Party droga extáze je levná a dostupná, ale rozhodně ne bez rizik. Nač si při jejím užití dávat pozor?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Party droga extáze je levná a dostupná, ale rozhodně ne bez rizik. Nač si při jejím užití dávat pozor?

Říká se jí koule, koláč, éčko, bobule a samozřejmě také éčko. Označení pro extázi (chemicky často pojmenovávanou také MDMA) jsou pestrá jako samy její účinky. Byť tuhle pilulku je relativně snadné sehnat, každý by před jejím užitím měl mít alespoň základní informace o tom, co následně dělat či nedělat...
Michael Kulkus Michael Kulkus Autor
14. 3. 2023

Party droga č. 1

Oproti některým „tanečním supportům“  je extáze poměrně dostupnou drogou. A to nejenom cenově, ale také možnostmi, kde ji sehnat. Je oblíbená především na tanečních elektronických párty a v klubech, které rozhodně nezavírají minutu před druhou ranní, ale pokračují do pozdních ranních i odpoledních hodin. Pokud se totiž chystáte jít brzy spát, tak extáze není ideální. Ono totiž samozřejmě ideální je, abyste nebrali žádné drogy. Přestože je extáze poměrně „bezpečnou“ drogou, a to dokonce i ve srovnání s alkoholem, má svá úskalí, na která je třeba si dávat pozor. Protože není pravidlem, že je pro nás neškodné to, co dělají všichni.

1. Kombinace extáze s jinými drogami je nebezpečná

Vzhledem k tomu, že se jedná o klubovou drogu, lidé ji často užívají v kombinaci s jinými drogami nebo alkoholem. Taková kombinace ale může být i smrtelná. Konkrétně MDMA by se tedy neměla míchat s ostatními drogami, protože žádné drogy nejsou úplně čisté. Obsahují chemikálie, které na sebe mohou vzájemně působit. Nejčastěji se přitom extáze kombinuje s alkoholem, což kvůli jeho močopudnosti zase zvyšuje dehydrataci.

2. Budete dehydrovaní

A to i bez kombinace s alkoholem. Užití extáze totiž poměrně rychle zvyšuje tělesnou teplotu a lidé ve své povznesenosti zapomínají na trivialitu, jako je voda. Na druhou stranu to s vodou rozhodně nepřehánějte. Často se totiž u uživatelů MDMA stává přesný opak,  a dochází k hyperhydrataci. Tehdy člověk ztrácí rovnováhu v koncentraci sodíku v krvi. Takže všeho s mírou!

3. Extáze rozhodně není čistá droga

Někteří říkají, že je koule čistší forma extáze, což je skutečně nesmysl. Vzhledem k tomu, že je to nelegální droga, není nijak regulována. Extáze je často smíchána s jinými látkami a jednotlivé pilulky se liší.

Podle odborného portálu Drugs Data, jenž publikuje výsledky nezávislých laboratorních testů celé řady návykových látek, může extáze obsahovat vše od ibuprofenu přes aspirin až po paracetamol – tedy mix snad všech látek proti bolesti. Takže nebezpečné vzájemné ovlivňování látek ve vašem těle nemusí nutně nastat pouze v případě, kdy si kopnete ještě něco jiného.

<Path> Jak si změnit vědomí bez drog? Nejlépe funguje meditace, taneční hudba a senzorická deprivaceZdroj:

4. Extáze vám může pěkně zamávat s psychikou

Znovu je namístě zdůraznit, že nic se nemá přehánět. Jednou za čas vám extáze možná nic neudělá, ale po dlouhodobém užívání (několik měsíců až let) budete náchylnější k depresím, úzkosti a ztrátě paměti. Bylo prokázáno, že dlouhodobé užívání extáze poškozuje mozek. Extáze totiž narušuje (zvyšuje) produkci serotoninu, který reguluje naši náladu, spánek a chuť k jídlu.

5. Extáze je rozšířená ale válcují ji jiné drogy

Podle evropské zprávy  o uživatelích drog z r. 2022 MDMA užívají necelé 4 miliony Evropanů. Nejvíce z nich je pak ve věku 15-34 let.  Pravdou ale je, že celému evropskému drogovému trhu dominuje přírodní marihuana. A možná není divu. Z hlediska bezpečnosti užívání je na tom pravděpodobně nejlépe.

Zdroj: nida.nih.gov, healthline.com, banyantreatmentcenter.com, drugsdata.org, mentalhelp.net, emcdda.europa.eu

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop