Další ročník běhu proti fobiím FUN & RUN se blíží, výtěžek podpoří HIV+ lidi i celou LGBT komunitu

V posledních dnech nás venku překvapuje stále lepší a lepší počasí, a to je pro mnohé lidi důvodem k tomu, aby oprášili své tenisky a vyrazili si zaběhat. Nejen, že díky běhání udělají něco pro své tělo, ale mohou pomoci i ostatním - a to tehdy, pokud vyrazí na pražský běh FUN & RUN...

Autor: Jan Witek / Zdroj: FUN&RUN, Prague Pride / 1. 4. 2019

Nejde o vítězství, ale hlavně o účast

Běh se koná v sobotu 18. května, a to při příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii, bifobii a transfobii (který se celosvětově koná o den dříve, tedy 17. května). Právě 17. května 1990 Světová zdravotnická organizace (WHO) odstranila homosexualitu ze seznamu duševních chorob.

Celý běh se odehraje v Letenských sadech a na výběr je buď trasa na 5 nebo 10 kilometrů, v rámci které si budete moci užít nádherné výhledy na Prahu. Ať už patříte mezi soutěživé jedince nebo ne, smyslem FUN&RUN není zvítězit, ale zúčastnit se. Výtěžek ze startovného bude totiž použit na podporu internetové LGBT poradny Sbarvouven.cz a Domu světla, který pomáhá HIV pozitivním klientům.

7. 5. 2019Stůl pro jednoho: Trend „osamoceného stravování“ prospívá i škodí. Jak množství stolujících ovlivňuje, kolik toho sníte?

Smrt Filipa jako důvod k založení poradny Sbarvouven.cz

Poradna Sbarvouven.cz letos slaví čtvrtý rok od svého založení, to inicioval příběh čtrnáctiletého synovce Ester Janečkové, Filipa, který (sám nevyoutovaný gay) nechtěl žít ve společnosti plné homofobie, a tak se oběsil. Jeho maminka ho našla na zahradě, když se vracela z kostela. Filip však zanechal dopis na rozloučenou, kde uvedl, že již nedokázal žít v netolerantní společnosti a chtěl svou smrtí přispět k rovnoprávnosti všech lidí na světě. 

Ester Janečková se následně stala patronkou poradny Sbarvouven.cz: „Po Filipově smrti se na mě začala obracet spousta mladých lidí v podobné životní situaci, jako byl Filip. Mají obavy z coming outu, bojí se reakce rodiny i spolužáků. Přemýšlela jsem, jak takovým lidem pomoci. Myslím, že právě možnost sdílení a rozhovoru s někým, kdo prožíval to samé, je tou nejlepší možností. A právě to web S barvou ven nabízí.“

Filip by letos v březnu oslavil dvacetiny

I když mezi námi Filip již není, jeho čin přispěl k založení poradny a tím pomohl dalším tisícům mladým lidem, kteří se na mentory poradny obracejí se svými problémy. V rámci oslav Filipových nedožitých dvaceti let uspořádal spolek Prague Pride akci v Kampusu Hybernská, kde vystoupilo několik umělců a proběhlo také promítání několika filmů s LGBT tematikou. Slavil se hlavně život a rozmanitost a lidé měli také možnost prohlédnout si zajímavou výstavu a potkat se s dalšími lidmi, kteří to mají „trochu jinak“. Jak na místě řekla sama Ester Janečková: „Filip se takového mejdanu nikdy nemohl účastnit, ale strašně moc by si ho byl užil“.

Umožníme manželství, snížíme riziko sebevražd?

V Česku je teď hojně diskutované téma stejnopohlavních manželství a nabízí se tak otázka, zda by jeho uzákonění mohlo nějak snížit počty sebevražd mladých LGBT lidí. Dle odborníků ano! Takový výsledek totiž vyplývá ze studie týmu z Johns Hopkins University.  Jejím cílem bylo zjistit míru rizikového chování náctiletých v období let 1999 a 2015, kdy došlo ke zlegalizování stejnopohlavních sňatků americkým nejvyšším soudem. „Zákony, které mají velký dopad na homosexuálně orientované dospělé, mohou mít i na děti s takovou orientací pozitivní vliv. Mohou do budoucna cítit větší naději,“ popsala vedoucí studie a výzkumnice z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health Julia Raifman.

Ve státech, kde byla od roku 1999 stejnopohlavní manželství postupně prosazena (než došlo k jejich plošnému uzákonění v roce 2015), došlo k poklesu počtu pokusů o sebevraždu u homosexuálních náctiletých, a to až o 14 procent. U dalších mladistvých to bylo až o 7 procent. Díky větší akceptaci z řad zákonodárců se totiž homosexuálně orientovaní lidé cítí být společností více přijati.

24. 4. 2019ANKETA: Jsou pro muže vlasy opravdu tak důležité? Vyrazili jsme se zeptat do pražských ulic

Láska všech barev bude oslavována i během běhu FUN&RUN

FUN&RUN je letos součástí celodenního programu Den pro lásku, který pořádá iniciativa bojující za manželství pro gay a lesbické páry Jsme fér a který bude na Letné pokračovat až do večerních hodin. Jeho součástí budou hudební vystoupení, aktivity pro děti, stánky s občerstvením a piknik. Těšit se můžete na Ohm Square DJ set, Viah, Shum Davar nebo DJ Arnø.

Na běh se můžete registrovat ZDE. Na místě se pak registrace běžců otevřou v 11 hodin a start běhů na 5 a 10 km bude v 13 hodin. O hodinu později odstartuje dětský běh na 300 metrů, který je zdarma a medaili získají všichni účastníci. Vítězové a vítězky hlavních běhů si převezmou ceny v 15 hodin. K dispozici budou také dvě mobilní laboratoře pro bezplatné testování HIV a syfilis.

Informace o FUN&RUN 2019 včetně harmonogramu akce a mapy běžeckých tras najdete na www.funandrun.cz nebo sledujte facebookovou událost.