Ani holka, ani kluk. Rodičů, kteří dávají dětem možnost, aby si pohlaví samy vybraly, stále přibývá
Straight friendly
Zdroj: iStock

Ani holka, ani kluk. Rodičů, kteří dávají dětem možnost, aby si pohlaví samy vybraly, stále přibývá

Zatímco většina rodičů se stále chystá na příchod potomka dle toho, jaké bude jeho pohlaví, jsou tu i tací, kteří se rozhodnou vychovávat své děti genderově neutrálně. A to nespočívá jen v eliminaci rozlišování pohlaví dle barev, ale i v samotném oslovování a přístupu k dětem...
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
23. 11. 2022

Ačkoliv genderově neutrální výchova v České republice zatím nijak běžná nebo přinejmenším medializovaná není, v Americe se hnutí rodičů vychovávajících děti „bezpohlavně“ stále rozrůstá. Jedná se mj. o reakci na to, že díky mnoha výzkumům je již zřejmé, že to, zda se dítě cítí být dívkou, nebo chlapcem, není nijak podmíněno jeho genitáliemi. Proto je dle některých vhodné nechat projevům genderu (tedy žitého/sociálního pohlaví) volný průběh.

<Path> Ani holka, ani kluk. Rodičů, kteří dávají dětem možnost, aby si pohlaví samy vybraly, stále přibýváZdroj: time.com, tandfonline.com, nbcnews.com, bbc.com, pridelegal.com, queerty.com

Americká televize NBC News pak již informovala, že stále více rodičů v USA skutečně umožňuje dívkám i chlapcům hrát si se stejnými hračkami a nosit také stejné šaty (resp. nezřídka oblečení dle vlastního výběru). Ani tímto však trend bezpohlavní výchovy dětí nekončí. Aby děti nebyly ovlivněny okolím, jejich rodiče se snaží pohlaví potomků primárně nijak nenaznačovat – neoslovovat je v příslušných rodech, stejně tak své děti učí, aby nespojovaly své genitálie s jedním, či druhým pohlavím.

Cílem pak je, aby si děti mohly zvolit genderovou identitu dle vlastního uvážení, spíše než aby přijaly to, co jim předsunou rodiče a jejich bezprostřední okolí. A na tento trend již začínají reagovat i příslušné instituce – např. v New Yorku, Kalifornii, Oregonu, Washingtonu a New Jersey si rodiče, kteří chtějí dítě vychovávat neutrálně, pro něj mohou nechat vystavit neutrální rodný list, kde je v kolonce pohlaví uvedeno „X“.

Rodiče s podobným smýšlením se již také začínají sdružovat v různých hnutích a podpůrných skupinách, některé z nich jsou k nalezení také na Facebooku. „Myslíme, že znát pohlaví dítěte, je dnes důležité hlavně pro jiné lidi, čistě jen proto, že znalost pohlaví je součástí společenského scénáře,“ tvrdí rodiče Julia a Nate Sharpovi, kteří svá dvojčata vychovávají genderově neutrálně. „Naše děti se naprosto nijak neliší od jiných – však samy nemají tušení, že některé děti jsou holčičky a některé chlapečci – všechno to jsou jednoduše děti,“ dodává Julia. „Je to vše o umožnění dítěti, aby mohlo říci, kým je, ve chvíli, kdy o něčem takovém může rozhodnout – a to je přibližně ve věku 4 let,“ doplňuje v dokumentu pro NBC Cathy Areu.

Ačkoliv myšlenka je jistě podnětná, bohužel minimálně dnešní společnost na podobné aktivity stále není tak úplně připravena. I když totiž např. mnoho intersexuálních či transgender dětí by podobnou možnost nadmíru ocenilo, kulturní vzorce jsou stále silnější. Pokud jsou podobné principy prosazovány v domácím prostředí, nic moc jim v cestě nestojí, problémy však mohou nastat již při prvním kontaktu s vnějším světem. „Jakmile dítě přijde do kontaktu např. s předškolní péčí ve školce nebo klidně i u prarodičů, kteří s podobnou myšlenkou nesouzní, je prakticky nemožné pokračovat v bezpohlavní výchově,“ tvrdí profesorka neurovědy Lise Eliot. „Nakonec podobné praktiky mohou naopak dítě vystavit šikaně nebo i vyloučení z kolektivu,“ uzavírá.

Zdroj: time.com, tandfonline.com, nbcnews.com, bbc.com, pridelegal.com, queerty.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko

E-Shop