ROZHOVOR: Tanečník Filip Lacina o RuPaul´s Werq the World tour, jež míří do Prahy: „Obvykle dorazí zástupy třpytících se fanoušků!“

Filip Lacina pochází z Hradce Králové, dnes však žije v Los Angeles. Jeho vášní byl totiž od dětství tanec – a tak se mu rozhodl „obětovat“ vše. Díky obrovské píli se mu podařilo vypracovat na tanečníka a choreografa světového formátu. Na kontě tak má již spolupráci s takovými hvězdami, jako je třeba Beyoncé. Aktuálně je však členem taneční company RuPaul´s Drag Race – Werq the World tour. A právě s tímto týmem již v dubnu představí světovou show také v Praze.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: Filip Lacina / 22. 3. 2019

Ačkoliv show RuPaul´s Drag Race je celosvětovým fenoménem a v USA se aktuálně vysílá již 11. sezona (12. je v přípravě), v Česku přeci jen takového věhlasu zatím nedosáhla. Jedná se přitom o (i v ČR) oblíbený formát reality show. Zatímco ale my stále dokola hledáme h(H)lasy či československé talenty a superstar, RuPaul (pravděpodobně nejslavnější americká drag queen, televizní osobnost a také producent) a s ním i miliony diváků hledají nejlepší drag queen – muže vystupujícího jako žena. Zapomeňte však na české travesti show. Americké drag queen jsou ve své extravaganci a stylu vystoupení zcela odlišné. Své o tom ví také Filip Lacina, který s celým týmem skvělých amerických drag queens již 14. dubna zavítá také do Prahy. Nač se může české publikum těšit? A zkusil si Filip sám někdy vystupovat v roli ženy?

26. 6. 2019Těchto 20 měst má nejnáruživější obyvatele, je v nich totiž největší návštěvnost porno stránek

Filipe, jak se českému tanečníkovi podaří vypracovat až ke spolupráci se světovou špičkou a globálními celebritami?

Odjakživa mě bavila hudba a tanec, směsice svižnějšího tempa, dramatické povahy a sexy rytmu. Právě tento žánr mě přivedl až ke známým newyorským choreografům Jonté a Sheryl Murakami, kteří dnes patří taky mezi mé blízké přátele. Studium a práce pod jejich vedením mi do jisté míry otevřely dveře dál. A také mě skvěle připravily na světové turné RuPaul´s Drag Race: Werq The World.

Máte nějaký „recept na úspěch“ pro ostatní, kteří by chtěli jít ve vašich stopách? Čím se vám podařilo zaujmout v tak obrovské konkurenci v NY?

Myslím, že ať už se v životě člověk v životě věnuje čemukoliv, je důležité na sobě neustále pracovat. Tanec byl od malička mojí velkou vášní, takže i když za mou dnešní možností žít v Americe a pracovat jako profesionální tanečník stojí nesčetné hodiny tréninku, krve, potu a slz, nikdy bych za nic neměnil. Najít své „volání“, něco, co nás baví a naplňuje, je podle mě jedno z největších životních štěstí.  

Za „životní štěstí“ by jistě mnozí fandové RuPaula označili také vaše působení v jeho show Werq the World. To je přitom již z podstaty věci, kdy jsou hvězdami muži vystupující jako extravagantní dámy, jistě velmi odlišné. Jak se vám s tímto týmem spolupracuje?

Velmi si vážím toho, že mohu být součástí tohoto projektu. Zároveň mám ale i díky skvělé přípravě pocit, že perfektně zapadám – nejen stylově a vzhledově, ale především sdílením filozofie stavící na „individualitě“. Člověk je sám sebou, nikoho nesoudí, bere život s humorem. Jednoduše work hard & play hard (smích).

Na podpatcích tančit umíte, zkoušel jste ale někdy být také „drag queen“ se vším všudy?

Já a drag? Jistě, můžete se na mě těšit v příští sezoně RuPaul´s Drag Race pod uměleckým jménem Bohudara Vědíková (smích). Ne, vážně, já rozhodně zůstávám být mužem. Ačkoliv na Halloween jsme se s kamarádem v Miami oblékli jako „social media influencers“ aka Kardashians. Byla to rozhodně jedna z nejzábavnějších nocí v mém životě (smích).

Když se vrátíme k Werq the World tour – ve světě se jedná prakticky o fenomén. V Česku však RuPaul a jeho Drag Race tak známý není, jak byste tedy „nalákal“ české publikum, které o tomto typu show nikdy neslyšelo?

Troufám si říct, že naše show je produkce opravdu na světové úrovni – od stage, světel, přes kostýmy až po choreografii. A taky tam budu já – což si nemůžete nechat ujít! (smích) Tomu, kdo o RuPaulovi a jeho „týmu“ nikdy neslyšel, bych ale určitě doporučil pustit si pro představu alespoň jednu epizodu jeho Drag Race. Je to totiž naprosto návyková zábava!

Předpokládám, že ve světě na vaši show také míří nespočet fanoušků z řad lokálních drag queens…Liší se ale nějak vaše publikum třeba napříč kontinenty?

Musím říct, že publikum na Werq the World zatím bylo všude naprosto perfektní. Lidé se často skvěle obléknou – když přijíždíme na místo, vidíme obvykle fronty třpytících se fanoušků (smích). A jejich reakce na nás? Velmi pozitivní, všichni tančí, zpívají…Nikdy nezapomenu na to, když nám loni v Buenos Aires po show fanoušci doslova rozhoupali autobus. Jinak je ale publikum hodně pestré, většinou dominují ženy, gayové, objevují se i teenageři a často i děti. Je to skutečně zábava pro všechny.

26. 6. 2019Lidem roste na lebce roh. Jedná se o evoluční reakci na používání mobilního telefonu, tvrdí odborníci

Nejen díky účinkování v týmu Werq the World žijete prakticky na cestách. Poznáváte nové kultury, životní styl. Okouzlilo vás již nějaké místo natolik, že byste si řekl, že právě tam byste chtěl v budoucnu žít?

Cestování je určitě tou nejskvělejší součástí mého současného životního stylu. Nejsem typickým turistou, který by musel navštívit každou památku, mnohem víc mě láká poznat místní lidi, ochutnat jídla a poslední dobou mě také čím dál víc baví příroda. I když konkrétně čas na tour je opravdu omezený, snažím se vždycky vidět a zažít co nejvíce. Moc se mi líbí třeba v Kanadě, na mé narozeniny jsem poprvé na vlastní oči viděl kosatky ve volné přírodě, což mě naprosto dostalo. Mezi má nejoblíbenější místa pak patří Nový Zéland, Itálie, Thajsko, Norsko…z metropolí Londýn a Paříž.

A co Praha? Neschází vám?

Praha je krásná a samozřejmě, že mi chybí. Stejně jako rodina a přátelé. V budoucnu bych je chtěl všechny určitě navštěvovat častěji. Aktuálně mi to ale práce nedovolí – žiju v LA a do Čech se tak snažím dostat alespoň jednou za rok. Párkrát se mi v ČR podařilo odučit i pár tanečních lekcí. A teď se už těším na duben, kdy do Prahy přijedu s celým týmem Werq the World!

Werq the World proběhne v neděli 14. dubna v pražském Kongresovém centru. Vstupenky můžete kupovat zde