Celebrity v čele s Georgem Clooneym bojkotují síť známých hotelů. Důvodem je trest smrti za gay sex v zemi jejich provozovatele

Při výběru dovolené – zejména jedná-li se o exotičtější destinace – by si každý měl dávat pozor na rozličně kulturní „zvyklosti“ ve vybrané zemi. Ovšem jednou věcí je požadavek na zahalování ramen, druhou pak hrozící trest smrti v případě sexu mezi osobami stejného pohlaví…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: cnn.com, deadline.com / 2. 4. 2019

To, že arabské země nejsou zrovna gay-friendly, asi nikoho nepřekvapí. Zároveň lze však říci, že minimálně v hotelových resortech v Egyptě, Tunisku, Maroku ad. nikomu žádné nebezpečí nehrozí. Druhou stranou mince je pak cestování „na vlastní pěst“, kdy se jakékoliv projevy náklonnosti na veřejnosti osobám stejného pohlaví v podobných destinacích rozhodně mohou pekelně vymstít. Islám je totiž neúprosný. Své asi budou moci brzy vyprávět všichni, kdo se vypraví do Bruneje, sultanátu v severní části oblíbeného exotického ráje, ostrova Borneo...Právě tam totiž tamní vláda v čele se sultánem v tichosti přijala nový trestní zákoník, který ukládá všem, co se dopustí stejnopohlavního sexu, trest smrti ukamenováním. To však nezůstalo bez povšimnutí - na poplach však tentokrát nebijí jen lidskoprávní organizace, ale v jednom šiku postupují i celebrity jako George Clooney, Dustin Lance Black či Elton John...

11. 4. 2019Překvapivé množství mužů předstírá orgasmus. Proč a jak to dělají?

Zatímco v mnoha koutech světa dochází k emancipaci a zrovnoprávňování LGBT lidí, Brunej jde „proti proudu“ – již zítra tam totiž vstoupí v platnost nový zákon, který bude postihovat cizoložství a také stejnopohlavní sex trestem smrti. To bude umožněno na základě nového trestního zákoníků postaveného na právu šária, tedy islámském právním systému, který ukládá v mnoha případech těžké tělesné tresty či právě smrt ukamenováním. Postupné zavádění těchto nových právních norem bylo sultánem Hassanalem Bolkiahem oznámeno již v roce 2014, ovšem poslední fáze implementace zahrnující i zavedení trestů smrti v již zmíněných případech byla avizována pouze na webových stránkách generálního prokurátora Bruneje počátkem letošního roku.

Kontroverzní legislativa přitom vyvolala poměrně emotivní reakce – a to jak ze strany představitelů dalších zemí světa, tak i z rozličných organizací zaměřených na lidská práva. Nové zákony tak odsoudilo jak americké ministerstvo zahraničních věcí, tak i Amnesty International (AI). Za ni své vyjádření k situaci pro CNN poskytla Rachel Chhoa-Howard, výzkumná pracovnice brunejské pobočky AI. „Nová ustanovení v brunejském trestním zákoníku umožňují např. ukamenování, a to nejen dospělých, ale i dětí, abychom pojmenovali ty nejohavnější aspekty. Brunej musí okamžitě zastavit své plány na zavádění těchto krutých trestů a revidovat trestní zákoník v souladu se svými závazky v oblasti lidských práv,“ uvedla.

Stranou pak nezůstaly ani celebrity. Jelikož brunejský sultán je také finančně velmi dobře zabezpečen, v roce 1987 koupil dva světoznámé hotely, které následně převedl do správy Brunei Investment Agency/Dorchester Collection. Firma dnes provozuje desítku luxusních hotelů a George Clooney tak přišel s výzvou, aby všichni tyto hotely bojkotovali. Jedná se přitom o hotely jak v USA tak i Evropě - např. Beverly Hills Hotel, The Dorchester v Londýně, Principe di Savoia v Miláně či Plaza Athanee v Paříži. 

„Pokaždé, když se ubytujeme nebo najíme v některém z těchto hotelů, strkáme peníze do kapes těch, kteří se rozhodli kamenovat a bičovat vlastní občany proto, že jsou homosexuální nebo se dopustili cizoložství,“ shrnul Clooney. V rozhodnutí herce podpořili i mnozí kolegové, např. herečka Jamie Lee Curtis, režisér Dustin Lance Black, zpěvačka Belinda Carlisle či hudebník Rufus Wainwright – ti již na Twitteru sdíleli výzvu i s hashtagem #BoycottBrunei.

Přidal se i zpěvák a hudebník Elton John. „Věřím, že láska je láska a možnost milovat osobu dle vlastního výběru je základním lidským právem. Kamkoliv s mým manželem Davidem jedeme, zasloužíme si, aby s námi – stejně jako s miliony LGBTQ+ lidí po celém světě – bylo zacházeno důstojně a s úctou. Diskriminace na základě sexuality je naprosto nesprávná a není pro ni v žádné společnosti místo. Proto chválím svého přítele Goerge Clooneyho za to, že vyzval k boji proti homosexuální diskriminaci a bigotnosti, tedy principům nově zakotveným v zákoníku v Bruneji,“ shrnul situaci v oficiálním prohlášení známý zpěvák a hudebník, který s manželem Davidem Furnishem vychovává dvě děti.

28. 3. 2019ROZHOVOR: Influencer David Pártl: „Mým snem je díky Instagramu cestovat a tím si i vydělávat“

Navzdory tomu, že proti nové legislativě se okamžitě vzedmula mezinárodní vlna odporu, Brunej trvá na svém a zákony měnit neplánuje. „Brunej Darrussalam je suverénní islámská země, která pouze prosazuje vlastní pravidla právního státu,“ stojí pro změnu v oficiálním prohlášení brunejského sultána, který zároveň zastává úlohu předsedy vlády.