„Investování není jen pro bohaté a všichni by měli myslet i na železnou rezervu,“ upozorňuje Leoš Doležal, finanční poradce Partners

Původně směřoval na veterinu, nakonec ho ale zlákal svět financí. V něm se Leoš Doležal pohybuje už 8 let. Začínal jako finanční poradce, dnes má bankovní a poradenskou pobočku Partners v Brně Bystrci. Právě tam se seznámil i se svým partnerem Honzou. S čím pomáhá svým klientům a jak zachází s vlastními financemi?

Autor: Redakce / Zdroj: Leoš Doležal, Partners / Advertorial / 4. 4. 2019

Pomáháte lidem řešit jejich peníze, v Brně jim radíte s financováním bydlení, s investováním, ale také s ochranou příjmu a majetku. Jaké jsou podle vás hlavní zásady při plánování financí a jaké naopak nejčastější chyby?

Každý by se měl zejména zamyslet nad svými příjmy a výdaji a spočítat si je. Snadno tak zjistí, kde mu peníze utíkají. V dnešní době se často potýkáme s tím, že hodně našich klientů má poměrně zajímavé příjmy, ale vůbec nemyslí na budoucnost. Neuvažují nad tím, jak by vše zvládli, kdyby jim jejich příjem vypadl. Nemyslí na potíže, které je v takovém případě mohou potkat. Většinu svých měsíčních výdělků utratí a nic jim nezbyde. A když už spoří, tak jen krátkodobě. Nemyslí na to, co bude v jejich důchodovém věku, a netvoří si dostatečné rezervy. Často také mají poměrně velké závazky, hypotéky nebo spotřebitelské úvěry, ale nejsou nijak zajištěni.

Jak tedy se svým příjmem správně pracovat?

Spolu s kolegy na pobočce Partners v Brně učíme naše klienty, jak by měli své příjmy správně rozdělit. Doporučujeme jim jednoduché pravidlo 40:30:20:10. Znamená to dát 40 % na svou měsíční spotřebu a běžnou útratu, 30 % na bydlení – patří sem třeba splátka hypotéky (ty neustále zdražují, a proto je dobré se o ni zajímat co nejdříve) i náklady na energie, 20 % do dlouhodobých rezerv, například do investic a spoření, a 10 % na zajištění (pojištění majetku a příjmu) a železnou rezervu. Tu bychom měli mít na spořicím účtu a měla by být alespoň ve výši tří měsíčních platů. Tím docílíme toho, že je klient správně zajištěn, má dostatečné rezervy a v budoucnu nebude závislý na státu či jiných lidech.

20. 1. 2020Půllitr piva za 40 tisíc korun? Žádný problém. Tohle jsou jedna z nejdražších piv na světě

Váš partner Honza rovněž podniká v Partners na pozici manažera. Projevuje se to nějak i ve vaší domácnosti – plánujete výdaje a investice společně?

Když se zeptáte Honzy, tak vám řekne, že vše naplánuje on. (směje se) V určitém směru má pravdu, stará se například o celkové zhodnocení našich financí. A já to na něm nechám rád, protože mu věřím a můžu se na něj spolehnout. Jinak ale doma veškeré finance řešíme společně. Máme na výdaje i společný účet. Obecně si myslím, že je důležité, aby partneři řešili své rodinné finance spolu nebo se o nich minimálně společně bavili. Co se týče plánování investic, tak někdy to jsou velice zajímavé debaty, ale nakonec se vždy shodneme. Aktuálně řešíme vybudování přelivového bazénu na zahradě a myslím, že jsme dospěli k super výsledku – Honza ho zaplatí a já se postarám o veškerou organizaci kolem jeho výstavby. (směje se)

Vraťme se zpátky k vašim klientům. S čím se na vás nejčastěji obracejí?

Poslední dobou asi nejvíce s otázkami ohledně financování bydlení. Přeci jenom úroky u hypoték jsou pořád poměrně atraktivní, takže řešení vlastního bydlení je stále aktuální. Dále k nám často chodí klienti kvůli neživotním pojištěním na auta a majetek. Nejvíce mě ale těší, že se ptají i na zajištění svého příjmu a dlouhodobé spoření a investování.

Bydlet ve svém je určitě důležité. Co ale investování, není jen pro bohaté?

To je velký mýtus. Díky různým programům může dnes kdokoliv investovat už od 500 korun měsíčně a tím si začít tvořit své rezervy. Umíme pomoci také se zhodnocením velkých částek, a to jak klientům, tak i firmám. Mám radost, když si klient uvědomí, že je opravdu důležité začít si odkládat část svého platu. V Partners mu vysvětlíme, že to nemusí být závratné částky. Stačí začít spořit postupně, v průběhu života je možné investiční částku měnit podle příjmu. Důležité ale je začít co nejdříve. Dnes na investování existuje mnoho možností. S klientem vždy děláme individuální analýzu, zjistíme, co potřebuje, a pomocí investičního dotazníku mu sestavíme investiční portfolio na míru tak, aby například konzervativní klienti měli jistotu uchování hodnoty svých peněz a dynamičtí investoři mohli naopak sledovat vývoj a růst svého portfolia v čase. Spořící účty už dávno nespoří, a proto je daleko lepší investovat.

3. 2. 2020Doslova vysoká móda: do pánských šatníků se začínají vracet podpatky

Vlastníte bankovní a poradenskou pobočku Partners v Brně Bystrci. Proč jste se pustil zrovna do podnikání v oblasti financí a do využití franšízy?

V Partners jsem od roku 2010. Studoval jsem tehdy veterinu a nikdy bych neřekl, že zrovna já budu lidem radit ve financích. Nakonec jsem to ale zkusil a po všech školeních a praxi jsem měl jako finanční poradce super pocit z toho, že můžu pomoci lidem s jejich financemi, splnit jim jejich sny a plánovat společně jejich budoucnost. S pobočkou Partners je to vše stejné, jen v mnohem větším rozsahu. Dnes patříme mezi top 3 nejlepší pobočky. Důležití jsou ale také moji kolegové, věřím jim na 100 procent v tom, že se vždy snaží pro klienty udělat maximum. A někdy je to taky pořádně těžké, jelikož podnětů od klientů je doopravdy hodně. Franšíza díky úzké spolupráci s UniCredit Bank nabízí klientům nejen nezávislou pomoc v oblasti financí, ale navíc jim dokáže zajistit full servis v TOP bankovních službách, kam UniCredit určitě díky svým produktům patří.