Časy se mění: Chtějí nám cenzurovat internet? Kdepak, sociální sítě se spíše chtějí zbavit rasistů

Leckdo teď bije na poplach. „Internet přestává být svobodný, chtějí cenzurovat vaše názory!“ Někteří politici vyrážejí do boje „za svobodu“ a navrhují zákon, který by třeba Facebooku zakazoval mazat příspěvky. Jenomže jaká je skutečnost?

Autor: Petr Opršal / Zdroj: ČT24, dTest, Facebook, Twitter / 4. 4. 2019

Když se mluví o omezování svobody projevu na internetu, zní to skoro dystopicky. Každý asi chce mít svobodu projevu, nikdo nechce, aby mu velké korporace, jako je třeba Facebook, diktovaly, co smí anebo nesmí. Představa jít do vězení jen za svůj názor je také děsivá. Jenomže pak přijde čas podívat se do reality.

21. 5. 2019Cestujte po Evropě a navštivte netradiční památky: muzeum slavných nosů, svatyni Davida Hasselhoffa či kočičí loď

Jenže, kdo někdy viděl průměrnou internetovou diskuzi, ten dobře ví, že se nevyplatí rozklikávat komentáře, aniž by se předem nevybavil helmou, atombordelem a platíčkem xanaxu. Obvyklí internetoví mudrcové s názorem „Za všechno může Kalousek, proto volím SPD!“ jsou jen špička ledovce, otravná a hloupá, i když neškodná sorta diskutujících.

Připomeňme si, jaké příspěvky u nás skutečně řešila policie. Podle ČT24 se jednalo o pět mladíků z Kroměříže, kteří sdíleli nacistická hudební videa a vyhrožovali Romům a Arabům Cyklonem B. Dále se pak jednalo o ženu z Tachova, která sdílela fotku prvňáčků z Teplic, kde studují i arabské děti, a vyjádřila přání všechny je postřílet. Bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka pak dostal podmíněný trest za rasistické výroky na adresu Romů, které napsal přímo z počítače ve Sněmovně.

Každému, kdo má alespoň dvě mozkové buňky, dojde, že se o žádnou cenzuru nejedná. To samé by se stalo i tomu, kdo by napsal na zeď křídou „Cikáni do plynu!“ a pod to se podepsal. Na sociálních sítích se člověk ani podepisovat nemusí, příspěvek se automaticky přiřadí k profilu s jeho jménem. A mnoho lidí si myslí, že svoboda projevu na internetu je nekonečná, a rozhodně nekončí u propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod nejrůznějších skupin občanů.

Mimochodem, je velice zajímavé podívat se i na skupinu poslanců, která chtěla udělat z mazání příspěvků na sociálních sítích trestný čin. K tomu slouží například šikovná utilita, stránka jménem blbec.online, kterou vytvořili slovenští programátoři. Pomocí ní je možné sledovat kolik který uživatel smazal nejrůznějších příspěvků, ať již vlastních, nebo komentářů ostatních. Takže to vypadá, že autor návrhu, bývalý poslanec ODS Václav Klaus mladší, by se sám odsoudil, velice často totiž na své stránce maže názory ostatních uživatelů, které mu připomínají leckteré nepříjemné skutečnosti.

O navrhovatelích z řad SPD raději nemluvě, láska předsedy Tomia Okamury k banování nepohodlných názorů je dobře známá. Na Facebooku proto najdete již několikátou inkarnaci stránky „Tomio Okamura mi dal ban“.

Dojem, že by administrátoři Facebooku chtěli někoho cenzurovat, je tak značně mylný. Vzhledem k tomu, že nedávno prošel takzvaný „článek 13“, který stanovuje, že provozovatel webu je odpovědný i za uživatelský obsah, není divu, že nikdo nechce provozovat síť, která by byla hnízdem rasistů či fašistů. Samozřejmě, s necitlivým mazáním je někdy problém. Většinou však za to mohou sami uživatelé, kteří opakovaně nahlašují obsah, který se jim nelíbí, než ho síť smaže. To se například nedávno stalo populárním Opráskům sčeskí historje, když se nejspíše slovenským obdivovatelům fašistického kněze a prezidenta Tisa nelíbil komiks, který si z něj dělal legraci.

7. 6. 2019RECENZE: Vyzkoušeli jsme závodníky mezi lechtivými hračkami

Názory na internet patří, stejně jako černý humor, sarkasmus, nebo nejrůznější rýpání. Ale člověk by měl vědět, kde leží hranice. Nemusí to být jen kvůli „cenzorům“. I váš zaměstnavatel sleduje, co píšete, jaké fotky sdílíte a tak dále. A přijít o zaměstnání kvůli vlastní hlouposti na sociálních sítích, to by asi nikdo nechtěl. Tady asi stačí selský rozum, k tomu usoudit, že sdílet video, kterak se v práci točíte na židli a sledujete hokej, nebude asi zrovna nejlepší nápad. Stejně tak není chytré porušovat zásady zaměstnavatele. Příkladů je spousty, připomeňme například německou právničku, specializovanou na právo v dopravě, kterou zaměstnavatel podle serveru dTest vyhodil za fotku, na které seděla s koktejlem v ruce za volantem auta.

LUI říká: "Stačí nebýt idiot, pak můžete používat sociální sítě, jak se vám líbí."