LGBT plesová sezona začíná: „Lidé už pochopili, že Duhový ples není party ´ pro buzny´,“ tvrdí organizátor Marek Zlý

S ryze jarním počasím, které vládne v posledních dnech, by se mnozí již vrhli na výlety do přírody nebo do prací na zahrádce. Také společenská (taneční) sezona se již nachýlila ke svému konci, ovšem LGBT lidé a jejich přátelé si tu pravou plesovou zábavu užijí teprve v nadcházejících třech týdnech. V Praze, Brně i Ostravě. Co vše se změnilo konkrétně za devět let organizace tradičního Duhového plesu v Ostravě, prozradil jeden z jeho organizátorů, Marek Zlý.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: MZ / 1. 3. 2019

Tradičně byly plesy společenskou událostí pro honoraci, příležitostí předvést nejkrásnější kousky z garderoby či se blýsknout nějakým tím luxusním šperkem. Záměrem plesů však bylo také setkávání lidí, kteří by jinak neměli příležitost na sebe v běžné realitě narazit. A neexistuje snad lepší příklad této praxe než plesy určené LGBT lidem. Právě ty totiž i podle slov Marka Zlého, který se svým partnerem Jiřím organizuje již devátý ročník Duhového plesu v Ostravě, dnes lákají i návštěvníky/ce z řad heterosexuálů.

10. 5. 2019Hybridní automobily jsou v Česku stále oblíbenější aneb Jak se k naší planetě chovat více ekologicky?

Marku, proměnila se nějak organizace a průběh plesu za těch devět let, co jej s partnerem pořádáte?

Máme pořád stejné ovečky, sponzory, ale přibývají i noví, sami od sebe i nabízejí partnerství, což nás těší. Hlavně ale přibývají stále noví a noví návštěvníci, ta jedna půlka je od prvního ročníku stabilní, jedná se většinou o naše přátele z řad LGBT komunity, pro které vlastně ples vznikl. Ale ta druhá půlka, to jsou hetero páry. I ty se skvěle baví a nezřídka nám po akci píší, že se přesvědčili, že akce pro LGBT nejsou jen o klucích v lodičkách a šílených kostýmech. O to víc nás těší, že vlastně plesem můžeme lidem i otevřít oči.

Dalo by se tedy říct, že do jisté míry má Duhový ples – kromě zábavy – i „aktivistický podtext“?

Doba se hodně změnila. A já jsem především rád, že i díky naší akci spousta hetero-návštěvníků změnila na LGBT lidi názor. Myslím, že osobní zkušenost dokáže divy. My jsme s Jirkou třeba opakovaně na ples zvali naše sousedy, moc se jim nechtělo. Loni dorazili „na zkoušku“ ve dvou a byli tak mile překvapeni, že letos už chtěli vstupenky pro další tři páry. Ono to skutečně není o tom, že „buzny mají party“…(smích)

Naznačil jsi, že původně byl Duhový ples vlastně akcí pro kamarády…

Přesně tak, nápad vznikl po mé svatbě s partnerem, kdy jsme našim hostům uspořádali zábavu, kam jsem pozval různé umělce…Po svatbě jsme si sedli a řekli si, že když se 150 lidí tak skvěle bavilo, tak by nebyl špatný nápad uspořádat podobnou akci i pro ostatní. Začali jsme skromně, pak se Duhový ples kvůli kapacitě několikrát přemístil, loni a předloni jsme měli dokonce nadprůměrnou návštěvnost kolem 500 lidí…

Duhový ples je dnes pevnou součástí kulturního kalendáře nejen na Ostravsku. Kromě něj organizujete i nějaké další akce pro LGBT?

Přiznávám, že ne. Myslím, že je lepší dělat jednu akci na 120 % než organizovat několik akcí, které budou nedotažené. Ale je pravda, že už tu padl návrh na letní garden party, což za úplně špatný nápad nepovažuji. Vlastně by bylo docela fajn potkat se i v létě. Takže zatím máme jen ten „duháč“, ale kdo ví…

Co třeba Duhový ples v Praze? Nelákalo by vás s partnerem rozšířit působení?

Už se nás na to ptali před mnoha lety. A v tomto se s Jiřím názorově rozcházíme. Já razím obchodní teorii, že kdyby se podařilo sehnat finanční prostředky a dostatek sponzorů, možná by to stálo za úvahu. Jirka ale tvrdí, že spousta skvělých akcí je jen v Ostravě, Colours of Ostrava, Janáčkův máj…A tak i Duhový ples zůstane jen v Ostravě (smích).

Dnes, v době poměrně velkého přijetí LGBT lidí, se již objevují také názory, že různé LGBT akce vlastně nemají smysl. Myslíš, že je to pravda?

Je fakt, že když jsme s Duhovým plesem začínali, šlo především o to oslovit LGBT komunitu. Na druhou stranu myslím, že dnes se situace skutečně změnila – jak jsem už zmínil, přinejmenším polovina návštěvníků jsou heterosexuálové. Duhový ples se dnes jmenuje „duhový“ spíš proto, že je to jednoduše dobrá značka. Je to pestrá akce, která nemá ve své kategorii obdoby. Naším cílem je pobavit návštěvníky, bez ohledu na jejich orientaci, ale na úrovni, s patřičným dress codem, se servírovanou večeří a kvalitním programem. Není to prostě candrbál v klubu a v riflích.

Na co se mohou těšit návštěvníci Duhového plesu letos?

Večerem bude provázet již osvědčená moderátorská dvojice Luboš Procházka a drag queen Nadja Mini. K tanci bude hrát Rivieras Show Band a celou akci zahájí smyčcové uskupení Panhandel String Quartet. Z hostů bych zmínil ještě Tomáše Savku a před bohatou tombolou také show taneční skupiny Limit Dance Corporation. A letos jsme pro návštěvníky připravili ještě jedno překvapení, do kterého se zapojím i já osobně…

24. 5. 2019Misantrop ve Stavovském divadle navštíví svět umělců

Již devátý ročník Duhového plesu se uskuteční 9. 3. 2019 v ostravském Clarion hotelu, veškeré informace naleznete na webu akce.

Smutnit však nemusí ani ti, co žijí v jiných částech republiky, již dnes (1. 3. 2019) se v pražském klubu Trezor na Vinohradech koná 3. ročník Queer Ballu (moderovat bude Iva Pazderková) letos s tématem "Behind the Mask". Tatáž akce pak potěší i všechny z okolí Brna. Tamní Queer Ball se uskuteční v brněnském KC Babylon 15. 3. 2019 (moderuje Adéla Elbel). Informace o Queer Ballu naleznete také online zde.