Blíží se konec peněz v hotovosti? Odborníci jsou rozděleni na dva tábory

Se všemi různými platebními kartami, nálepkami a schopnostmi mobilů, které obsahují software umožňující platbu na terminálech (jako třeba Android Pay či Apple Pay), se možná blíží konec peněz v hotovosti...

Mnozí odborníci hodnotí cashless metodu (tedy nepoužívání peněz) jako bezpečnější. Jedním takovým příkladem by mohla být přepadení, u kterých by krádež peněz při absenci hotovosti nedávala smysl. Cashless metoda by však zároveň mohla sloužit jako ochrana podnikatelů před nepoctivými zaměstnanci, jelikož pevně daný elektronický systém už není tak jednoduché obejít.

S přenosným terminálem vás dokonce dnes zastaví už i na ulici, a to třeba pracovníci různých charitativních projektů, na které vybírají peníze. V současné době se tato metoda využívá také na obrovských koncertech a festivalech, kde je velký nápor lidí a metoda platby kartou je přece jen rychlejší a přehlednější.

Na světě funguje již také několik barů a dalších podniků, které se rozhodly klasickou hotovost nepřijímat. Kromě své vlastní ochrany vidí podnikatelé plusy také u svých zaměstnanců, kterým se tak nestane, že by peníze špatně spočítali či vydali a na konci směny byli v mínusu. Podnikatelé si zároveň pochvalují konec nekonečného počítání mincí na konci směny a úschovu výdělku v bankách a trezorech.

„Korona-krize ukázala, že Vietnamci si Česka váží a považují ho za domov,“ popisuje jeden z iniciátorů projektu Vietnamci pomáhají30. 6. 2020

Dalším argumentem podporovatelů je taktéž lepší a jednodušší odhalení různých zločinů a také větší komplikace financování terorismu. Podezřelé bankovní převody by totiž byly daleko více kontrolovatelné.

Na druhé straně barikády však stojí odpůrci zrušení hotovosti. "Někteří zákazníci preferují hotovost z důvodu ochrany osobních údajů a bezpečnosti," konstatuje nedávná zpráva americké společnosti pro výzkum trhu McKinsey. "Jiní žijí v oblastech, kde špatné pokrytí mobilního signálu a časté výpadky elektřiny dělají hotovost nejspolehlivějším způsobem placení. Hotovost tedy bude fungovat ještě dlouhou dobu.“

Společnost UK Finance zase předpokládá, že do roku 2026 bude hotovostí placena jen jedna pětina maloobchodních transakcí (tedy osobní nákupy, platby za služby apod.). Dříve (na některých místech ještě dnes) jste mohli narazit na obchodníky, kteří platební karty nepřijímají, případně až od nějaké částky. Tomu by však postupně mělo odzvonit.

Na webu investujeme.cz se objevila informace, že banky letos začaly cílit na menší obchodníky a živnostníky, kterým nabízejí platební terminály, jež jim poslouží i při menších platbách. Nebudou tedy muset platit za každou provedenou platbu, ale zaplatí jen jeden měsíční paušální poplatek.

Co pořídíte v outletovém centru za tisíc korun? Přijali jsme výzvu a vyrazili na nákup13. 12. 2018

„Dokonce i podnikatelé, kteří dříve z různých důvodů přijímali jen hotovost, začínají v době elektronické evidence tržeb přecházet na platební karty. Platební terminály pro obchodníky z řad živnostníků a malých a středních firem nabízíme od letošního srpna,“ říká mluvčí banky Moneta Jakub Švestka. „Od léta Komerční banka nabízí režim, ve kterém při platbách do deseti tisíc korun už neplatí obchodník žádná procenta z plateb, ale pouze pětisetkorunový paušál. Spustili jsme také zkušební režim, ve kterém klient v prvních měsících neplatí ani poplatky za pronájem terminálu,“ uvádí mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Podobnou službu nabízí od konce roku 2017 také Česká spořitelna.

Existuje spousta míst, kde používání bankovek klesá, ale jsou i místa, kde jejich používání dokonce roste. Dle posledních průzkumů by Češi prozatím o hotovost přijít nechtěli, ale kdybychom se měli blíže podívat na platby kartou, vedeme naopak v žebříčku plateb bezkontaktně.

Jednou ze zemí, která si plateb v hotovosti váží úplně nejvíce, je Německo, kde v hotovosti probíhá až 80 procent osobních plateb. Maloobchodní transakce jsou z 80 procent hotově prováděny také v Číně.

V globálním měřítku je však zřejmé, že používání hotovosti neustále klesá. Ani tak nelze říct, že by se klasické bankovky a mince nacházely na „smrtelné posteli“. Naše generace pravděpodobně ještě nezažije čas, kdy peníze z oběhu kompletně vymizí.

Zdroj: Foto: Shutterstock