Psi a kočky jsou údajně větší klimatická hrozba než plasty. Vaši mazlíčci by se měli stát vegany, tvrdí ekologové
Jen v USA žije v domácnostech přes 70 milionů psů – a všichni konzumují maso. A jak zjistili vědci, pokud by se všichni američtí psi, kočky a další masožraví domácí mazlíčci umístili na jeden samostatný ostrov, dosáhli by na žebříčku celosvětové spotřeby masa na pátou pozici – za Ruskem, Brazílií, USA a Čínou. A to je problém. Právě produkce masa totiž planetu výrazně zatěžuje, mnozí lidé se tak jeho konzumaci snaží omezovat a nahrazovat jej v potravě výrobky alternativními. A přesně to by měl udělat i váš pes. Respektive vy…
Celosvětově produkce masa a mléčných výrobků představuje 14,5 procent všech emisí skleníkových plynů, jež má na svědomí člověk. A to je dokonce o něco více, než mají na kontě automobily, vlaky, lodě a letadla. Právě domácí psi a kočky jsou také zodpovědní až za 30 procent celkových dopadů využití zemědělských zvířat na životní prostředí… Z toho důvodu již množství lidí po celém světě přistupuje k relativně kontroverzními řešení. Kromě toho, že se sami začínají stravovat jako vegani, totéž praktikují i se svými domácími mazlíčky. Zatímco lidé se však vegany stávají dobrovolně, pejskové a kočky moc na výběr nemají. Alespoň že i pro ně již na trhu existuje speciální veganské krmivo, které by mělo plnohodnotně nahradit veškeré živiny jinak obsažené v mase… Je to ale možné?
Nejpíš vám spojení pes-vegan připadá jako oxymóron. Ačkoliv pes je z podstaty věci masožravec, odborníci, kteří se problematikou zabývají, tvrdí, že veganství pro psy vlastně není nijak zvlášť „nepřirozené“. Psi, kteří žijí volně a nemají denně zajištěn přísun potravy, se sami nezřídka krmí zejména stravou bohatou na sacharidy (sušenky, chléb, rýže) a bílkovin (zbytky masa apod.) se jim de facto nedostává. Přitom právě domestikovaní psi jsou údajně ve stravě mnohem přizpůsobivější – a s ohledem na rozvolňující se spojení s masožravými vlčími předky pro ně strava bohatší na sacharidy není nijak problematická, jelikož mají vyšší schopnost trávit škrob obsažený např. v luštěninách č bramborách. „Obchodníci se snaží majitele zvířat přesvědčit, že jejich psi jsou vlci a jejich kočky lvi. Ale to jen lidé jsou hlupáci, a tak vynakládají mnoho peněz za produkty, které jejich zvíře nepotřebuje. Z hlediska životního prostředí jsou navíc tyto výrobky horší než třeba levnější obilné výrobky,“ konstatuje Greg Okin, profesor z Kalifornské univerzity a autor studie o vlivu krmiv pro zvířata na životní prostředí.
Jak tedy udělat z vaše psa vegana? Pokud je zarytým masožravcem, tak nijak. Nejlepší variantou je podle specialistů začít už od štěněčího věku. Právě strava, která je psovi podávána jako štěněti, výrazně ovlivňuje jeho chuťové preference v době dospělosti. „Většinu lidí, kteří vlastní psa, nikdy nenapadlo, že by mohl přežít na rostlinné stravě. To se ale časem změní,“ tvrdí Myron Lyskanycz, který je šéfem společnosti HALO produkující jak masové, tak i veganské psí krmivo. Upozorňuje však, že existují i určité limity – psi se rostlinné stravě dokáží poměrně dobře přizpůsobit, pro kočky zatím žádná dostatečně kvalitní alternativa vytvořena nebyla.
V každém případě ale platí, že pokud byste se rozhodli udělat z vašeho psa vegana, měli byste tuto skutečnost konzultovat s veterinářem a dbát na jeho doporučení.