Jakou nejčastější lež lidé používají během seznamování? Na online seznamkách ji říká skoro každý

Milé děti, lhát se nemá. To vám říkala už máma. A přesto to děláte! Dnes se podíváme na to, o čem se nejčastěji lže při seznamování.

Tak kolem vás už se všichni vdávají, žení a registrují. Kdo z vašich přátel ještě nezazářil fotkou novorozence se stovkami lajků, už se na to minimálně chystá prostřednictvím fotek těhotenského břicha, kterého se oba natěšení nastávající rodiče rozechvěle dotýkají, a to ideálně oba nazí (protože je to tak přirozené!).

Vy máte mezi tím za sebou 27 zpackaných vztahů a chystáte se na kariéru šílené majitelky koček nebo závodního pijáka vodky. Nyní tedy cítíte až něžné rozechvění, když jste se na online seznamce „potkali“ s někým, kdo vypadá jako opravdu hezký a sympatický člověk a vy máte dojem, že to, že je stále svobodný, je možné jen proto, že posledních pár let stavěl vlastníma rukama školy v nějaké africké zemi a na lásku ani připojení k internetu neměl čas.

Staňte se sami sobě kadeřníkem. Obrazový návod, jak si ostříhat vlasy svépomocí2. 4. 2020

„Je mi 25 let, tedy vlastně 28… ale ono to hrozné letí, takže vlastně už 38…“

Pak ovšem záhy zjistíte, že není vlastně tak docela svobodný, ale je poněkud ženatý či vdaná. Že mu vlastně není 28 let, ale je mu 36 a jen si prý věk pozapomněl aktualizovat. Že hrdé konstatování o sportovní postavě pochází z doby, kdy na základce docela slušně ze čtvrtého místa ohrožoval jiné náctileté soupeře na trati na šedesát metrů, nebo že žije stále s rodiči, protože „to přece ekonomicky dává smysl“. Zjistit můžete i to, že zájmem o vážný vztah myslel spíš zájem čistě teoretický a v praktickém životě spíše preferuje promiskuitu, že psy vlastně spíš nesnáší, než že je miluje, a má na sebe dvacet exekucí, pročež do společnosti vychází většinou pouze s umělým knírem.

Je poměrně běžné a pochopitelné, že si na seznamku nedáte fotku, jak se drbete v rozkroku ve čtrnáct dnů neprané zakecané mikině a „nevyblejete“ na sebe na profil všechny negativní a často velmi osobní věci. Ale zase na druhou stranu vyloženě lhát byste neměli. Ostatně pokud stojíte o opravdový vztah, své šance tak spíše snižujete. Přesto lidé na seznamkách a při seznamování prostě lžou strašně často a hodně.

Vědci zkoumali lhaní v konverzacích online seznamek

Akademici ze Stanfordské univerzity David Markowitz a Jeffrey Hancock podnikli tedy studii nazvanou Klamání v konverzacích při seznamování přes mobilní aplikace, ve které se souhlasem majitelů seznamovacích profilů na několika tisících jejich zpráv zkoumali, jakých lží se na seznamkách lidé nejvíce dopouštějí, a sledovali další jevy se lhaním, podváděním a klamáním tam spojené. Zkoumáno bylo přes tři tisíce zpráv od dvou set uživatelů.

Chytré hlavy zkoumaly pouze fázi seznamování před prvním reálným setkáním, tedy jakousi objevovací a prvotně poznávací fázi. Akademici zjistili, že minimálně sedm procent zpráv bylo zcela lživých. Jako důvody lhaní ve dvou třetinách případů figurovala snaha udělat na protějšek dojem a prezentovat se žádoucím způsobem, a to i ohledně své ne/dostupnosti.

„Komornické lži“ vládnou žebříčku

Ukázalo se, že ještě častější než lži, které lidé používají, aby vyvolali v protějšku zájem, jsou lži, kterými se lidé snaží snadno a bezbolestně ukončit konverzaci. Tyto lži si výzkumnici pracovně pojmenovali úslužné nebo také komornické lži.

Nejčastější jsou lži o zaneprázdněnosti...

Podobně jako ochotný sluha vám totiž podle profesora Hancocka tyto lži pomáhají rychle ven ze situací, ve kterých už nadále nechcete být, kdy ve slušnosti prostě konverzaci přeruší. Zároveň tato lež je dost neurčitá a zdvořilá na to, aby vám u protějšku zcela nezabouchla dveře pro případ, že byste se s ním do komunikace či setkávání chtěli znovu pustit. Půjde tedy o lži typu že máte moc práce a nemáte nyní na nic čas, lži o tom, jakou veledůležitou či nesnesitelně zábavnou a dobrodružnou činnost právě provádíte a podobně.

Účinné rady, které vám pomohou tělo vrátit do formy tak, abyste to po měsíci nevzdali2. 4. 2020

Motivací není ale vždy ukončení konverzace nebo interakce jako takové, někdy se takto lidé pouze dělají nedostupnými, neboť mají za to, že budou atraktivnější.

„Být stále k dispozici může být totiž vnímáno jako projev zoufalství,“ popisuje spoluautor studie David Markowitz jev, kdy si lidé myslí, že je trapné, dehonestující nebo zoufalé mít dost nebo příliš volného času. „Proto lidé velmi často lžou právě o své dostupnosti a o tom, jaké aktivity zrovna dělají,“ doplňuje Markowitz.

Zdroj: FOTO: Shutterstock, Instagram