Nejkrásnější muž světa 2016 Tomáš Martinka

Sympatický, charismatický, chytrý a sexy. Někdo by mohl říct, že až příliš dokonalý — takový je nejkrásnější muž světa roku 2016. Jak je ale se sebou spokojený on a co by na svém těle změnil?

Vyhrál jsi titul nejkrásnějšího muže světa, ale u nás jsi v soutěži krásy skončil „až“ druhý, čím si to vysvětluješ? 

Ano, v roce 2015 jsem skončil na druhém místě v Muži roku. Ale jelikož každý z nás vyhrál licenci na mezinárodní soutěž krásy, tak jsem měl možnost odletět na mezinárodní klání Mister Global 2016 do Thajska, kde jsem dokázal vyhrát a také všem ukázat, kde leží Česká republika. (smích) Jakub Kraus, který skončil na prvním místě, odletěl na Mister International, kde také vůbec neskončil špatně. 

Takový významný titul máš v Čechách jen ty a Taťána Kuchařová. Znáte se spolu? Nafotili jste někdy něco? 

S Taťánou jsem se zatím na žádné akci nepotkal, takže se osobně neznáme. Samozřejmě ji znám z médií, ale přál bych si ji poznat osobně a rozhodně bych se nebránil, kdybychom měli možnost něco společně nafotit. 

FOTO: Transgender lidé vlastními těly mění módní průmysl. Světového věhlasu dosáhla i trans-modelka z Česka23. 5. 2020

Proč se chytrý a sportovně založený kluk jako ty přihlásí do soutěže krásy? 

Hrál jsem patnáct let hokej, to ano, ale době, kdy mě oslovila modelingová agentura, už jsem s kariérou hokejisty skončil. Takže jsem se začal věnovat modelingu. V té době to byl skvělý přivýdělek ke studiu na vysoké škole. A jelikož jsem chtěl v této branži něco dokázat, přihlásil jsem se právě do zmíněného Muže roku, což mi otevřelo dveře do světové soutěže krásy, kterou jsem pak vyhrál. 

V čem ti vítězství pomohlo a v čem naopak uškodilo? 

Musím říci, že vítězství na Mister Global mi přineslo rozhodně více pozitivních zkušeností než těch negativních. Soutěž mi otevřela dveře do několika desítek zemí, přinesla nové přátele, nové zkušenosti, užil jsem si pozornost médií jak v zahraničí, tak v České republice. Ta mi hrozně pomohla, ale jelikož jsem odletěl za prací do zahraničí, brzy se o mně u nás přestalo psát. A pak jsem se věnoval modelingu za hranicemi. A v čem mi uškodilo? Myslím si, že vítězství mi v ničem neuškodilo, z negativních věcí jsem se poučil a posunulo mě to o krok dopředu. 

Pojďme k hokeji, který jsi hrál odmalička. Kdo tě k tomuto sportu přivedl? 

Vůbec nevím, kde mám začít, ale asi tím, že už ve čtyřech letech mě rodiče postavili na led. Oni hráli házenou, takže vlastně vůbec nerozumím tomu, proč mě a mého bratra dali na lední hokej. (smích) 

Takže jsi hrál s bráchou? 

Přesně tak, mám staršího bratra Ondřeje, který s hokejem začal krátce přede mnou, a já ho následoval. Bratr v tom pokračuje a já se věnuji modelingu. 

Myslíš, že ti hokej pomohl k dokonalé postavě? 

Rozhodně nepovažuji svou postavu za dokonalou. Samozřejmě je potřeba se udržovat
v kondici a musím říct, že hokej mi hodně pomohl. Měli jsme velmi náročné tréninky, byly na mě kladeny fyzické nároky a tak. Takže ano, hokej mi pomohl. Také mi ale pomohl táta, který po mně a bráchovi chtěl co nejvyšší výkony, takže jsme museli cvičit ještě doma. Za to jsem mu vlastně dodnes vděčný. (smích) 

Co si hokejem nejvíce vyrýsuješ, zpevníš nebo kde nabereš svalovou hmotu? 

U hokeje záleží nejvíce na fyzické výkonnosti. Postavy máme schované pod hokejovou výzbrojí. (smích) Ale je pravda, že hokejisté musí být silní, a většina z nich je vymakaná. Celkově má hokejový režim vliv na postavu, pořád jsem trénoval, takže jsem neměl čas ani nabrat nějaký ten tuk. (smích) Navíc je super, že ramena a zadek mi zůstala. 

