Letos uplyne 50 let od historicky prvního průvodu homosexuálů. Jak tzv. "pridy" vznikly a jaký je jejich význam?

Pride festivaly a průvody hrdosti se konají na nejrůznějších místech po celém světě a jejich cílem je hlavně oslava gay, lesbické, bisexuální a transgender kultury. Jde taktéž o demonstraci za práva těchto neheterosexuálních menšin, které v některých místech světa často vzbuzují vlnu nevole. Proč a jak tyto průvody vznikly?

Duhové vlajky, hudba, alegorické vozy, nejrůznější transparenty a někdy také kontroverzní oblečky. Tohle jsou ty nejčastější věci, které se nám v souvislosti s průvody hrdosti vybaví, ale neexistuje už tolik lidí, kteří vlastně vědí, proč přesně se tyto průvody konají a jaké historické události k tomu vedly. 

„Žádná transka není tvoje kamarádka.“ Umělec poodhaluje zákulisí travesti show, podle kterého je gay publikum výrazně náročnější30. 3. 2021

50 let od prvního veřejného protestu

Ne náhodou probíhá většina pride festivalů ve světě v měsíci červnu (i ten pražský probíhá pravidelně začátkem srpna). Nad ránem 28. června 1969 totiž propukly tzv. stonewallské nepokoje, což byl vůbec první impuls ke zformování moderního hnutí za práva homosexuálů. O co přesně šlo?

Konec června roku 1969 se nesl ve znamení vůbec prvních protestů LGBT komunity, která tak reagovala na policejní razii v baru Stonewall Inn v New Yorku. Tento bar byl jedním z mála, kde se scházeli gayové, lesby, transgender lidé a jejich přátelé. V brzkých ranních hodinách dne 28. června 1969 v tomto baru proběhla policejní razie. Tu pak následovaly pouliční bitvy, během kterých se LGBT komunita vůbec poprvé veřejně postavila za svá práva a svobodu. Krátce poté začaly vznikat nejrůznější aktivistické skupiny, které měly za cíl práva LGBT komunity narovnat.

I když je dnes Amerika, co se práv gayů, leseb a transgender osob týče, hodně pokroková, v 50. i 60. letech zde fungoval ještě tzv. anti-gay systém. Razie byly pravidelně prováděny ve všech gay klubech a výjimkou nebylo třeba i zatčení. Pravidelně se stávalo, že policisté vnikli do baru, návštěvníkům kontrolovali občanské průkazy a ten, kdo ho s sebou neměl, byl zatčen. Pravidelně byly zatýkány také drag queens a ženy, které na sobě neměly alespoň tři kusy ženského oblečení. Cílem LGBT komunity tak bylo s těmito nenávistnými postoji společnosti bojovat.

První průvody

Hovoříme sice o tom, že letos uplyne přesně 50 let od prvního průvodu gayů, leseb, transgender osob a jejich přátel, ale pravdou je, že před padesáti lety vznikl první impuls k realizaci těchto akcí. První průvody se totiž konaly až rok poté, jako připomínka událostí v New Yorku.

V roce 1970 (v rámci prvního výročí stonewallských nepokojů) proběhly v amerických městech jako New York, Chicago, Los Angeles a San Francisco výroční průvody, které měly událost z roku 1969 připomínat. Tyto akce se pak začaly konat pravidelně každý rok a postupně se rozšířily také do jiných měst a rozrostly se ve velké festivaly, které známe dnes a které jsou často spojeny s hudbou a dalším rozmanitým doprovodným programem.

World Pride v New Yorku

Vzhledem k tomu, že je to letos přesně 50 let od stonewallských nepokojů, není divu, že během festivalu hrdosti v New Yorku se budou konat velké oslavy a vzpomínkové akce. Ty dokonce začaly už krátce po příchodu nového roku, kdy ve stále fungujícím newyorském klubu Stonewall Inn, k překvapení všech hostů, vystoupila Madonna, která je známou podporovatelkou práv LGBT komunity. V legendárním baru přednesla také svůj proslov.

„Jsem hrdá, že mohu stát v legendárním klubu Stonewall Inn, kde se zrodila hrdost LGBTQ komunity, a to pár minut po příchodu nového roku. Dnes večer jsme se spojili, abychom oslavili 50 let revoluce. Nikdy nezapomeňme na Stonewallské nepokoje a lidi, kteří měli tu sílu říct ´dost´! Stonewall se stal rozhodujícím historickým momentem. Stačilo by, kdyby se všichni lidé na světě zamysleli. Zjistili by, že krev každého z nás má stejnou barvu a všichni potřebujeme milovat a být milováni. Je nutné uvědomit si nejen za koho bojujeme – za sebe a ostatní – ale také hlavně pro co bojujeme. Zamyslete se na chvíli nad tím, jak do roku 2019 vnést více lásky a míru. Možná pak zjistíte, že se vám podařilo rozsvítit světlo v lidech, u kterých bylo dosud zhasnuté. Jste připravení?“ sdělila Madonna hostům baru a poté jim zazpívala několik písní. V několika médiích pak prohlásila, že to bylo zatím asi nejmenší podium, na kterém kdy vystoupila.

Na celé vystoupení se můžete podívat ve videu níže:

New York se tak chystá na festival, který bude trvat celý červen a v rámci kterého se bude konat více než padesát nejrůznějších akcí, jež navštíví až tři miliony lidí. Jednou z hlavních bude samotný průvod, který proběhne v neděli 30. června.

Oslavy stonewallských nepokojů po celém světě

Nejen New York se stane centrem oslav a vzpomínání na stonewallské nepokoje. Podobné to bude také na všech ostatních pride festivalech, ten pražský nevyjímaje. Od roku 2008 se totiž průvod hrdosti koná také v české metropoli a dnes je známý pod názvem Prague Pride. Počet účastníků každým rokem roste a loni se pražského průvodu zúčastnilo až 40 000 lidí, mezi kterými nechyběli jak členové LGBT komunity, tak ani spousta heterosexuálů, kteří souhlasí s narovnáním práv bez ohledu na sexuální orientaci.

Covidová revoluce v pánské módě přináší zájem o experimenty, ale také ústup dosavadních konzervativních módních pravidel1. 2. 2021

A Praha?

I v Česku se nezřídka setkáme s názory, že jde o „veřejnou propagaci nechutností a sexuálních odlišností“, že jde o „kampaň proti tradiční rodině a výchově dětí“ apod. Začátkem března letošního roku se k pražskému průvodu vyjádřil dokonce i prezident Miloš Zeman, který na sjezdu ČSSD vyzval, aby se letos pochod LGBT komunity Prague Pride nekonal.

Na druhou stranu se průvodu pravidelně účastní i politici a političky, kteří podporují rovná práva bez ohledu na sexuální orientaci či genderovou identitu. Festival se pravidelně koná pod záštitou pražských primátorů a primátorek, kdy od roku 2015 jsme v čele průvodu mohli vidět bývalou primátorku Adrianu Krnáčovou a v roce 2018 se do Pride Parade zapojila třeba i nizozemská poslankyně Evropského parlamentu Sophie in't Veld a také zástupci některých českých politických stran. 

Program letošního Prague Pride zatím úplně známý není, ale lze očekávat, že i čeští návštěvníci se mohou těšit na nějakou souvislost s 50. výročím stonewallských nepokojů. Konání pražského festivalu hrdosti je plánováno v termínu od 5. do 11. srpna 2019. 

Zdroj: Foto: WorldPride, Stonewall Inn, Prague Pride, Shutterstock