Pravda o tom, proč čeští gayové většinou neudrží trvalý vztah

19. 5. 2017 14:30 Lajfstajl
Pravda o tom, proč čeští gayové většinou neudrží trvalý vztah

Proč vlastně gay vztahy obvykle trvají do příští soboty a déle pouze tehdy, když jeden jede mezi tím na pracovní cestu, a to jen do té doby, než vyplave, co tam dělal?  No, je to enigma. Jenže když se rozhlédnete kolem sebe a podíváte se možná i sami na sebe, tak ona to zas taková enigma není.

A prosím vás, nejde jen o chlapy. Vztahy v lesbické komunitě jsou krásné, pokud se podíváte na Instagram, pokud se podíváte na valnou část těch vztahů v reálu, tak se pak hodinu zas musíte dívat na Instagram na fotky kafe za soumraku na Ibize a koťátek v mikince, abyste se uklidnili.

15. 5. 2018Máte pocit, že se váš penis zmenšuje a ustupuje dovnitř? Pak vás postihl Koror - sexuální porucha. Další podivné sexuální poruchy naleznete uvnitř

Lži a podvádění

Příklad ze života. Nedávno jsme hráli sociálně rozvratnou hru „Nikdy jsem“, což je něco, o čem občas skupinám vodka napoví, že je to super nápad (zejména vhodné pro páry!). Ukázalo se, že z naší velmi početné skupiny jsme byli tři, kteří nikdy nikoho nepodvedli. A to nás tam prosím bylo tak dvacet a část z toho byly ženy. A jsme u první položky: kdo z vás může říct, že nikdy nikoho nepodvedl a nelhal partnerovi o tom, kde s kým je a co tam dělá? Bod 1: Minimálně je normální partnerovi nelhat.

A pokud jde o sex, pak někteří lidé nejsou asi holt na „plnou“ monogamii stavění. Ok, tak je ale potřeba s tím pracovat a mluvit o tom s partnerem. Jako ale ne že mu na prvním rande řeknete: Počítej s tím, že kromě tebe se měsíčně vyspím tak s deseti dalšími a potenciálně i s tvým bratrem, pokud vypadá dobře, a tvým otcem, pokud je udržovaný. I otevřený vztah ale může být trvalý. Problém bývá v tom, že jeden z páru touží po vztahu otevřeném a ten druhý po jaksi staromilně romanticky uzavřeném. Nicméně znám i vztahy, kde tomu tak bylo a hrany se po letech obrousily. Sexuální dobrodruzi se prostě vybouří a ti druzí (ne duchové a mimozemšťani, ti, co chtěli monogamii) zase už dokážou přejít víc věcí, protože je život tak nějak naučil. Ale jako většinou je to srdcervoucí mnohaletá bitva a oba z páru budou potřebovat hodně kapesníčků. Ten monogamní bohužel na slzy.

Sami to nemyslíte upřímně a vážně

Pořád nadáváme na to, jací jsou ostatní lidé. Ale co my sami? Nebyli jste to vlastně vy, kdo potopil váš vztah, co měl naději, a vy, kvůli komu váš bývalý partner teď už pochybuje o tom, že si někdy někoho najde na trvalo? Jste jako vy sami vážně upřímní a chcete dlouhodobý vztah? To totiž něco stojí. Protože to neznamená jen ty hezké chvíle, to znamená i ty nudné chvíle, otravné chvíle, naštvané chvíle, smutné a těžké chvíle, chvíle, kdy si odřeknete, co byste zrovna jako pocítili největší potřebu dělat. Ostatně kvůli cizím lidem v práci i na ulicích se také ovládáme. Jinak by Václavák byl plný souložících lidí a nedostali bychom se ani do Mekáče pro kafe. Proč se tedy více neovládáme i kvůli partnerům?

Ono to opravdu musí znamenat v dobrém i ve zlém, jinak to z povahy života nemůže být vztah dlouhodobý. Nečekejte od lásky zázraky, že vyřeší všechny vaše ostatní problémy. Jestli jste sám se sebou a svým směřováním nespokojen, to jako není partnerova chyba. Že máte pocit, že vám kvůli tomu, že máte vztah, něco uniká? Ale co vám jako přesně uniká? Je jako třeba se mentálně dostat nad honění počtu lajků, jednorázovek, obdivu, úspěchu a doopravdy chtít i něco hlubšího a trvalejšího.

