PASSING – Zajímavý fenomén v LGBT komunitě, který se výrazně projevuje navenek

17. 5. 2017 14:30 Lajfstajl
PASSING – Zajímavý fenomén v LGBT komunitě, který se výrazně projevuje navenek

Vyjasněme si hned na úvod, že to nemá nic společného s „pasy“, tedy termínem používaným naším ústavně nonkonformním prezidentem, který problém ruského disentu redukoval na glosu o ženských pohlavních orgánech a o tom, jak se to podle něj řekne anglicky. Passing je ovšem opravdu pojem z angličtiny, který bychom s ohledem na kontext v tomto případě asi přeložili hodně volně jako „zapadající“. „Passing“ jako označení pro někoho, komu něco prochází, na kom není něco vidět.

Původně tento pojem označoval Afroameričany, kteří měli světlou pleť, a tak na nich jaksi nebylo poznat, že jsou černoši.  Toto označení se ovšem začalo používat také pro gaye, na kterých není vidět, že jsou gayové, a nejsou tedy snadno „detekovatelní“ pouhým okem. Stejně tak to jsou „passing“ takové ty lesby, u kterých po coming outu následuje obligátní sdělení: „Ne, ty nemůžeš být lesba, to je jen taková fáze. Vždyť máš dlouhé vlasy a maluješ se. Počkej, až potkáš toho pravého.“ No, to by se holka načekala.

2. 5. 2018V Rusku se inspirovali hororem SAW a pořádají lov gayů. Na webu dokonce každý měsíc uveřejňují tipy na nové oběti

Stejně tak se takto označují transsexuálové, kteří poté, co začali žít v roli toho pohlaví, kterým se cítí být, vizuálně i chováním zapadají do představ ostatních a třeba MTF transsexuál je tak vnímán jako žena, aniž by někoho napadalo, že se narodil jako muž. To těmto lidem pomáhá v první fázi seznamování, ale může to být o to větší studená sprcha v té další, když dojde na svěřování. Přece jen valná část mužů sdělení „Narodila jsem se jako chlap“ nese ještě o něco hůře než sny bořící větu „Pivo došlo“.  Ale tak velká láska překoná všechno a upřímnost je důležitá, takže i takové „shocker“ momenty je třeba překonat.

Zajímavá je v této souvislosti právě otázka, co je „lepší“. Jestli to mají snazší lidé, kteří svou odlišnost mohou skrýt, pokud chtějí. Takový závěr by se nabízel. Dokud o vás nikdo neví, že jste jiný, nebudete z tohoto důvodu asi terčem narážek, výbojů frustrace jiných a nedejbože násilí. Jenže na druhou stranu lidé, na kterých je to vidět, nemají tu pohodlnou možnost zapadnout a rovnou se učí budovat si svou identitu tak, jak jsou, ačkoli je to těžší.

26. 4. 2018Muž tvrdí, že z něj léky na bolest udělaly gaye. Rozešel se s přítelkyní a bere je dál, neboť už nechce být heterosexuál

Naopak lidé, na kterých „to“ není vidět, stále čelí otázkám, kdy už se ožení a vdají a vlastně musí procházet coming outem stále dokola a mnozí pak volí pohodlnější varianty a o těchto otázkách nemluví, mlží, nebo dokonce lžou. Mnohými jsou pak po sdělení skutečného stavu věcí vnímáni jinak než posud. Protože náhle rozpor mezi představou lidí vytvořenou na základě jejich vzhledu a běžných projevů a zprávou o jejich homosexualitě či transsexualitě, s níž si poslouchající asociují jiný obraz člověka, je příliš velký. Pomáhá to ovšem vyvracet mýty a stereotypy o LGBT lidech. A vždycky nakonec platí, že ti, kteří mají dobré srdce a mají vás aspoň trochu rádi, s vámi zůstanou, i kdybyste se jim svěřil, že se každé úterý cítíte spíš jako ještěrka než jako manažer.

Foto: Pinterest.com

Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop