Mladý hudebník Princip: "Kdybych nepodporoval LGBTQI+ komunitu, nepodporoval bych sám sebe!"

Za uměleckým jménem Princip se skrývá talentovaný hudebník Hynek Uher. Povídali jsme si s ním nejen o jeho hudební tvorbě, ale také o budoucích krocích a podpoře LGBTQI+ komunity, která je pro něj velmi důležitá. Prozradil nám také, jak to bylo s ukradenou pusou Lany Del Rey a proč je pro něj právě tato zpěvačka životní ikonou.

Jako hudebník vystupuješ pod pseudonymem Princip. Jak ses dostal k hudbě a proč právě Princip?

Má hudba je pro mě projekt. Rád si hraji s estetikou, metaforami a přenesenými významy. Vlastní hudbu jsem začal dělat nejen z popudu své lásky k muzice, ale také skrze své filmařské ambice, kdy jsem hledal způsob, jak se dostat k režii, scenáristice a autorskému filmu. Koncept hudby spojené s vizuálem mi přišel jako ideální začátek, ve kterém se mohu umělecky vyjádřit. Má tvorba je pro mě také terapií, velmi osobní. Nejsem příliš extrovertní člověk a těžko se mi o svých problémech mluví, proto jsem začal užívat pseudonymu. Samotný Princip je pro mě persona, skrze kterou vyjadřuji svůj vnitřní svět a která mé pocity dramatizuje a romantizuje. Princip je tedy zástup mého uměleckého já, kterým se distancuji od toho, co je příliš soukromé a co není pro ostatní. Díky Principovi mám také pocit, že o svých strastech nemluvím já, ale někdo jiný. Z často negativních myšlenek vytvořím něco materiálního, a tak těmto pohnutkám seberu moc, kterou nade mnou mají.  Samotné slovo Princip pro mě symbolizuje mou tvorbu. Z principu. Snažím se však být vždy maximálně autentický a svůj. Princip jako persona tedy není čistě vymyšlená postava, ale srozumitelnější a poetičtější prostředník mezi mým světem a publikem.

Co Tě nejvíce ovlivňuje v tvorbě? Jsou to nějaké niterní záležitosti, osobní zážitky nebo dění kolem Tebe?

Od malička jsem byl vždy velmi citlivý. Nejenže jsem si negativa přicházející od mého okolí bral vždy velmi osobně, také jsem měl neustále zvláštní cítění na emoce ostatních a na atmosféru prostředí, ve kterém jsem se nacházel. Skrze umění tyto pocity, kterých je často až nesnesitelně příliš, zpracovávám a tím procházím úklidem mé zahlcené hlavy. Vlivy jdou z nitra mě samotného, avšak tyto pocity jsou ovlivněné prostředím a společností. Například mé první EP Drama pojednává o robotizaci společnosti, ve které se ztrácí lidské cítění a lidé se jako stroje ženou za materiálním uspokojením či sociálním statusem. Lidé zapomínají, že jsme živé bytosti, součást přírody a stávají se roboty s naučenými frázemi a přednastavenými vzorci chování. Ztrácí se originalita, diverzita a to zvíře, které v nás dřímá. V celém albu jsem já vystupoval jako osoba, která se snaží najít své vnitřní zvíře, vášeň, autenticitu, ale jsou jí stále házeny klacky pod nohy společností již robotizovaných lidí, kteří tolik nepřemýšlí a vlastně se mají lépe. Skrze své EP jsem chtěl propojit můj vnitřní svět a společenské dění, které jsem pociťoval negativně. Celá má tvorba je velmi osobní, ale vždy reprezentuje část nějakého většího obrázku, se kterým se každý den stýkáme každý. Jako autor tedy poskytuji svou subjektivní perspektivu, kterou se snažím přispět do celkového obrazu naší společnosti. Občas mě však mrzí, že lidé u hudby často příliš nepřemýšlí, nevěnují pozornost textům a myšlenkám. Je pro mě tedy často velmi těžké dostat myšlenku i na druhou stranu k divákům, kteří ji pochopí.

Všiml jsem si, že Tvou ikonou je Lana Del Rey. Je pravda, že jsi jí dal pusu, jak stojí na Tvém Instagramu?

Jak je na mém Instagramu také vidět na videích i na fotkách, skutečně jsem jí polibek ukradl, nebo spíš ona mně?

V dospívání pro mě Lana byla opravdovou ikonou, skrze kterou jsem poznával sám sebe a která mi vysvětlila věci, kterým jsem nerozuměl a se kterými jsem bojoval. Naučila mě jak pracovat se svými vnitřními démony a jak přežit jako vyvrhel, aniž bych zavrhl sám sebe. V hudbě jsem si našel plno hlavně ženských ikon, které přispěly k mému myšlení, i k tomu, kdo je teď Princip. S Lanou Del Rey to ale bylo něco jiného. Vytvořil jsem si s ní velmi zvláštní spojení, které pro mě bude existovat asi již navždy a které symbolizuje mé pubertální roky. Nevím proč, ale vím, že si s ní jednou zajdu na kávu. Vesmír to tak určitě chce, cítím to.

Tým AllStars Converse si Tě vybral za svého člena, kterých je ve světě asi 2500. Jak toto členství vnímáš?

Členství v Allstars je pro mě momentálně jedna z nejpozitivnějších věcí, která se odehrává v mém životě. Nejenže Converse bylo snad mou první oblíbenou značkou, ale společnost a tým tohoto brandu zastupuje myšlenky a hodnoty, se kterými se ztotožňuji. Líbí se mi, že Converse se zajímá o oblasti společnosti i mimo rámec svého oboru a navíc se spojuje s mladými lidmi, s nimiž spolupracuje. Vážím si, že v Allstars je každý člen svým autentickým já a má prostor se vyjádřit nejen jako individuum, ale také jako člen týmu. Vždy oceňuji, když se kdokoliv zajímá o mladé, talentované a aktivní lidi, kteří jen potřebují, aby jim někdo dal příležitost. To Converse dělá – v umění, módě, environmentalistice, sociálních problémech a v mnohém dalším.

Jak proměnit Mini Cooper v karavan? Stačí pár minut! I nám se to povedlo2. 8. 2021

Spolupracuješ s někým dalším z AllStars na své tvorbě?

Bohužel jsem se v Allstars dosavadně nesetkal s nikým, s kým bych mohl ve své tvorbě spolupracovat. V těchto projektech jsme často profesně a zájmově vždy trošku odlišní, a tak každý může svými dovednostmi přispět z jiného soudku. S Allstars členy jsem dosavadně spolupracoval na 3 různých Converse projektech a vždy to byly obohacující zkušenosti, z nichž vznikly zajímavé výsledky. Jediný, s kým jsem spolupracoval i mimo Allstars, byla fotografka Natalie Kubenk, jež fotila přebal mého prvního singlu Tryin’ a EP Drama. Jelikož mě můj velký úspěch ještě nepotkal, nespolupracuji na projektech s mnoho lidmi, protože bych to samozřejmě neuplatil a nezvládl organizovat. Mým nejvěrnějším spolupracovníkem je producent Rainer. Do budoucna doufám, že se budu moci spojit i s tanečníky, choreografy, filmaři a jinými producenty, se kterými moji tvorbu posuneme zase o kousek dál. Z videí uděláme plnohodnotné krátké filmy a z koncertů uděláme plnohodnotné divadelní představení. 

Converse od roku 2015 uvádí na trh své Pride kolekce. Jak se Ti líbí ta letošní?

Pokud budu mluvit čistě o estetice a obecně o Pride kolekcích, většinou nejsem častým zákazníkem. Barvy a duha nejsou něčím, co byste v mém šatníku nalezli. Mrzí mě, že Pride kolekce jsou povětšinou omezené pouze na duhu, to je vše.

Avšak co se týče letošní Pride kolekce od Converse, byl jsem mile překvapen. Velmi sympatické mi je, že návrhy jednotlivých kousků přichází přímo od mladých začínajících návrhářů. Zmínil bych například Češku Terezu Žofii, která v této kolekci navrhovala pantofle. 