Partner není pár sezónních kecek

Lidé neberou dnes vztahy až tak vážně. Je to pro ně něco zrušitelného do pěti minut smskou. Jenže partner je přece vaše rodina. Mámu taky nepošlete definitivně do hajzlu pokaždé, když vás nebaví, co udělala a co říká, protože to by naše matky ani z hajzlu chuděry nevyšly a musely by si tam založit kemp. Pomineme-li otázku dětí, které mnoho gayů ani nechce, nebo se jim nedaří najít způsob, jak si je pořídit, pak si řekněme, že i dva jsou rodina. Mnoho gayů ovšem ani nestojí o plnoprávné gay manželství. Sami snad mají pocit, že dva muži nikdy plnohodnotnou rodinu vytvořit nemohou. Já s tím třeba nesouhlasím. Nikdy jsem nepochybovala, že já a moje skvělá žena jsme rodina. A to, že si to nemyslí paní z masny, to neznamená vůbec nic. Partner je víc než kámoš na sex, kino, večeře a výlety, partner je rodina. A rodiny přece nerušíme jen proto, že Vánoce byly na hovno.

Psycholové a sociologové hodně hovoří o tom, že dnes mnoho lidí ke všemu přistupuje pouze jako konzumenti, budovat nehodlají. Co jim přijde nakřáplé, to neopravují a nahradí to rovnou novým. A  tak se přistupuje i ke vztahům. Jenže to tak být nemusí. Zkuste si vždycky i s partnerem položit po opadu akutního nasrání otevřeně otázku: milujeme se ještě a chceme spolu zůstat? Pokud oba shodně odpovíte „ano“, tak přestaňte s plakáním nad tím, kdo je s čím nespokojen, co komu uniká, a řešením věčně mínusové rovnice „Čí je to chyba?!“ A zkuste najít věci, co by se daly udělat, aby to bylo lepší. Jděte po tématech, z nichž pramení nespokojenost, mluvte o tom, co doopravdy chcete. Vybodněte se pro jednou na to, kolik lidí vám co olajkovalo a věnujte stejnou píli jako těm podělaným fotkám někomu jinému, než jste vy sami. Buďte ochotní udělat drobné změny, buďte ochotní se něčeho vzdát, nikdy však na úkor samé podstaty vaší povahy a integrity.

1. 5. 2018Robinsonův ostrov: Ženy světu nevládnou

Hraní her a nedůvěra v lásku

Pokud o někoho stojíte, dejte mu přiměřeným způsobem najevo: stojím o tebe. Nehrajte si na nedostupného, abyste nebyli za trapáka. Na tom, o někoho projevit slušně zájem, není nic trapného. Pokud ovšem zájem není vyvážen protizájmem, je zase čas zájem přestat projevovat. Ano, je to tak prosté. Hry o tom, kdo koho víc chce, kdo komu napsal první, kdo si něco přečetl na Facebooku už před dvěma hodinami a stále neodpověděl a co to jako proboha může znamenat, nejsou dobré ani pro děti, natož pro dospělé.

Mnoho lidí má taky problém samo se sebou a své vztahy tak nějak sabotují, protože mají pocit, že si trvalý vztah s někým milujícím nezaslouží a nejsou dost dobří na to, aby někoho upoutali na celý život. Na tyto úvahy se vybodněte. Pokud se neúčastníte někde genocidy nebo netýráte malá domácí zvířátka, tak jste v pohodě a není důvod, proč byste si neměli zasloužit lásku. Taky se vybodněte na myšlenky, jak si vztah vybudujete teprve, až si budete plně vyrovnaný a najdete sám sebe. Jakoby nečekejte na heuréka moment, kdy všechno ve vás bude jinak, je to spíš proces. A plný klid najdeme až na onom světě, a to bohužel nemyslím vesnici Onen svět na Šumavě. Snažte se být lepší a spokojený, ale vybodněte se na permanentní sebeřešení a seberozbory. Pokud chcete vztah, musíte být ostatně schopen odvrátit pozornost sám od sebe také na někoho jiného. A uvidíte, že právě to vám třeba ve finále pomůže a některé věci a otázky se tak vyřeší samy.

A jo, vybodněte se i na kecy o tom, jak už nevěříte na lásku. Že už jste byli mockrát zraněni a budete radši za chladného hajzla. Jako někteří z nás už zažili i horší věci než zlomené srdíčko a taky každé ráno vstaneme a jdeme do toho světa zase. Protože ta volba je vždycky nakonec zcela prostá: žit, nebo ne. Milovat, nebo ne.

Foto: Pinterest.com

Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop