Jana Myšáková z Respektuju: "Pokud někdo tvrdí, že je feminista, ale je zároveň třeba rasista, tak feministou není!"

Jana Myšáková se při škole věnuje řadě projektů majících za úkol vzdělávat společnost a zlepšit život nejen lidem kolem nás. Kromě toho je členkou týmu Converse AllStars sdružujícího talentované a inspirativní jedince po celém světě. Janu jsme zastihli ve vlaku do Vídně a povídali si nejen o jejích projektech, ale také o jejím téměř neexistujícím volném čase a plánech do budoucna.

Jano, jsi spoluzakladatelkou projektu "Respektuju", zakladatelkou projektu Nechci Koťata a pomocí vlastního bazaru, jehož výnosy podporují další charitativní organizace, bojuješ za slow-fashion. Mohla bys tyto projekty blíže představit?

"Respektuju" je projekt, který se snaží vzdělávat mladé lidi na internetu o problémech společnosti, jako jsou homofobie, transfobie, sexismus, rasismus a celkový mezilidský respekt, který u nás chybí. Projekt jsem spolu s druhou zakladatelkou Kačkou založila minulý podzim a od té doby jsme měli možnost spolupracovat se spoustou zajímavých organizací a lidí, nabrali asi 20 dobrovolníků a poměrně dost se rozrostli.

Projekt "@nechcikotata" byl můj první projekt a sama jsem se musela hodně otrkat a naučit. I přes to, že mi pomáhalo několik dobrovolníků, udělali jsme pár chyb a rozhodli se s aktivitou skončit, nejen kvůli pandemii. Za těch pár měsíců jsme ale zachránili přes 200 kočičích životů a na to jsem pyšná.

"Pomocbazarem" je projekt, kdy na kamarádech vyfotím darované oblečení a pak ho prodávám na internetu. Výtěžek jednou za čas posílám na vybrané organizace, mezi kterými je třeba Transparent nebo Konsent.

Vedly Tě k založení "Respektuju" obecné projevy netolerance ve společnosti, nebo nějaký konkrétní nepříjemný zážitek?

Založení proběhlo poměrně nečekaně. Štvalo mě, že se v Česku o hodně věcech nemluví a nebavilo mě vždycky vyjet někam do ciziny a vidět ohromný rozdíl v chápání určitých věcí. Jsme tu v některých oblastech fakt hodně pozadu a do té doby tu nebyla žádná platforma, která by všechny problematiky jednoduše shrnovala a vysvětlovala. 

Samozřejmě, že mám spoustu vlastních negativních zkušeností, ale já jsem každopádně dost průbojná a dávám to lidem hodně znát. Chci ale aspoň z části vybudovat nějaké prostředí, kde lidi budou vědět, co je v pohodě a co ne.

 

Která témata jsou pro Tebe v rámci tohoto projektu nejzásadnější?

Nedá se říct, která jsou nejzásadnější, protože se všechny propojují. Skupin lidí v opresi je několik, ať už to je kvůli orientaci, barvě pleti nebo jejich tělu. Tato oprese se ale nedá srovnávat, každá ta věc obnáší svoje. Každopádně platí to, že by každý měl bojovat za všechna odvětví, protože pokud si třeba někdo říká feminista, ale zároveň je rasista, feministou tak úplně není. 

Martin Stranka překvapil zcela odlišnou kolekcí fotografií Boyhood, kterou se snaží zrcadlit křehkost a intimitu chlapectví. „Fotka je pro mě terapie, osobní svědectví,“ říká27. 5. 2021

Byla jsi vybrána za členku týmu AllStars Converse, kterých je ve světě pouze kolem 2500. Co pro Tebe toto členství znamená?

Byla jsem překvapená! Teprve nedávno jsem se přistěhovala do Prahy a u nás na samotě se na takové projekty a lidi kouká hodně z dálky a jako na něco nedosažitelného. Přitom to zas tak daleko nebylo. Mám díky tomu možnost mít větší dosah a ukázat tak lidem moje myšlenky a postoje. Platforma je důležitá.

 

Máš díky All Stars možnost potkávat další inspirativní jedince nebo zasáhnout svými projekty širší publikum?

Ano, právě na focení Pride kolekce jsem se mohla seznámit hned s několika. Máme navíc jako All Stars server, kde spolu můžeme komunikovat a propojovat se se všemi z celého světa. Je fajn takhle poznávat lidi, co přemýšlí podobně.

Converse už tradičně uvádí na trh své Pride kolekce. Líbí se Ti tato činnost?

Zrovna ta letošní se fakt povedla a boty se mi líbí. Je skvělé vidět podporu i od velikých značek. Všichni by se měli angažovat na poli boje za lidská práva. Někdy ale ta podpora přichází jen jednou ročně, což může část LGBTQ+ lidí vzít pochopitelně negativně.

 

Podporuješ i Ty sama LGBTQ+ komunitu?

Sama jsem její součástí. Proto se snažím o tomto tématu vzdělávat okolí a pomáhat, kde to jen jde, ale chtěla bych ještě víc.

Michal Zadák hledal možnost, jak se profesně osamostatnit. Příležitost přišla v podobě vlastní poradenské pobočky14. 6. 2021

Vzhledem ke všem Tvým aktivitám, máš vůbec čas sama na sebe?

Nemám! Vedle školy a svých projektů mám ještě tři práce. Je to v podstatě takový závazek na život. Žít rychle.  Občas, pokud je možnost, se ale snažím vyjet za hranice. Teď zrovna sedím ve vlaku do Vídně, kde za pár hodin nasedám na letadlo. Jak ale vidíš, i z cest na dálku musím pracovat a projekty dál spravovat. Než mě ale začnete litovat – je to moje volba. Žít rychle a bez nudy mě baví. Přijde mi, že tak život využiju naplno.

 

Jaké jsou Tvé největší sny nebo plány do budoucna?

Život jsem si tak nějak už naplánovala. Chci dodělat vysokou, hodně cestovat, pokračovat v projektech, které mě baví. Hlavně tedy Respektuju, protože v tom vidím ohromný potenciál a smysl. Chci zkoušet nové věci, vykračovat z komfortní zóny a být se sebou spokojená. Růst a dál se učit a posouvat. Prostě žít přesně ten život, jaký žiju, protože ho miluju.