Caravaggio: Kontroverzní malby nahých chlapců a erotika v každém díle

6. 1. 2017 11:30 Kultura
Caravaggio: Kontroverzní malby nahých chlapců a erotika v každém díle

Staré mistry si lidé často spojují se zdlouhavými návštěvami zaprášených muzeí a málokdy jim věnují větší pozornost než giftshopům. To je ale škoda, možná byste se totiž divili, co všechno se za jejich díly schovává. Tak třeba nejslavnější barokní malíř Caravaggio do svých obrazů dokázal zakomponovat svou homosexuální orientaci.

Michelangelo Merisi, kterému se brzy začalo přezdívat podle jeho rodného města Caravaggio, byl obecně docela číslo. Kromě věhlasných mistrovských děl po sobě totiž zanechal i spoustu hněvu, pár trestních oznámení, plno skandálů a minimálně jednoho propíchnutého protivníka. Tenhle barokní génius byl v celé Itálii dobře znám pro svou namyšlenost a prchlivou povahu.
Jeho rejstřík tedy nebyl úplně záviděníhodný a čítal například: útok klackem na jistého Girolama Stamu, vážné zranění mečem drába v zámku San Angelo, urážku na cti, vyhrožování mečem hostinskému, které vyústilo ve vmetení talíře artyčoků do hostinského tváře. Dále bezdůvodné vyzvání drábům, aby „šli do prdele“, urážku obscénnostmi jisté dámy Lauru a její dcery, zpohlavkování notáře Pasqualoneho, házení kamenů do oken své bývalé domácí.

S takovým životopisem se není čemu divit, že skandály způsobovaly i jeho obrazy. Zejména ty s krásnými mladými chlapci, kteří byli už tehdy považováni za Caravaggiovy milence. Mistr si nebral žádné servítky a bez okolků nechal své Amory ukazovat svá těla v plné kráse a hrou světel a stínů ještě upozorňoval na ty nejzajímavější partie. Často se také upozorňuje na podobu chlapce kousnutého ještěrkou – na jeho zženštilé ruce a otrávený výraz v obličeji, který zřejmě neodpovídal dobové machistické představě o uštknutém heterosexuálovi.

Společnost šílela, obviňovala už tehdy slavného malíře ze sodomie a někteří jeho kolegové se neudrželi a reagovali. Tak třeba jeho konkurent Baglione svého rivala v malbě obvinil ze znásilnění, když namaloval anděla zachraňujícího Amora od Ďáblovy činnosti. Amor má v tomto případě představovat Caravaggiovy mladé modely a Ďábel koho jiného, než samotného Caravaggia.
Caravaggio už nám dnes o své orientaci nic nepoví, jeho obrazy ale mluví za vše. Spanilou nahou ženu byste na nich totiž hledali marně…

Autorem článku je online galerie se současným uměním ArtBanana.czArtBanana logo mouse over132

Redakce

Autor

Redakce

Banda lidí, kteří se na svět dívají velmi liberálním pohledem a s otevřenou myslí. Každý z nás je jiný, snahu hájit rovnost a rovnoprávnost máme všichni společnou. 

E-shop