Kompletně nekorektní typologie leseb: Hasbians končí s chlapy a femme lesby by nejraději vyhladily jeřábnice, jenže je nepřeperou

Nevíte, co je hasbian? Myslíte si, že jeřábnice je samice od jeřába? Tak to se brzy změní. Přinášíme vám totiž obsáhlou typologii leseb.

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Shutterstock, Instagram, Facebook / 5. 4. 2019

Poslední roky se hodně bojovalo proti nálepkování. Protože to, že někoho zařadíte do nějaké kategorie, vede k podpoře stereotypů, které pak následně vedou k tomu, že každému členu skupiny jsou nutně a nevyhnutelně přisuzovány nějaké znaky. Což je problém, protože to není pravda a ve výsledku to budí jen rozpory mezi lidmi, podporuje černobílé vidění světa ve stylu „my“ a „oni“ a působí křivdy. Takže lidé žijící ve stereotypech si pak pomalu letují peněženku i manželku k saku vteřiňákem, jen co do tramvaje přistoupí osoba tmavší pleti (nebo nedej bože vyloženě černoch, což je člověk tak tmavý, že část české společnosti to vůbec nedokáže zpracovat).

15. 5. 2019Víte, proč nám nesmrdí naše vlastní prdy? Může za to genetika i instinkt pro přežití v divočině!

Obecně je ono nálepkování na nic, přesto jsou to ale paradoxně zejména různé subkultury a menšiny, které si vytvářejí vlastní slang, jenž je často plný nálepek. Jiné to není ani s LGBT komunitou. Pro ni nálepkování bylo ovšem i cestou, jak některá slova, jimiž její členy označovala kdysi vůči nim převážně nepřátelsky naladěná většinová společnost, odzbrojit a vzít jim moc urážet a ubližovat. A tak si gayové navzájem začali říkat „buzno“, až to slovo pro ně ztratilo nepříjemný pach studu a obav, že je tak někdo nazve. LGBT komunita ovšem vykazuje i jistou typologii, kterou si třídí svoje členstvo a usnadňuje vzájemnou komunikaci, seznamovaní a celkově tak asi lubrikuje univerzum.

Dnes se podíváme konkrétně na typologii leseb, jak si ji uplácala sama LGBT komunita. Ale berte to s rezervou, že ano. Ostatně jako raději všechno. Možná kromě té lásky.

Butch vs. femme

Vzpomínáte si ještě na seznamovací inzeráty? Dneska se lidé dálkově seznamují tak, že přejedou prstem po displeji mobilu, vymění si nějakého toho smajlíka a do vzájemné ontologie proniknou větou „Jak se máš?“. Může a nemusí předcházet výměna fotek z kalhot a sukní, to podle toho, jak moc jsou subjekty interakce oduševnělé a romantické. Doba se posunula a projevem úcty a dekóra první schůzky už tedy není, že muž přinese ženě pugét květin, ale že jí před prvním rande nepošle fotku penisu, a to, jestli se žena a jeho penis někdy potkají, nechá romanticky na osudu.

Mladí pak větu „Jak se máš“ modifikují modernějšími frázemi, kdy se ptají, jak to frčí, letí nebo šlape. Nicméně to už je také zřejmě out a mládež hormonálně pěnící na Instagramu používá slovesa typu flexit, což nevím, co znamená (slyšela jsem, že to znamená, že má někdo hodně značkového oblečení na sobě a je v tom pěkně cool, ale odmítám tomu uvěřit). Celkově nám nezbývá než vzpomínat, kterak děti zocelené žárem bahna a míčů v obličeji kdysi používaly slovíčka jako prcat a házely do oken cihly a ne tablety. Alespoň jsme všichni proboha věděli, co slovo prcat znamená.

Proč o tom ale mluvím? V dobách, kdy se lidé seznamovali skrze inzeráty v novinách a časopisech a ještě v psané podobě inzerátů v počátcích masového rozšíření internetu, bylo totiž často v inzerátech leseb na seznamkách jedno fakt umrtvující slovní spojení, které se vracelo jako herpes. Bylo to: „Hledám ženu ženského typu“. Ano, zní to nadbytečně. Jako hledám motocykl motocyklového typu.

Nicméně toto slovní spojení odkazuje právě k nejzákladnějšímu dělení leseb. K dělení na ty, které vypadají vyloženě žensky (tedy dlouhé vlasy, šaty, podpatky, kompletní make-up a tak). A dále pak na ty lesby, které spíš vypadají jako menší verze chlapů s ňadry.

Časopisově heterosexuálně vypadajícím lesbám se říká lipstick lesbians (lipstick je anglicky rtěnka) a  taky prostě femme (což zase znamená žena francouzsky). Tyto slečny a dámy často bohužel ony ženské znaky a chování někdy až násilně vyhrocují k pomalu karikující manýře ženskosti, protože mnohé lesby se staly prototypem tohoto modelu z hysterické obavy, aby náhodou nevypadaly jako lesby.

