Ceny Anděl 2018: Tři vítězové večera – Barbora Poláková, Lucie a The Atavists

Včerejší večer byl pro českou hudební scénu ve znamení Cen Anděl 2018. Většina hudebníků nejen české, ale i slovenské scény tak naplnila prostory pražského Fora Karlín. Jasným vítězem se však nestal jeden umělec, ale rovnou tři, kteří posbírali shodný počet ocenění, všichni po dvou.

Těmito třemi vítězi včerejšího večera se stali Barbora Poláková, která vyhrála kategorie „Sólová interpretka“ a „Videoklip“, dále pak skupina Lucie s vítězstvím v kategoriích „Album“ a „Skladba“, ale také méně známí The Atavists z Hradce Králové, kteří si Anděla odnesli v kategoriích „Objev“ a „Rock“.

Pomyslným vítězstvím je však už i sama nominace. Nominované umělce letos vybíralo na 351 nejrůznějších akademiků z řad muzikantů, novinářů, dramaturgů, promotérů, zároveň i muzikantů, kteří již dříve byli Cenou Anděl oceněni, a dalších lidí z branže. Letos se již podruhé kromě hlavních kategorií vyhlašovaly během hlavního večera také kategorie žánrové.

Brány Fóra Karlín se otevřely již v 19:00 a známé tváře se pomalu a jistě začaly scházet uvnitř. Během této doby odstartoval koncert na venkovní scéně, kde svým pronikavým hlasem rozezněla celý Karlín zpěvačka Hellwana, kterou následoval třeba i Thom Artway, The Atavists, Lenny, minus123minut a Ille. Zábava byla tedy zaručena i pro ty, kteří se do Fora Karlín na samotný ceremoniál nedostali.

Forum Karlín plné známých osobností

Na slavnostním ceremoniálu nechyběly nejrůznější slavné osobnosti jako třeba loňský vítěz českého kola soutěže Eurovize – Mikolas Josef, který zvolil poněkud extravagantní, ale slušivý oblek. Daleko extravagantnější model, jak už ale bývá zvykem, oblékl Kapitán Demo, který bohužel neproměnil ani jednu ze svých tří nominací. Kromě akademiků se pak ceremoniálu zúčastnila třeba také Marta Jandová, Adam Mišík, Palo Habera, Klára Vytisková a spousta dalších osobností ze světa hudby.

Něco málo po půl desáté pak celý ceremoniál odstartovalo vystoupení kapely Wohnout a Mandrage a ihned po něm všechny v sále, ale i u televizních obrazovek (celý ceremoniál živě vysílala televize ČT1), přivítal moderátor večera – Tomáš Měcháček.

Svižný průběh a pestrý program

Plusem celého večera předávání Cen Anděl byl jeho svižný průběh bez zbytečných prostojů. Zároveň ani letos nescházely narážky na politickou scénu, které vtipnou formou podal písničkář Pokáč, když předával jednu z cen.

Hudebních vystoupení se během celého večera ukázalo několik. Nechyběl třeba Miro Žbirka, který si také odnesl cenu v kategorii „Sólový interpret“, ale ani Monkey Business, Tomáš Klus, Thom Artway, The Atavists nebo Vladimir 518.

Během slavnostního večera proběhla také pocta divadlu Semafor, které letos bude slavit již 60 let od svého založení. Přímo během tohoto vystoupení se na pódiu objevila Žofie Dařbujánová, Jan Cina, ale hlavně také Jiří Suchý a Jitka Zelenková. Zasloužilí pamětníci to na pódiu dokázali pořádně rozjet.

„Triko, které nepropotíte? Hloupost!“ říkal jsem si, než jsem zjistil, že tomu tak opravdu je23. 11. 2021

Pokud jste letošní Ceny Anděl nestihli, stále máte možnost pustit si celý záznam včerejšího večera na internetovém vysílání České televize. Přehled všech výherců hlavních, ale i žánrových kategorií najdete níže:

Nominace Ceny Anděl 2018

Níže najdete také seznam všech nominovaných umělců. Najdete zde konkrétní kategorie, ve kterých se hlasovalo, stejně jako jména interpretů. Nejvíce nominací měli Barbora Poláková, Kapitán Demo a Lucie – všichni po třech.

ŽÁNROVÉ KATEGORIE:

Rock:

The Atavists – Lo-Fi Life

Pilot Season – A deep dive

Povodí Ohře – Povodí Ohře

Rap:

Ty nikdy – Akta X

Maniak – Husky

James Cole – Stanley Kuffenheim

Klasika:

Česká filharmonie B. Martinů – What Men Live By

Epoque Quartet – Epoque Quartet Plays Jan Kučera

Martinů Voices B. Martinů – Madrigaly

Jazz:

Dorota Barová – Iluzija

Concept Art Orchestra – Vánoce dospělých

Karel Růžička – Grace & Gratitude

Folk:

Žamboši – Louvre

Nevermore & Kosmonaut – Bleděmodré město

AG Flek – Podnohama zem

Alternativa a elektronika:

Floex & Tom Hodge – A Portrait of John Doe

Manon Meurt – MMXVIII

Povodí Ohře – Povodí Ohře

HLAVNÍ KATEGORIE:

Videoklip:

Kapitán Demo – Zlatíčka

Barbora Poláková – 2 – 8 – 5 –

Monika Načeva – Technický já

Sólová interpretka:

Barbora Poláková – ZE.MĚ

Radůza – Muž s bílým psem

Never Sol – Chamaleo

Sólový Interpret:

Thom Artway – All I Know

Miro Žbirka – Double Album

Kapitán Demo – Mládí v trapu

Objev:

Mikolas Josef – Me Gusta

Vesna – Pátá bohyně

The Atavists – LI-FI Life

Skupina:

Monkey Business – Bad Time for Gentlemen

Lucie – Evolucie

Mandrage – Po půlnoci

Skladba:

Kapitán Demo – Zlatíčka

Lucie – Nejlepší, kterou znám

Mandrage – Motýli

Album:

Lucie – Evolucie

Monkey Business – Bat Time for Gentlemen

Barbora Poláková – ZE.MĚ

Zdroj: Ceny Anděl, Česká televize, Zbyněk Surovec