Jakub a František: "Plánujeme svatbu ve vile s wellness, bude trvat celý víkend"

Jakub a František: "Plánujeme svatbu ve vile s wellness, bude trvat celý víkend"

Na našem webu můžete najít speciál o LGBT svatbách. Připravili jsme pro vás spoustu článků s inspirací a informacemi o tom, jak takovou svatbu zorganizovat.…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
9. 2. 2018

Na našem webu můžete najít speciál o LGBT svatbách. Připravili jsme pro vás spoustu článků s inspirací a informacemi o tom, jak takovou svatbu zorganizovat. Mimo to jsme však oslovili také naše čtenáře, kteří se na svatbu momentálně připravují anebo se o ní rozhodují. Dnes si představíme Jakuba (31) a Františka (35), kteří již termín své svatby mají daný.

Co byste o sobě našim čtenářům na začátek pověděli?

Co o nás říci? Naše povahy se úžasně doplňují. Prý je to i tím, že i naše znamení zvěrokruhu se k sobě nejlépe hodí – štír a ryby. Já uklidňuji Fanouškovy obavy, strach, plachost a nejistotu vyplývající z charakteristiky ryb a dodávám mu sílu a odvahu k činům a rozhodnutím. On mi zase dodává pocit rodinného krbu a zázemí, což my štíři potřebujeme. Já jsem z nás dvou ten pohodlnější, takže Fanoušek mě alespoň dokope k pohybovým aktivitám. Chodíme plavat, cvičit, rádi zdoláváme rozhledny, chodíme do přírody, na dobrou večeři nebo do čajovny. Fanoušek nikdy neměl rád vaření, ani se tomu nevěnoval. A se mnou se učí a prý to dělá rád A samozřejmě společně rádi cestujeme. Můžeme říct, že se naprosto doplňujeme a potřebujeme. Což ne každý tak má. A asi už nemůžeme být jeden bez druhého. Díky bohu, že jsme se potkali. Takový vztah má v dnešní době málokdo.

<Path> Nahlédněte do barrandovského bytu dvou tatínků, kteří společně vychovávají tři dětiZdroj: Jan Witek

Jak jste se poznali? A jak dlouho už váš vztah trvá?

Poznali jsme se s Fanouškem přes internetovou seznamku, a to po dlouhé době. Je pravda, že člověk musí být trpělivý. On mi napsal jako první. Vyměnili jsme si pár vět. Neměl moc času, tak jsem mu na sebe dal telefonní číslo, abychom nebyli závislí na online připojení, a říkal jsem si: "Když bude chtít, sám se ozve." Jedno nedělní odpoledne mi přišla sms s pozváním na kávu. V první chvíli jsem si ani neuvědomil, kdo mi píše, neznámé číslo mě zarazilo. Následně mi došlo, kdo Fandík je. Napsal jsem, že lenoším doma po obědě a nikam se mi nechce. Domluvili jsme se, že se sejdeme příští den po práci v Praze na Andělu u metra. Celý ustaraný mi psal zprávu, když už jsem byl téměř na místě: "Jsi tu někde?" Protože jsme měli hlad, zastavili jsme se v pizzerii, kde jsme strávili čas povídáním až do zavírací hodiny. Měli jsme si pořád co říct. Nechtělo se nám domů, proto jsme se vydali na Náplavku a procházeli se kolem řeky a pamatuji si, že jsem opatrně chytil Fanouška za ruku a od té doby už jsme se nepustili. Již jsme spolu 1 rok a 8 měsíců.

<Path> Manželství má řadu výhod, ale jen pro muže. Ženám se naopak daleko lépe a zdravěji žije bez manžela a dětíZdroj: theguardian.com, independent.co.uk, people.com, businessinsider.com, psychologytoday.com

Měli jste nějaké problémy s coming outem? Co na to vaše nejbližší okolí a rodina?

Obě naše rodiny jsou s tím v pohodě a vzájemně se navštěvujeme. Je pravdou, že moje mamča by byla raději, kdyby situace byla jiná, ale respektuje to. A jak sama říká: "Nic s tím nenadělám, tak to je."

