „živých exponátů“, jež své tělo na výstavě prezentují. Některé to dle jejich slov vzrušuje, některé naplňuje a jiní berou svou účast na akci jako skvělou příležitost k přivýdělku.

Nápad slovenského autora

Galerii otevřel slovenský autor Mário Petreje, který se rozpovídal o tom, co ho k nápadu přivedlo: „V priebehu dvoch rokov som zorganizoval päť výstav v dvoch krajinách, ktoré navštívili tisíce nadšených ľudí. Vystavilo sa v nich viac ako 155 ľudí. A hoci dokopy trvali len 15 dní, v čistom výstavnom čase to bolo iba 90 hodín. A to je pre skutočne životný zážitok naozaj veľmi málo času. Preto svoje brány v piatok otvorila Galéria VOAYER, aby ten prirodzený, pokojný a ľudský zážitok, trval naveky. Už pred prvou výstavou som mal myšlienky, vytvoriť priestor, v ktorom by ľudia v plnej prítomnosti obdivovali prirodzenú krásu ľudského tela.“

Otevřeno téměř každý den

Kdybyste chtěli galerii navštívit, otevřena je od úterý do neděle. Vstupenka vás přijde na 550 Kč a samozřejmostí je, že musíte být starší 18 let. Na co se můžete těšit? Každý den zde bude vystaveno sedm nových žen i mužů, a tak i když na výstavu půjdete několikrát, můžete si pokaždé odnést trochu jiný zážitek.

Vzhledem k tomu, že jsou vystaveni živí lidé, každý den bude vždy sestaven ze čtyř výstavních vstupů trvajících vždy 90 minut. Stejně tomu bylo i během Výstav skutečných nahých lidí.

„Investování není jen pro bohaté a všichni by měli myslet i na železnou rezervu,“ upozorňuje Leoš Doležal, finanční poradce Partners4. 4. 2019

Naplňuje vás nahota? Nechte se také vystavit

Mário Petreje se také nechal slyšet, že možnost vystavit své tělo je zde úplně pro každého, takže pokud patříte mezi lidi, které veřejná nahota naplňuje a vzrušuje, můžete si něco podobného vyzkoušet také. „Počítame s tým, že rovnako ako na výstavách, aj v galérii sa nájdu odvážni návštevníci, ktorí sa budú chcieť stať exponátom. Aj na nich samozrejme myslíme a bude tu pre nich vždy miesto pripravené,“ dodal Petreje.

Autor galerie ještě na závěr zmínil: „Hlavná ponuka však vždy bude o ľuďoch a pre ľudí. Pretože slogan galérie znie: ĽUDIA SÚ UMENIE,“ vysvětluje autor a dodává: „Nemajte očakávania, lebo budete sklamaní. Stačí prísť s otvorenou mysľou a o skutočne životný zážitok sa postaráme.“

Zdroj: Jan Witek, Voayeur Gallery