Jak čistit svůj telefon a které další povrchy představují nebezpečí přenosu virů a bakterií?31. 3. 2020

Hokej je sport pro drsňáky, ale ty zrovna nepůsobíš jako typický drsný týpek. Umíš se prát a dávat bodyčeky na mantinel? (smích) 

Pro drsňáky nebo šikovné hokejisty? (smích) Já se střetům vždy vyhýbal, stejně jako se konfliktům vyhýbám v životě, snažím se být v pohodě. Ale samozřejmě, že když mělo dojít ke střetům, vždy jsem si s nimi poradil, a když ne, tak oni si poradili se mnou a to jsem pak cítil. (smích) Také mám pár jizev na obličeji, takže i to je ukázka, že ne vždy jsem se střetu dokázal vyhnout. 

Jak často jsi trénoval a jak takový trénink hokejisty vypadá? 

Záleží samozřejmě na tom, v jaké věkové kategorii se pohybujete, ale třeba v nějaké vyšší soutěži, takzvané dorostenecké lize, se tréninky konají dvou až třífázově. Dvakrát na leděa v posilovně, následuje suchá příprava, běhání a podobně. Už je to docela dlouhá doba, co nehraju, ale na tyhle tréninky nikdy nezapomenu. (smích) Opravdu mi daly hodně do života, proto mám nadále pozitivní vztah ke sportům. 

Dodržoval jsi nějakou dietu nebo speciální jídelníček? 

Musím říct, že jsem nikdy dietu ani speciální jídelníček nedržel. Samozřejmě jsme museli mít větší příjem ovoce a kvalitního jídla, ale nic speciálního jsem nedodržoval. A ani teď žádnou dietu nedodržuji, protože jídlo mám hrozně rád. Takže cvičím, abych mohl jíst, co chci. (smích)

V ateliéru jsem zavřená i 18 hodin denně, říká o své práci návrhářka24. 4. 2020

Vím, že máš nejradši českou kuchyni. Které jídlo u tebe vede? 

Ano, to máš pravdu, českou kuchyni miluju, takže takový ten typický hospodský gulášek s knedlíkem nebo svíčkovou a k tomu samozřejmě pivo. Mňam, tak to můžu! (smích) 

Jako model se ale přece jen musíš jistě v jídle omezovat, takže je to pro tebe asi dost těžké.

Ano, měl bych se omezovat, ale já to bohužel opravdu nějak neumím. (smích) Snažím se hodně cvičit, abych mohl hodně jíst, ale když už je to na mém těle trochu znát, musím samozřejmě nastolit trošku jiný režim. Třeba teď budu nejspíš muset trochu myslet na životosprávu, protože se opět chystám do zahraničí a tam jsou podmínky pro modeling daleko striktnější. 

Proč jsi tedy s hokejem vůbec skončil? Mohl by sis pořád dopřávat svíčkovou denně a nikomu by to nevadilo. (smích) 

Skončil jsem ze zdravotních důvodů, protože jsem šel na operaci obou kolen. Když jsem se pak po delší době rozhodoval, zda se vrátím k hokeji, nebo se budu plně věnovat vysoké škole, vybral jsem si studium. 

Vzpomínky na finálový večer roku 2016, kdy se stal nejkrásnějším mužem planety

Jakým typům mužů bys tento sport doporučil? 

To je těžká otázka, ale samozřejmě ne žádným bolestínkům a fňuknám. Jak už jsi zmínila, je to sport, který bolí. Takže mužům, kterým nevadí jizvy, modřiny, naraženiny a fyzická náročnost. 

Zahraješ si ještě někdy rekreačně? 

Moc rád bych si šel ještě někdy zahrát, kluci mě stále zvou, ale momentálně nemám vůbec čas. Věřím ale, že se jednou na led vrátím a zavzpomínám na staré hokejové časy. 

Jaký sport nebo aktivita tě baví teď? 

Momentálně se pravidelně věnuji pouze fitness. Jinak se v létě snažím hrát tenis, jezdím na kolečkových bruslích a také mám rád jízdu na kole nebo plavání. Snažím se prostě aktivně žít. 

Přijde mi, že se mezi modely vytratila taková ta komerční krása, což mi trochu chybí. Mám dojem, že každý, kdo je teď nějakým způsobem divný nebo zajímavý, je model. Co si o tom myslíš ty? 

Samozřejmě záleží na tom, o jaký trh jde. Protože jsem více komerční, tak se převážně věnuji modelingu v Asii, tam právě nás Evropany a takové ty komerční typy, nebo chcete-li kluky z plakátu, mají rádi. Ano, chtěl bych se podívat do Milána a Paříže, ale tam, přesně jak říkáš, spíše hledají jiné typy, než jsem já. Uvidíme, třeba to jednou vyjde a splním si sen. (smích) 

Sledujte Tomáše na jeho Instagramu.

Zdroj: The W Prague, Instagram