Jak vnímáte reakce z širšího okolí a českou "toleranci" LGBT lidí?

Co se týče reakce okolí a vůbec české populace, nevidíme žádný problém. Ono je to tím, že sami jsme s tím v pohodě a chováme se přirozeně. Proto nás také ostatní mohou v pohodě brát. Zákon akce a reakce vždy platil a platit bude. Asi kolem sebe máme tak pozitivní energii a jsme tak napojeni jeden na druhého, že i lidé, kteří nás vidí prvně v životě, ví, že k sobě patříme a že to ani nemá být jinak. Proto naše rada pro všechny ostatní je, buďte sami sebou. A buďte sami smíření s tím, čím jste. Pak vás tak bude brát i svět kolem.

IMG 20170521 170841

Jakub a František rádi cestují, na předsvatební cestu se chystají do Dominikánské republiky

Máte už pevní termín svatby, jak probíhala žádost o ruku?

O ruku jsem požádal Fanouška já. Přesně na den a rok po našem prvním setkání. V tu dobu jsme trávili naši první společnou dovolenou na Mallorce. Ráno Fanoušek ode mě dostal kytici bílých růží, kterou jsem si nechal přivést. Objednal jsem ji v předstihu přes internet. Večer jsme měli připravený stůl v odlehlé části restaurace s romantickou výzdobou, také předem dohodnuto. Bylo vidět, že je Fanoušek lehce nervózní, možná něco čekal. Ale u večeře nic nepřišlo. V noci jsme se šli projít na hotelovou pláž. Posadili jsme se v písku a povídali si. Vložil jsem do Fanouškovy dlaně malý pytlíček zavázaný kůží a řekl jsem se zatajeným dechem: "Tady máš ještě něco k výročí." Rozvázal pytlík, vytáhl prstýnek a přišla otázka: "Vezmeš si mě?" Byl hodně překvapený. A sám říká: "Takhle v noci už jsem to nečekal, já myslel, že to bude při večeři."

Jak vypadá příprava vaší svatby?

Datum svatby máme již pevně stanovené na konec dubna. Jelikož jsme vše připravovali od léta postupně, máme vše zařízeno. Popravdě se vůbec nestresujeme. Jsme obecně rádi, když můžeme dělat vše v klidu. Proto máme již vybrané a potvrzené místo obřadu, což budou Havlíčkovy sady. Máme zamluvenou restauraci pro svatební hostinu a pronajatou vilu, kam se společně po hostině vydáme a strávíme tam společně víkend ve stylu zahradní party a wellness odpočinku. Což nikdo z pozvaných netuší.

<Path> Poslední chvíle před samotnou svatbou jsou tady! Co dělat, abyste se z toho nezbláznili?Zdroj:

Jaká vaše svatba bude? Plánujete třeba také rozlučku se svobodou a svatební cestu?

Svatba bude malá. Oba jsme se shodli na tom, že chceme tento den strávit opravdu jen s těmi nejbližšími a s lidmi, kteří mají pro nás zvláštní cenu. Stejně tak jsme se shodli i na všem ostatním. Největší problém nám kupodivu činilo najít slušivé oblečení na obřad a hostinu. Zjistili jsme, že najít opravdu top košili je u náš téměř nesplnitelný úkol. Stejně tak boty. Vybrat oblečení trvalo dlouho, ale nakonec se povedlo! Je dobře, že jsme začali zařizovat skutečně s předstihem, protože na vše, co jsme si vybrali, bylo potřeba minimálně měsíc čekat. Teď už chybí jen vybrat jídlo na hostinu, pravděpodobně budeme spoléhat na klasiku. A máme hotovo! Dokonce jsme si již vybrali cestu do Dominikánské republiky, která bude ne svatební, ale předsvatební. O rozlučce jsme zatím nepřemýšleli.

Foto: soukromý archiv Františka a Jakuba

Populární
články

E-Shop