
Věk odchodu do důchodu má růst, do penze chtějí ale i třicátníci. Formují se do hnutí, jež usiluje o možnost brzy nepracovat
Strávit většinu času, který je nám na zemi vyměřen, docházením do zaměstnání a splácením hypotéky, jaksi přestává lidi naplňovat. A tak vzniklo hnutí FIRE. S ohněm však nemá nic společného, jedná se o zkratku anglického spojení Financial Independence – Retire Early, tedy finanční nezávislost a brzký důchod. Jak ale tohoto ideálního stavu dosáhnout? Kupodivu vůbec nemusíte do třiceti udělat díru do světa a vydělat miliony...
V prvé řadě, FIRE je určeno všem – nemusíte tedy v 25 letech objevit nic průkopnického ani napsat bestseller, abyste si po zbytek života mohli užívat to, co vyděláte. Princip je zcela odlišný. Ano, měli byste pracovat, ale k dosažení onoho kýženého stavu potřebujete zejména jiný způsob života – zodpovědný, šetrný, zaměřený na radikální omezení zbytečností.
Někomu by se mohlo zdát, že lidé, kteří chtějí ve třiceti či čtyřiceti letech opustit pracovní trh a užívat si „důchod“, jsou prostě líní. Opak je ale pravdou. Vypracovali si totiž přesný index příjmů, úspor a zdravé míry života, díky čemuž si skutečně mohou dovolit dát práci vale v relativně nízkém věku. Základní idea pak pochází z hlavy amerického blogera Petera Adeneye, který je internetové komunitě znám spíše jako Mr. Money Mustache. Adeney konkrétně odešel do důchodu ve třiceti letech stejně jako jeho žena, s níž vychovává tři děti. Jak to dělají? Rozhodli se žít úsporně a prosazovat do jisté míry fanatický odpor vůči moderní spotřebitelské kultuře. Nemají žádné dluhy a ani žádné zbytečné a iracionální výdaje. „Placení za parkování je znamení od boha, že jste v oblasti, která není určena pro auto,“ tvrdí např. Adeney.
V praktické rovině je tedy třeba zapomenout na hypotéky, kreditní karty…a mnohé „zážitky“, které si dnes rádi dopřáváte. „Celý princip je postaven na dosažení osvobození se od starostí a všech komerčních nesmyslů,“ doplňuje Adeney. Principielně lze tedy FIRE definovat jako kombinaci extrémních úspor a velmi přísných investic, a to tak, aby se vám podařilo shromáždit alespoň 25násobek vašich běžných ročních výdajů.
„Je to otázka organizace, činím racionální volby – v práci využiju k uvaření kávy kávovar, který je zdarma, namísto toho, abych denně utratil spoustu peněz za kávu v kelímku. Jít na oběd – to je další velká věc – nosím si raději do práce jídlo, které si sám doma připravím,“ popisuje svůj nový styl života vedoucí k vysněnému brzkému důchodu 24letý Jordan Hall a dodává, že spíše než důchod by si do budoucna rád dopřál svobodu v tom, co bude ve svém čase dělat.
„Jsem velmi skromný, mám jednoduchý vkus, nekupuju si módní oblečení, auta a ani počítače. Mým cílem nebylo odejít do důchodu zavalen penězi, ale s realistickým pohledem na to, co budu potřebovat, a finanční rezervou, která zajistí, že si udržím životní standard,“ tvrdí 41letý důchodce Dave Hamilton, který se během pětiletého důchodu stihl oženit, cestovat, naučit se italsky a také malovat. „Utratím mnohem méně peněz, protože to, co mě baví, tolik nestojí,“ tvrdí.
Je tedy třeba zdůraznit, že ačkoliv někteří přívrženci FIRE tento životní styl skutečně interpretují jako do jisté míry život asketů, ani to asi není tím úplně vysněným důchodem, který by si většina z nás přála. Ideální variantou je tak samozřejmě najít jakýsi balanc. Ostatně, jak shrnuje 44letá Emily, která plánuje odchod do důchodu v horizontu pár let, „celá podstata toho, jak našetřit dostatek peněz, spočívá v tom moc se penězi nezabývat. Pokud tedy budete ve stresu z toho, zda spoříte dost, děláte něco špatně. Musíte najít to sladké místo mezi adekvátní úsporou a dostatečně naplňujícím životem.“