Lze se nakazit virem HIV při orálním sexu? Kupodivu ano. Co vše byste měli vědět o prevenci?

27. 9. 2016 12:00 Lajfstajl
Lze se nakazit virem HIV při orálním sexu? Kupodivu ano. Co vše byste měli vědět o prevenci?

O tom, že obezřetnost lidí před možností nákazy virem HIV klesá, svědčí stále se zvyšující počty nakažených. Odborníci však varují, že k šíření nákazy přispívá zejména laxnost vůči onemocnění. Svůj díl „viny“ má však také neinformovanost – například na otázku, zda se virus přenáší prostřednictvím orálního sexu, neexistuje (k překvapení mnohých) jednoznačná odpověď. Stručně řečeno, nákaza tímto způsobem je sice nepravděpodobná, ale ne úplně vyloučená.

17. 5. 2018Největší teroristické útoky od začátku roku 2018. Stále si myslíte, že největšímu nebezpečí čelí Evropa?

Nakazit se virem HIV není zas tak jednoduché, jak to někdy prezentují média – virus musí projít buď krví, spermatem, rektálními či vaginálními tekutinami nebo mateřským mlékem. K tomu, aby byl přenesen do těla,, je však třeba, aby se „zachytil“ v krevním řečišti. Nejčastějším způsobem nákazy je infiltrace přes sliznice, jehlou či krevní transfuzí. Sliznice, které jsou v konečníku, vagině, na penisu a v ústech jsou ale většinou chráněny dalšími tkáněmi, riziková je tedy zejména situace, kdy máte například v ústech nebo okolo nich jakoukoliv drobnou ranku. Pak je lepší minimálně orální aktivity skutečně odložit.

4. 5. 2018FOTO: Tohle někdo nevychytal. Podívejte se s námi na nejšílenější vzorky na šatech, které udělají i z modela šaška

„K přenosu viru při felaci bez ejakulace skutečně může dojít,“ tvrdí dr. Thomas Coates, zároveň ale dodává, že se jedná o mimořádně vzácný jev. A vědecká obec se  shoduje, že riziko přenosu je v tomto případě cca mezi 1 a 10 %. Možnost nákazy však vzrůstá v případě, že dojde k delšímu kontaktu semene se sliznicemi v ústech, kde by si virus mohl najít cestu, jak do těla proniknout. Proto platí základní rada – buď plivat, nebo polykat. Žaludeční kyseliny a enzymy v jícnu totiž virus zabijí. Kromě toho je vhodné brát v úvahu možnost vzniku drobných ranek v ústech při čištění zubů, užití dentálních nití či otevírání plechovky zuby. Právě tyto maličkosti totiž mohou viru jeho cestu do těla velmi usnadnit…

Zdroj: hivplusmag.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop