ROZHOVOR: Sexy lékař Šimon Macháček: „Kluk nemusí mít sixpack, aby se mi líbil!“

Šimon Macháček je kromě nadšeného sportovce i kardiologem, který se své profesi věnuje v pražském Motole. Díky svému povolání sice ví, jaká nebezpečí na nesportující číhají, ale jeho hlavní motivací pro sport je radost z pohybu.

Autor: Jan Witek / Zdroj: The W Prague, Instagram / 9. 3. 2019

Šimone, co děláš pro to, aby ses udržel v kondici? 

Hodně jím, hodně spím a sportuju. Moc mě nebaví rutina, takže se snažím dělat každý den něco jiného, dvakrát až třikrát týdně plavu, ještě častěji běhám – někdy na bazén a někdy dokonce i do práce. Poslední dobou mě začalo bavit cvičení na workoutových hřištích, která se v Praze začala objevovat. Když je příležitost, rád se pouštím i do dalších sportů. 

Jsi členem plaveckého oddílu Aquamen, což je první a jediný LGBT plavecký oddíl v České republice, co tě k plavání přivedlo? 

Byla to vlastně náhoda. Chodil jsem plavat do bazénu AXA v Praze, kde jsem se začal bavit s nějakým Američanem, který opravdu moc hezky plaval. Ten mi o Aquamenech poprvé pověděl a pozval mě na trénink. Nejdřív jsem se styděl, protože jsem nikdy moc velký plavec nebyl, kluci však byli v pohodě a díky tomu jsem se brzy rozplaval. 

21. 6. 2019Usedli jsme za volant nové Toyoty RAV4. Jak se nám s tímto nejprodávanějším SUV na světě jezdilo?

Čeho všeho jsi v plavání již dosáhl? 

Pár medailí ze závodů mi už visí ve skříni, bohužel jsem ale začal pořádně plavat až poměrně pozdě a rozhodně se nemůžu srovnávat s profesionálními plavci. Je mi jasné, že nebudu v žádném sportu vynikat, sportuji ale hlavně pro radost z pohybu. 

Jaký sport tě kromě plavání ještě baví? 

Snad s výjimkou míčových sportů a sjezdového lyžování mě baví skoro vše. Mimochodem, všimli jste si, jak málo gayů má rádo fotbal? Já jich opravdu moc neznám. Miluji běhání, v zimě běžky a v létě kolo – loni jsem si koupil poprvé silničku a nemůžu se jí nabažit. Taky mě baví jezdit na kajaku. Učím se windsurfing a přes svou hrůzu z výšek občas i lezu po stěně. 

Chodíš také běhat a s kamarády se pravidelně účastníš nejrůznějších závodů, je to tak? 

Běhal jsem už dřív, ale největším impulsem bylo, když mi šéf řekl, za kolik uběhl půlmaraton. Snad pochopíte, že jsem to nemohl jen tak nechat. Šéfa jsem sice předběhl, ale trochu trapné pak bylo, že mě poté předběhl skoro sedmdesátiletý kardiochirurg. Trochu jsem se od té doby zlepšil a mám za sebou už několik půlmaratonů, maratonů a jednoho Ironmana, což je dlouhý triatlon, který se skládá z plavání, jízdy na kole a maratonu. 

Ovlivnila tě v péči o tělo také tvá profese kardiochirurga? Tím, že víš, jaká nebezpečí na nás číhají? 

Určitě ovlivnila. Ve své práci denně vidím, co s člověkem udělá kouření a nedostatek pohybu. Loni u nás na oddělení byl čilý pán, který ve svých devadesáti letech ujede ročně na kole víc než já. Na druhou stranu pak vídám zanedbané a hrozně nemocné padesátníky, kteří nejvíc námahy vynaloží po cestě do trafiky pro cigarety. Prospěšné ovšem není ani jednostranné přetěžování jedním sportem, o tom vám ale určitě více řeknou trenéři a fyzioterapeuti. 

Jaká je podle tebe představa dokonalého muže, co se těla týče? 

To je docela těžká otázka. To, co se mi líbí na jednom, se mi nemusí líbit na druhém. Můj vkus se asi v zásadě neliší od všeobecného vkusu. Kluk nemusí mít sixpack, aby se mi líbil. Na druhou stranu je fajn vidět, když kluk sportuje. Samo o sobě už to, že sportuje, vlastně vypovídá i něco o jeho charakteru. 

13. 6. 2019Německý cirkus vyslyšel ochránce přírody a místo zvířat nyní používá hologramy

Měl bys jako lékař – kardiolog nějakou radu pro naše čtenáře, jak se udržet ve formě? 

Udělejte si ze sportu závislost. Ze začátku to bolí, měsíc, dva, třeba i rok. Pak ale zjistíte, že máte radost ze samotného pohybu, že si dvěma kilometry v bazénu skvěle spravíte náladu. Například se po patnácti uběhnutých kilometrech usmíváte, protože je vám fakt dobře. 

Co bys ještě na závěr našim čtenářům vzkázal? 

Spousta lidí dělá sport s nějakým cílem – někdo chce mít skvělé tělo, někdo chce vyhrát závod, někdo chce například předběhnout svého šéfa. Když si ale lidé nedokážou naplnit své ambice, často je pak sport omrzí a nakonec se na to vykašlou. Když budete sportovat pro radost z pohybu, určitě vám to vydrží celý život. 

Sledujte Šimona na Instagramu. Pokud vás zajímá LGBT plavecký oddíl Aquamen Prague, můžete se s nimi blíže seznámit na jejich instagramovém profilu.