Měl jsem štěstí setkat se s každým kusem kolekce a po estetické stránce jsem byl též nadšený. Kolekce se odtrhla od klasických koncepcí “love is love” a duhy, místo toho užila různých grafik, stylů a návrhářských přístupů, které nejsou okoukané. Kousky se mi natolik líbily, že jsem se rozhodl přehodnotit svůj nebarevný šatníkový kolorit, který teď poprvé narušují dokonce tři kousky z této barevné Pride kolekce. 

Považuješ za důležité, aby takové značky, jako je například Converse, podporovaly LGBTQ+ komunitu a její boj za rovná práva?

Myslím si, že každého s velkým dosahem na sociálních sítích šlechtí, pokud se zajímá i problémy mimo svou sociální bublinu či cílovou skupinu. Velmi oceňuji, pokud lidé, ke kterým ostatních vzhlíží, sdílí něco podstatného pro celou společnost. Tak je to i u značek. Byl bych rád, kdyby něco takového vůbec nebylo potřeba, ale stále je. Stále se se svým klukem nemohu držet za ruku, když jdeme po pěkné večeři po ulici. Stále se nemůže vzít, nebo spolu vychovávat děti. Stále umírají lidé za svou orientaci. Proto je potřeba společnost nadále vzdělávat a tyto značky pro to mají opravdu velkou možnost díky svému dosahu. 

Na druhou stranu bych rád zmínil, že podpora by měla přicházet také ze spodu – od každého z nás, i když tak velkou platformu nemáme. Já mám na Instagramu pár sledujících a stejně je pro mě důležité šířit objektivní a faktické informace o tom, jak to s LGBTQI+ právy vypadá.

Prague Pride 2021 je definitivně za námi. Podívejte se na pár střípků z celého týdne v souhrnném videu11. 8. 2021

Tedy i Ty sám aktivně podporuješ LGBTQI+ komunitu?

Kdybych nepodporoval tuto komunitu, nepodporoval bych sám sebe a nepodporoval bych samotná lidská práva. Lidská práva nemají pohlaví, barvu kůže, náboženské vyznání. Stejně tak jako láska nemá pohlaví. Podporování LGBTQI+ komunity pro mě není jen o jednom měsíci v roce, kdy své sympatie vyjádřím. Je to pro mě boj za něco, co mi přijde samozřejmé a co se promítá do všeho, co dělám. Od svého coming outu jsem svou orientaci nikdy nepotlačil, i když mě to často stálo něco, po čem jsem toužil. Každý, kdo si váží lidských práv a lidské individuality, by tuto komunitu podporoval měl. Každý, tedy i člověk, který se přímo mezi LGBTQI+ komunitu neřadí. LGBTQI bojuje za rovná práva všech, nejen své. Přijde mi nesmyslné, aby existovala diskriminace na základě čehokoliv, co nijak neubližuje druhým. 

Na Instagramu jsem viděl, že jsi právě odmaturoval. Kam dál povedou Tvé další kroky?

I když se nejvíce pohybuji u filmu, umění a hudby, moje cesta mě nakonec zavedla ke studiím práv. Původně jsem si podal přihlášku na PF UK pouze jen jako zkoušku, ale vyšlo to. Myslím si, že mi tato studia poskytnou další, jinou perspektivu, kterou budu moci nejen ve své tvorbě využít. Obecně si myslím, že je vždy důležité vycházet ze své komfortní zóny, zkoušet nové věci a získávat nové perspektivy, skrze které se na svět díváme zase o něco objektivněji.

Jak tráví Princip svůj volný čas 

Miluji pracovat na tom, co mám rád. Nejvíce mě trápí, když nemám co na práci. Snažím se proto veškerý svůj čas využít ke spojení užitečného s příjemným. Jsem rád, že se nepohybuji jen v jedné profesní oblasti, ale mám toho víc. Pokud není možnost nahrávat hudbu, soustředím se na film. Pokud nejde film, vymýšlím si projekty v módě. A taky píšu – to mám nejraději. 

Když si potřebuji oddechnout, důležití jsou pro mě přátelé a blízcí, se kterými vyrazíme do ciziny, na přehlídku, výstavu, nebo jen na kávu nebo do bazénu, protože miluji vodu.

Zdroj: Converse