Typický vzhled lesby je pak v očích většinové společnosti symbolizován právě protipólem femme leseb, tedy butch lesbami. Těm se říká také diesel dykes. Ten diesel odkazuje k lásce k autům a specificky také k motorkám, na kterých tento typ holek také často brázdí trasu různých průvodů hrdosti.  Dyke je pak trochu hrubé označení lesby. Butch lesby mají tedy tradičně krátké vlasy a nosí spíše mužské oblečení a make-upem jim je v čisté stereotypní představě jen omylem ulpělý motorový olej.

BUTCH

V českém prostředí se některým těmto děvčatům, která si to s chůzí vyhazovače nakráčí ve flanelce a o tři čísla větších džínách rovnou k baru na lesbické party, ze kterého preventivně pěstí vyprovodí holku, která tam zrovna stojí a která se v minulosti dost možná vilně podívala na jejich ex, říká také jeřábnice. Pro úplnost: Lipstick lesby většinou opovrhují jeřábnicemi. Obě skupiny ale našly svorně v posledních letech zálibu v kšiltovkách. Tedy snapback se tomu dnes vlastně říká.

Drama queens a holky z oktagonu

Nejsou to každopádně jen jeřábnice, kdo na party často místo tance, povídání a popíjení mentálně přejde do oktagonu a místo tanečních pohybů boků začne používat ženské políčky, pěsti a půllitry. Valná část všech typů leseb, které se aktivně účastní života v lesbické komunitě, má totiž společné to, že jsou to vážně královny dramatu. Mnohé z nich jsou celé dny schopny na různých chatech mezi sebou řešit různá pseudodramata o tom, kdo s kým, jak, jak dlouho a tak dále.

V tak malém českém rybníku v komunitě sdružených leseb zná totiž s nadsázkou řečeno každá lesba každou a skoro každá s každou také spala nebo se o to alespoň po láhvi vodky pokusila na wc či kapotě vozu před klubem. A nebo alespoň poslala screen shot nějaké konverzace něčí ex, což spustilo dalších třicet jiných konverzací a drama jako v béčkovém snímku. V síti bývalých a potenciálních objevů se na party za povzbuzování piva a vodky pak někdo na někoho jen déle zadívá a už je oheň na střeše a osvalení vyhazovači na dveřích si kolikrát říkají, jestli by jim nebylo lépe v tom oktagonu, kde by je jen mlátil o hlavu větší frajer, než se snažit z klubu neustále vynášet klubka vřískajících leseb. Já nevím, proč lesby tolik milují dramata a tak rády se perou. Asi hormony. Jo, já když nevím, tak to svedu na hormony.

Soft butch, alpha a polštářové královny

A pak přátelé, je zde neuvěřitelné množství podtypů leseb, které už musíme vzít telegraficky, protože pokud jste dočetli až sem, už teď jste o rok starší. Takže dále je zde soft butch. To je děvče androgynní a většinou zajímavé zjevem (když pán dá, tak někdy i uvnitř – míním duševno). Nevypadají, neoblékají a neprojevují se čistě mužsky, když už tak spíš chlapecky. Někteří sem typově zařazují třeba i slavnou Ellen. Dalo by se říci, že třeba i taková legendární Shane by nám mohla projít jako soft butch.

Pro ty, kdo to nevědí, Shane je postava z legendárního seriálu o lesbách The L Word (prý se chystá jeho návrat) a je to fakt tajemná kadeřnice a především lamačka srdcí, které neodolá nikdo (ani hydrant) a která sice sklátí neuvěřitelné množství žen za jednotku času, ale v nitru je to vlastně dobrá a citlivá holka permanentně kroušená traumaty z dětství. Shane je ovšem zejména prototypem dalšího podtypu lesby zvaného alpha. Alpha je někdo, po kom platonicky touží celý parket a kdo spal s každým, nebo se to o něm říká. Je to tajemná holka, o které se prostě leccos říká. Ona to vůbec nemusí být žádná promiskuitní střela, někdy se právě taková zajímavá a výrazná holka nebaví s moc lidmi. Nebo dokonce právě s nikým z profláknutého okruhu leseb nespala, což je samo o sobě podezřelé, takže je jí dříve či později přisouzeno nějaké temné tajemství.

Idolem mnoha leseb je androgynní herečka Ruby Rose

Tím se dostáváme k baby dyke. Nejde o homosexuálního kojence ženského pohlaví, výraz bejby se vztahuje k neopotřebovanosti dané dívky žárem lesbické komunity. Tedy je to dívka, která třeba po coming outu (nebo dříve či později) přichází prvně do LGBT komunity a tak nějak neví, co ji čeká. Dalo by se říci „čerstvé maso“, což je fráze, kterou mám asi tak ráda jako spojení „žena ženského typu“. Pokud má bejby dyke trochu rozumu, brzy intenzivní žár komunity také opustí a pokud se jí záhy podaří potkat tu pravou, bude raději stárnout v jiném okruhu lidí, než se zmítat v bizarním mixéru kolektivního lesbického dramatu. To čerstvé maso mě přivádí také k myšlence, že hodně z nás leseb jsou vegetariánky a veganky, což dalo vzniknout podtypu vegan lesbian.

Gold star lesbian, tedy lesba se zlatou hvězdou, se říká homosexuální ženě, která nikdy nespala s chlapem. To lone star lesba spala s chlapem, ale jenom jednou, a to jí tak nějak stačilo, aby pochopila, že i třídění ponožek ji eroticky oslovuje více. Také k sexu pak odkazuje termín pillow queen lesbian. Polštářová královna je někdo, kdo je eufemicky řečeno raději na té přijímající straně sexu. To ale zní jako popis nějakého setkaní na diplomatické úrovni, kde dojde k výměně depeší. Ale když u toho zůstaneme, je to holka, co raději depeše dostává, než dává. Ale nevím, jestli jste to pochopili, takže je to někdo, kdo leží v posteli jako prkno a čeká, až mu to uděláte, a ještě za to máte být vděčné.

Lesba, která není lesba. A proč vlastně bisexuálové končí tak často s chlapy?

A teď k lesbě, která není lesba. Dar - nedar. Tak to zní jako začátek pohádky, že jo. Otevřeme vejce a v něm bude prsten, ten doneseme žábě a ta se po polibku změní… v heterosexuální ženu. Heh, tohle je citlivé téma. Dostáváme se totiž poblíž (poblíž je skvělé slovo, o kterém si myslím, že vážně existuje) bisexuality, o které i někteří sexuologové říkají, že v pravé podobě neexistuje.

24. 5. 2019Eurovolby jsou tu. Proti tradičním stranám bojují recesisté. Zaboduje "expertka na šimering", youtuberka Sejroška?

Předstupněm lesby, co není lesba, je tvz. LUG. To je akronym slov Lesbian Until Graduation a odkazuje k někomu, kdo „je lesba“ jen na střední nebo ještě na vysoké. Některé ženy mají v mládí a dospívání sexuální kontakt nebo dokonce románek se ženou či s více ženami po sobě (nebo naráz), ale je to pro ně opravdu jen jistá fáze. Toto je v LGBT komunitě hodně démonizováno, protože spolu s vlivem porna, kde si ženy vždy lesbickým sexem je krátí dlouhou chvíli, než přijde Rocco a znásilní Prahu, to způsobuje, že my lesby musíme svému okolí opakovaně vysvětlovat, že si to opravdu nerozmyslíme a nevyměníme své ženy za Karly a Petry, protože s Karlem bude lehčí mít dítě, nikdo naše manželství nebude zpochybňovat a ještě nás Karel unese, když nás bude tlačit bota.

V současnosti panuje celkem shoda v tom, že sexualita resp. sexuální orientace je jisté vrozené či neměnně biologicky predestinované spektrum, na kterém je každý trochu někde jinde. Někdo je vyhraněně heterosexuální, někdo zase krajně homosexuální a někdo je prostě blíže středu. Pak hovoříme o bisexualitě. Ale říká se, že všichni bisexuálové nakonec skončí s chlapem. To lehce pejorativně odkazuje k tomu, že bisexuální ženy si většinou z praktických důvodů či proto, že jsou na spektru prostě blíže náklonnosti k mužům, vyberou nakonec jako partnera pro život velmi často muže, a že u chlapů je zase bisexualita občas spíše ne plně přiznanou homosexualitou. Nicméně bisexuálové prostě existují již proto, že existují lidé, kteří se jimi cítí, a není na nás „více vyhraněných“, abychom jim říkali, že vlastně neexistují.

Nicméně, co určitě existuje, je překvapivě velké množství žen, které měly v mládí poměrně dlouhý a plnohodnotný vztah se ženou, nebo takových vztahů měly několik po sobě, ale následně, jakoby se nechumelilo, si najdou muže, usadí se s ním a založí s ním klasickou rodinu a na v té době proklamovanou velkou lásku se ženou jen občas vzpomenou s kamarády po třech láhvích vína. Těmto ženám se pak v LGBT komunitě říká hasbian.

Většina leseb jsou prostě normální holky. A lesby si volí i svou miss

Volba lesbické miss proběhne již brzy

Ale konec dobrý, všechno dobré, protože víte co, běžná populace si vlastně v žádném z naznačených nešvarů s lesbami nezadá. Valná část leseb jsou prostě zcela normální holky a ženy a uvedenou typologií se tak maximálně mohou pobavit. A kdyby to vypadalo, že proti lesbám něco mám, tak já proti lesbám nemám skutečně nic. Ostatně musím přiznat, že i moje manželka je lesba. A to je neoddiskutovatelně výjimečně podařená bytost.

A hlavně: pokud chcete vidět, jak lesby vypadají a jaké jsou ve skutečnosti, můžete dojít 29. března do P.M. klubu v pražské Trojické ulici a podívat se. Bude se tam totiž volit nejkrásnější lesba roku 2019, která získá titul Miss Freedom Night 2019. A kdo by nemiloval soutěže miss, v nichž se snoubí dva měsíce přísné diety se snahou sestavit souvislou větu. Každý. Miluje to každý.

A navíc tahle miss bude přece jen trochu jiná.